Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

In jeep erau doi colegi de-ai mei si prietena unuia dintre ei. Se pare ca accidentul a fost din cauza balizelor de pe mijlocul drumului si tind sa cred asta pentru ca soferul era un baiat care nu conducea agresiv. Se fac inca cercetari asupra producerii accidentului, ideea este ca s-a speriat de balize si a tras dreapta, stanga si apoi iar dreapta, s-a pus de-a latul si apoi a intrat in sant si copac. Sper ca noile camere sa ajute la ceva, macar sa vedem ce viteza a avut de la Predeal de unde a plecat si pana la locul impactului. Cei 3 sunt partial bine, toti au avut centura, insa sunt niste probleme in stabilirea unor leziuni si lovituri, pe care eu unul nu mi le explic. Doamne fereste.... si Doamne ajuta, poate ajuta cumva camerele alea.

edit: am vorbit cu pasagerul din spate si nu ii vine sa creada ca singura data cand si-a pus centura in spate, aceasta i-a salvat viata.

Modificat de Vlad MHL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost si eu simbata dimineata pina la Sinaia. Nu credeam ca o sa fac drumul asta cu 50/90...si totusi asa am mers.La intoarcere credeam ca scot pirleala prin Moroieni/Tirgoviste. Drumul e foarte prost pina in Tirgoviste,intre Cota 1000 si Sinaia era o cisterna rasturnata pe serpentine.

Concluzia:nu mai merita varianta asta :offtopic:

Prefer 50/90 dar sa fie drumul bun. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot legat de accident, mai era si un mercedes oprit in zona dar nu am vazut urme de accident, cel putin nu era turtit. eu cred ca a fost impact puternic, jeep-ul era lovit frontal puternic. ori a avut viteza f. mare ori nu a reusit sa franeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am intors luni... fratilor am inebunit de-a dreptul, data viitoare jur ca i-au cu mine tablele, este ingrozitoooor. N-am rezistat pe campina-ploiesti... dar am vazut o masina de politie care venea din sens opus cu radar, ma rog sa nu fi fost activ, nu vreti sa stiti cat aveam... apoi m-am oprit la o tigara sa diminuez viteza medie(nu se fumeaza in masina). Eu o sa aleg rute ocolitoare, valea oltului sau pe targoviste caci este ingrozitor. Adevarat in schimb cu fluidizarea, nu am gasit "dopuri" nici pe predeal-campina ceea ce e un semn bun totusi. M-am distrat copios cum diferenta de 2-6 km/h face masinile sa se depaseasca intr-o maniera demna de tot rasul, depasiri pe km intregi ca sa treci de un aro care merge exact cu 50 si tu cu 56...

Cel mai dureros aspect e plictiseala la volan, iti vine sa-ti tai venele, sa adormi, sa faci orice altceva... parerea mea e ca o sa fie mai multe accidente tocmai din aceasta cauza... neatentia si relaxarea la volan

of of, mai mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, si eu m-am plictisit sambata si duminica. La intoarcere nici eu n-am mai rezistat dupa Campina, i-am dat 150 rapid si dupa aia am mers incet sa scada viteza medie.

Am observat ca toti soferii sunt speriati, foarte rar era cate unul care mergea putin mai repede. Ma intreb cat o sa tina asa...

Astept sa aud despre primele amenzi trimise prin posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a zis aseara la tv primul lot de 1400 din prima zi e gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa aud despre primele amenzi trimise prin posta.

Asteptam sa ne spui tu. :)

Aseara la stiri au spus ca or sa implementeze sistemul si pe DN7.

:D Astazi a mai avut loc un accident pe Bucuresti - Pitesti cu un microbuz, un mort si zece raniti din care trei grav. :D

Cauza: neadaptarea vitezei in zona cu polei. Sa speram ca prin monitorizarea traficului se vor depista din timp astfel de portiuni acoperite cu polei si accidentele vor fi mai rare.

Modificat de lf_iron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa aleg rute ocolitoare, valea oltului sau pe targoviste caci este ingrozitor. of of, mai mai

pai ia vezi tu care e DN7 si o sa vezi ca se strica traeaba si pe Valea Oltului si pe dealul Negru... :)

legat de plictiseala sunt perfect de acord cu tine...e ingrozitor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-si aveau rostul 2 topic-uri despre radare fixe si in aceeasi arie... topics merged.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Bucuresti. Aia cu traficul fliudizat e o gluma proasta! La dus am facut peste 3 ore!!! In mod normal, chiar si cu blocajul de la Otopeni nu faci mai mult de 2,5 ore.

O goraza de soferi merg cu 40 kmh, nu care cumva sa fie amendati. De depasit nu ai cum, fiindca e linie continua.

La intoarcere nu mai stiu cat timp am facut.

Politie am vazut: Logan cu radar si "ciucuri" de Vento cu politisti veseli discutand pe marginea drumului din Comarnic, ocupand o banda de mers! Multumim tovarasi!!!! :angry:

Aia cu viteza medie este o minciuna sfruntata. Nimeni nu are dreptul sa te amendeze pentru viteza medie pe un tronson. Legea nu este o chestie relativa, ci una exacta. Daca nu se specifica unde si cu cat ai depasit viteza legala, nici un proces verbal nu rezista in fata unui judecator. Nu stiu daca politia ne minte cu nerusinare sau daca televiziunile si ziarele ne servesc gogoase expirate. Oricum, nici pana acum, cand mergeam cu 70 in localitate, respectiv 120-130 in afara lor nu scoteam medie peste 80 kmh.

Concluzia mea: bani aruncati degeaba, fiindca noua, soferilor, nu ne foloseste la nimic! Suntem f****i pe banii nostri! :salut:

Si chiar credeti ca au stat ei sa scrie 1400 de PV-uri intr-o zi?! Un agent poate scrie maxim 10 pe zi. Au 140 de "scribi" angajati pt asta? Sa fim seriosi!!!

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu intelegi. Scoate singur aparatul, pe banda rulanta.Ei doar pun in plic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hubertus nu sunt de acord, e o reala placere sa vezi ditamai masinile de teren Porsche, BMW, etc. cum merg pe banda 1. Asta dovedeste ca nu le da mana sa ia amenzi aiurea, mai ales ca la noi trebuie sa alergi destul de mult sa platesti o prostie de amenda.

Din pacate multi soferi deja au "invatat" unde sunt camerele si cum trec de ele, incep sa accelereze, am vazut asta chiar azi-dimineata. Sper sa gaseasca oamenii legii leac si pentru asta.

Eu cred ca e un pas mic dar important spre normalitate la noi. pt mine asta inseamna ca legea e facuta sa fie respectata si implicit sa fie aceeasi pentru toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce este o placere sa te uiti cum merg altii incet? :offtopic:

Cred ca in loc sa radem de cei cu masini puternice, ca merg incet, ar fi bine sa analizam la rece situatia: acest sistem e tichia de margaritar care lipsea politiei. Insa noua, soferilor, ne lipseste in primul rand infrastructura. In al doilea rand o forta de politie educata, care sa nu mai faca abuzuri si exceptii (aruncati si voi un ochi pe Cotidianul de azi). Daca ai fost mai atent, politistii din comarnic ajutau ieri in mod activ la fluidizarea circulatiei, blocand un sens de mers cu doua masini, doar asa, sa stea ei la o sueta.

Circul foarte mult (peste 30000 km pe an) si nu viteza e problema traficului din Romania. Ci altele.... Si in primul rand la acelea ar trebui sa se umble.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foooarte interesanta pagina aceasta din topic! Imi aduce aminte de un amic care cometa aprig pe unul care avea peste 120 km/h pe undeva pe la mare si pierduse controlul asupra volanului. Iar la nici o luna dupa cometariul i se ia permisul ca avea cam 125 km/h in localitate. Cam asa sunt multi romani: daca este o regula, hai sa vedem cum o incalcam...

Problema centrala este ca nu avem autostrazi, nu ca trebuie sa respectam legea. Nu inteleg cum de o natie mai "tare", cum e Germania, nu sunt frustrati ca au limitari de 40km/h in zonele rezidentiale, pe care le si respecta, culmea! Iar in Austria au comentat soferii ca limita de viteza pe autostrazi e prea mica si au hotarat sa o ridice la 160! Dar oamenii astia au stiut ce vor si au cerut unde trebuie, nu cred ca au dat cu pietre in radare!

Eu consider ca este frustrant ca nu avem o autostrada in loc de DN1, nu ca trebuie sa mergem incet in sate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hubertus

Vrei sa stii de ce si eu am satisfactia de a vedea masini puternice mergand incet?

Pentru ca m-am saturat sa circul tot timpul cu frica din cauza celor care daca au masina puternica chiar cred ca au si abilitati pe masura pentru a conduce bolidul. Daca tot ai mentionat ca circuli foarte mult, nu pot sa cred ca nu ti s-a intamplat sa fii nevoit sa franezi, de multe ori chiar cu pedala la fund, ca sa faci loc unor shmecheri care au considerat ca cel din fata lor circula mult prea incet si ar trebui sa ii dea la o parte.

In momentul in care respectatul legii (si al vitezei legale in particular) va deveni o obisnuinta si nu o exceptie atunci vom putea sa ne laudam ca suntem civilizati si ca putem scoate fatza in lume.

As vrea sa stiu de ce o mare parte din soferi considera respectatul vitezei legale ca o aberatie? Haideti sa respectam viteza pe soselele noastre (bune, proaste cum or fi dar asta e alta discutie) si atunci sistemele de genul celui implementat vor deveni o investitie nerentabila.

Sper ca nu am fost prea off-topic si sa nu fi suparat pe nimeni :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca banii au fost cheltuiti cu folos sau nu se va vedea in curand din primele statistici referitoare la accidentele de pe DN1-campion in decese pe sosele

In cazul in care politia va veni cu dovezi ca accidentele/victimele au scazut dramatic , orice comentariu va fi de prisos, atata timp cat aceasta s-a realizat prin respectarea legii si nu prin vreo ingradire a drepturilor cetatenesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

respectarea legii ??

da iubitii nostri politisti respecta in totalitate legea ?

da drumurile patriei nostre sint construite respectand mereu specificatile prevazute in contracte ?

da banii nostri au mereu destinatia legala, sau se mai impiedica pe la altii in buzunare ??

cand va exista o alternativa la DN1 sau aiurea, care imi va permite mie, locuitor al falnicului oras Bistrita, sa ajung la Bucresti, sau mai rau, la mare, in mai putin de 1 zi, RESPECTAND LEGEA, am sa aprob cu tot entuziasmul acest proiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari! Am si eu cateva intrebari clare la care as dori raspunsuri clare (daca se poate) :)

1. Care este viteza in afara localitatilor pe DN1? (eu stiam ca pe drum european este 100kmph)

2. Radarul te prinde si din spate? (din pozele studiate de pe forum se pare ca da)

3. Din ce am mai citit prin alte locuri, softul pentru calculul vitezei medii nu a fost achizionat (inca). True/false?

4. Pentru cine a fost pe DN1, cat (timp) se face de la Buc la Brasov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am fost la Buc si am venit noaptea, pe la 2-3! mai aveam putin si adormeam la volan! era goala soseaua si eu mergeam cu 60-70..maxim 80!! am avut timp sa ma uit prin curtile oamenilor, prin paduri, pe la bord....nici asta nu e bine! nici prea incet nu e bine ca te fura somnul!

e criminal mersul cu camerele astea! mai ales noaptea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari! Am si eu cateva intrebari clare la care as dori raspunsuri clare (daca se poate) :P

1. Care este viteza in afara localitatilor pe DN1? (eu stiam ca pe drum european este 100kmph)

2. Radarul te prinde si din spate? (din pozele studiate de pe forum se pare ca da)

3. Din ce am mai citit prin alte locuri, softul pentru calculul vitezei medii nu a fost achizionat (inca). True/false?

4. Pentru cine a fost pe DN1, cat (timp) se face de la Buc la Brasov?

1. DN1=E60 deci limita maxima 100km/h

2. Te prinde din toate partile :P

3. nu stiu

4. good question, ne lamureste cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai am eu o intrebare:

5. Noaptea camerele sunt la fel de eficiente ca si ziua? Folosesc infrarosii sau alta metoda de iluminare a numarului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa o iau in sens invers:

5. da-camerele functioneaza la fel de bine ca si ziua. nu stiu exact ce sistem folosesc, dar oricum majoritatea sunt asezate langa stalpii de iluminat public, asa ca daca nu s evede bine folosind lumina acestora, cred ca are si un sistem auxiliar.

4. pai sa o luam treptat: parere personala:

Buc - Pl = 60 km, deci media este undeva in jur de 75 km/h ==> 1 ora si un sfert

traversat Pl (fie prin oras fie pe centura) aprox 15-20 min

Pl- Bv= 110 Km, media este poate ceva mai mica, pt ca deja intervin serpentinele, si daca inainte se mai scadea sub 1 ora si 45 min, acum cam asta este durata. poate chiar 2 ore, daca sunt camioane multe intre Comarnic si Bv

deci rezulta aprox 3 ore. eu cam asa fac calculul.

inainte de camere faceam intre Pl si Buc cam 45 min -1 ora depinde de trafic, si intre Pl si Bv am facut si 1:15-20 min, in zilele bune. deci a crescut cam multisor durata.

repet, asta este parere pur personala. as vrea sa fac un drum la Bv in uichend si vin cu detalii exacte.

aseara Buc- Pl -noaptea- o ora am facut.

3. se pare ca deja se distribuie "felicitari", asa ca inclin sa cred ca deja au trecut toate nivelurile de inceput..deci deja se "lucreaza" la recuperarea investitiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. DN1=E60 deci limita maxima 100km/h

Eu am o nelamurire aici....

DN1 este intr-adevar E60.. dar este printre altele, asa cum ii spune si numele si un Drum National.. intrebarea mea e.. care se ia prima data in considerare? :P E60 sau DN1.. ca daca se ia DN1.. limita e 90km/h...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!