Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

m-am intors luni... fratilor am inebunit de-a dreptul, data viitoare jur ca i-au cu mine tablele, este ingrozitoooor. N-am rezistat pe campina-ploiesti... dar am vazut o masina de politie care venea din sens opus cu radar, ma rog sa nu fi fost activ, nu vreti sa stiti cat aveam... apoi m-am oprit la o tigara sa diminuez viteza medie(nu se fumeaza in masina). Eu o sa aleg rute ocolitoare, valea oltului sau pe targoviste caci este ingrozitor. Adevarat in schimb cu fluidizarea, nu am gasit "dopuri" nici pe predeal-campina ceea ce e un semn bun totusi. M-am distrat copios cum diferenta de 2-6 km/h face masinile sa se depaseasca intr-o maniera demna de tot rasul, depasiri pe km intregi ca sa treci de un aro care merge exact cu 50 si tu cu 56...

Cel mai dureros aspect e plictiseala la volan, iti vine sa-ti tai venele, sa adormi, sa faci orice altceva... parerea mea e ca o sa fie mai multe accidente tocmai din aceasta cauza... neatentia si relaxarea la volan

of of, mai mai

pai ce sa fluidizezi ca e iarna... hai sa vedem cand o sa plece lumea in fiecare weekend la munte si incepe vremea vacantelor sa vedem daca mai e asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am o nelamurire aici....

DN1 este intr-adevar E60.. dar este printre altele, asa cum ii spune si numele si un Drum National.. intrebarea mea e.. care se ia prima data in considerare? :P E60 sau DN1.. ca daca se ia DN1.. limita e 90km/h...

Toate drumurile europene sunt si drumuri nationale; pe deasupra autostrazile sunt si drumuri europene;

asa ca se ia in considerare cel mai bun :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva nelamuriri... :(

Cu cat poti sa mergi in localitate.

Cu 55 km/h poti sa mergi si sa nu iti vina amenda?

Sistemul are limita de eroare 10 km/h in plus , ca la radar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K, pot sa-ti spun din Franta unde stiu, ca:

1. pe vremea radarelor cu operatori umani se admitea o toleranta pentru posibila eroare a radarului si alta pentru posibila eroare a vitezometrului si lumea mergea pe autostrada cu peste 20 km/h in plus, fara sa ia amenda;

2. dupa instalarea sistemelor computerizate nu se mai aplica nici o corectie si oamenii primesc acasa amenzi pentru depasiri de 2-3 km/h ale vitezelor admise.

Ca urmare, sistemul a proliferat ca un cancer :( , fiind foarte bine hranit prin avalansa de amenzi pe care a adus-o cu el ...

In schimb acolo sunt autostrazi, nu DN1 ...

Last edit: o stire de azi :D : "Cum poti pacali performantele radare de pe DN1", cu subtitlul "Performantele" radare de pe DN1 sunt ineficiente in fata unui sistem de 60 $.

... parca rimeaza cu duralube ...

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi eu nu inteleg o chestie...

cum recunoaste camera numarul de la masina...pai de unde stie unde am numarul asezat (poate nu e in fata pe mijloc), sau poate daca cauta cifre/litere mai am trecute pe capota ceva reclame de marimea lietrelor numarului si se ia dupa alea..sau cum? sau pt straini ce face..cum le tirmite amenda?

adica stie cineva cum face diferentierea numerelor, sau cum le identifica de fapt/..ca eu asta nu inteleg...

iar asta cu placutele care blocheaza numarul nu prea o cred, pentru ca ele filmeaza/fotografiaza...nu fotografiaza cu blitz ca sa se reflecte..deci trebuie gasita alta metoda...+ credeti ca nu s-au gandit ei si la metoda asta cand au instalat sistemul? deja e cunoscuta de ceva timp...

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu de placutele respective si chiar de spray despre care stiam de mai demult....

La mine nu prea are sens pt ca sunt f usor de gasit mai incolo de un echipaj de politie.

Probabilitatea ca pe dn1 sa mai fie o ibiza foarte galbena cu 120/h este fffff mica. Merg pe DN1 saptamanal si rareori m-am intalnit cu o ibiza galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu de placutele respective si chiar de spray despre care stiam de mai demult....

La mine nu prea are sens pt ca sunt f usor de gasit mai incolo de un echipaj de politie.

Probabilitatea ca pe dn1 sa mai fie o ibiza foarte galbena cu 120/h este fffff mica. Merg pe DN1 saptamanal si rareori m-am intalnit cu o ibiza galbena.

Au dat la stiri ca radarele citesc vopseaua de pe nr de inmatriculare chiar si cu placutele murdare. Oricum cred ca daca placutele sunt imposibil de citit o sa va opreasca un echipaj din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia la stiri baga de la ei.. in curand o sa se anunte ca, camerele citesc nr si cu strat de 2 cm de namol... in fine.. DN1 SUCKS

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/PHOTOBLOCKE...sspagenameZWDVW - spray

http://cgi.ebay.com/LOT-of-20-Photo-Radar-...1QQcmdZViewItem - bax de 20 de bucati de folii anti radar.

daca se gasesc doritori.. aduc baxul ala si iese cam la 60 lei folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca e folie photo, adica pt blitz. Chiar spune ca la camere video nu face nimic, daca citesti mai cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au zis acuma la stiri ca cica vreo 7000 de amenzi intr-o saptamana ..sau cateva zile ?

Noaptea nu au cum sa functioneaze la fel de bine ca ziua camerele, asta-i clar, dar din pacate cum sunt asezate ele prind traficul tocmai de departe, ca tu vii cu numarul spre ele, si numarul ala sta mult in vizorul camerei.

Nu cred ca au nici un infrarosu ca cu ala oricum nu distinge numarul la masina la rezolutia pe care au au camerele. Asa ca noaptea daca mergeti cu lumina de la numar inchisa poate sunt sanse sa nu se vada :)

Chestia cu cititul prin noroi sau zapada e imposibila, aia de la stiri vorbesc prostii.

bogdan_wrc, computerul iti recunoaste numarul dupa un soft de recunoastere probabil, identifica zona in care este numarul si apoi extrage cifrele. Chestia asta nu e greu de facut, deja exista softuri de recunoastere faciala. Deci da, daca vii cu o masina plina de numere probabil ca poti sa-i pacalesti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tzeposul citeste tu mai cu atentie postul meu :) nu mai trage concluzii pripite. bafta. end OT

Modificat de codatel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa nu va riscati cu vopsea de aia sau folii.... O patiti mai tare. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am facut si eu azi un Bucuresti - Ploiesti - Bucuresti. Foarte fluid, n-am ce spune. De concentrat ce eram la 50km/h era sa intru in fundul aluia din fata, care a oprit la o trecere... eu ma uitam la vitezometru.

Oribil, cel putin la dus (pe lumina) am crezut ca ma urc pe pereti de plictiseala (si drept urmare numai concentrat la drum nu eram, si drept urmare eram periculos pt. mine si cei din jur). Ce sa spun, mare castig in siguranta traficului au facut.

Nu mai spun ca sunt zone in care habar n-am care e viteza maxima legala (de ex. intre Acad. de Politie si podul Otopeni). Intre localitati presupun (sper) ca e 100 :huh:

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vad postul lui s_c imi dau seama ca si eu sunt un conducator ... normal, contrar parerii multora dintre cei care ma cunosc. ;)

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la pod la Otp este Bucuresti si ai 60 /h

Intre localitati esti doar pe pod. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... unde e 40 ;)

Pana si nevasta-mea era iritata de viteza. Data viitoare incerc varianta Buftea.

Gesturile obscene catre camere constituie cumva ultraj? Mi-e teama ca am scos inoportun un deget pe geam cand treceam prin fata unei camere din acelea. Promit solemn ca nu se va mai intampla... #%@#%^%$$^$@#%%#

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca o camera, despre care ai fost informat pe cale legala ca exista acolo, este considerata un "reprezentant al autoritatii publice aflat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gesturile obscene catre camere constituie cumva ultraj? Mi-e teama ca am scos inoportun un deget pe geam cand treceam prin fata unei camere din acelea. Promit solemn ca nu se va mai intampla... #%@#%^%$$^$@#%%#

O T

;) Eu am mers cu un priten(pasager) care a stat cu degetul lipit de parbriz tot drumul.. Ar fi culmea sa-mi vina mie amenda ...(adevarul e ca se poate vedea intr-o posibila poza si zambetul meu pana la urechi )

Modificat de yan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a terminat cu "hai repede la munte in weekend".. o sa fie "hai ma incet la munte in weekend" ;)

of si cat imi placea drumul asta... era rapid ;)

( am venit si eu acum 2 zile de la brasov si... peste 3 ore am facut conducand legal ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am venit de la Bucuresti spre Mures. Am plecat pe la 16.00 din Buc.

Toata lumea civilizata, conduceau toti cuminti, nu trecea unu de 60 sa-l tai, nu alta !

Politie pe traseu, deloc !!! ;) ... prezenta fizica, vreau sa zic ...

Pana la urma cred ca e chestiune de obisnuinta.

Cand sti ca ai sabia deasupra capului, nu te prea trage inima sa-ti fortezi norocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@thheo

presupun ca ai vazut reclama aia de pe langa Baicoi pe dreapta cand te duci spre Sinaia la Coca Cola in care scrie mare:

Nu te grabi, tocmai se mai aseaza zapada....

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gesturile obscene catre camere constituie cumva ultraj? Mi-e teama ca am scos inoportun un deget pe geam cand treceam prin fata unei camere din acelea. Promit solemn ca nu se va mai intampla... #%@#%^%$$^$@#%%#

Asta mi-ar fi dat un warning mie :)

In fine, trebuie sa respectam si reguli in Romania asta ca prea ne-am obisnuit de capul nostru...Civilizatia unei tzari mi se pare ca se vede in trafic. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!