Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Sa inteleg ca pe bucata Metro Ploiesti - Campina nu este nici o camera sau vreun radar? Daca da, ce o sa-i mai dau pe portiunea aia de astfalt! :D

cu frina la Baicoi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, dar imi creste viteza medie pe bucata aia :D . Nu-i nimic ma opresc la Baicoi :D si beau o cafea si dupa aia dai......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In SUA (CEL PUTIN DAR CRED CA SI IN ALTE PARTI) exista inca doua metode legale de verificare si constatare a depasirii vitezei legale:

2. Pacing inseamna ca o masina de politie merge cu aceeasi viteza ca si tine si citeste pe kilometrajul ei viteza v care este superioara celei legale pe acel sector de drum.

si in belgia e la fel. in plus masina nu e musai sa fie de politie, poate fi si civila cu politai in ea. dar e obligatoriu sa te filmeze, cu zoom pe numar si apoi pe vitezometrul masinii lor. fara probe de acest gen nu pot face nimic iar astfel de masuri se iau doar pt viteze foarte mari, de exemplu 200 km/ora pe autostrada, caz in care te cheama direct in instanta, nu-ti mai trimit nimic acasa.

S-a mai spus ca nu se vor trimite poze acasa ca sa nu fie probleme :D, dar cred ca era o gluma.

cred ca sunt obligati sa trimita poze in care fata pasagerului nu e vizibila pentru ca in vest au fost scandaluri cu tipi ce erau cu amanta si plicul primit acasa l-a deschis sotia.... sau invers :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o solutie pt aparatele de citit viteza de pe DN1.....

nu sunt radare, pt ca nu au ca metoda de masurat viteza undele radar...

cat despre acele placute, sunt pt aparate foto.... iar pe DN1 sunt camere video... asa ca nu faci nimic cu placutele alea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a gasit solutia pentru radarele de pe DN1.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie ar fi sa faceti cunostinta masinii cu una bucata noroi & orice altceva ce poate murdari nr. Eu unu am vazut in seara asta un A4 Allroad Quattro atat de murdar incat d`abia d`abia se vedeau inelele Audi , de numar nici nu mai vorbesc :)

Sa stii ca primesti O MARE amenda daca nu ai numerele de inmatriculare vizibile. Deci nu cred ca e nici o afacere sa ai numerele murdare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o solutie pt aparatele de citit viteza de pe DN1.....

nu sunt radare, pt ca nu au ca metoda de masurat viteza undele radar...

cat despre acele placute, sunt pt aparate foto.... iar pe DN1 sunt camere video... asa ca nu faci nimic cu placutele alea.....

Pai nu ati citit atent:

Numarul se vede clar numai daca te uiti perpendicular pe el; Daca te uiti din unghi nu se mai vede nimic;

Unghiul de 30 de grade (cel mai probabil sa fie folosit de radar) blocheza numarul (plasticul devine opac);

Oricum am postat de amuzament / prefer sa merg legal; Ma simteam penibil cind mergeam cu 60 la ora si treceau si daciile si olciturile cu 80-90 km/h pe linga mine in localitati; In germania merg cu 50-60 ci CLK, si ferari si audi; adica toti indiferent de masina (inclusiv pe autostrazi unde sunt lucrari si se circula pe 2 benzi) Atunci o sa inteleaga si romanii ce este aia democratie si cine tre' sa respecte regulile (si anume toti fara exceptii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vrem si noi autostrazi! In primul rand ar fi trebuit dezvoltata infrastructura, educatii militienii si dupa aceea trebuia sa se investeasca in camere video si alte magarii din astea.

Eu pana acum am mers cu max 70 kmh in respectivele localitati. Iar intre ele cu max 120 kmh (pe ceas, in realitate mai putin). Dar ce te faci cu pietonii care merg aiurea pe DN1, carutele, masini care vin pe contrasens(!!!), tractoarele?! Pe ei cine ii monitorizeaza?

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, momentan sistemul este in probe pt omologare metrologica. Asa ca, 1-2 saptamani amenzi de viteza nu vor fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trcut intr-o seara si nu am reusit sa vad. Care explicati exact unde e. Sau o poza ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

nu va mai strofocati .... mergeti cum va lasa inima si in caz ca e radar cand iti vine poza acasa, vezi exact de prin ce zona e si atunci iti dai seama exact :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu camera dar nu stiu ce e cu ea...este cum intri in pasaj dinspre Budapesta spre Universitate intre cele doua semafoare care sunt pe galben intermitent...pe mijloc sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar ii ia si pe aia care se intorc sa nu stea la semafor :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca se laudau ei daca puneau camere si in bucuresti , cum au anutat despre cele care le-au pus DN1 ar trebui sa anunte si aici ...

Modificat de yan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am fost la Predeal! :) Groaznic :) ! Nu recomand nimanui.

Am plecat vineri noaptea pe la 12:00 si am mers cu 65 K/h in localitati si 100 Km/h in afara! Soseaua era goala bineinteles! Asa ca nu va puteti imagina cum este intre Campina si Ploiesti sa mergi cu 100 Km/h! Asta e. Duminica la intoarcere toata lumea mergea la fel. Doar un X3 m-a depasit asa foarte incet!

In alta ordine de idei carute erau o gramada, vreo cativa intorceau in continuare nestingheriti pe linia continua, unii chiar in raza vizuala a camerelor de supraveghere! La noi trebuie puse garduri pe langa sosele ca sa se respecte legea si haite de lupi care sa goneasca caii de la carute! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei carute erau o gramada, vreo cativa intorceau in continuare nestingheriti pe linia continua, unii chiar in raza vizuala a camerelor de supraveghere! La noi trebuie puse garduri pe langa sosele ca sa se respecte legea si haite de lupi care sa goneasca caii de la carute! :)

si asa o sa fie mereu pentru ca atita timp cit aia au terenuri peste sosea si nu sint pasarele peste arterele principale, drumuri laturalnice pentru atelaje si tractoare, etc. nu avem ce face... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaa m-am prins!! Anunta ca le pun intr-o parte si de de fapt le pun cu totul in alte parti! smecheri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redeagle : Eu am plecat sambata seare pe la 11:00 & aceeasi poveste. Sa vezi tot turbo-zoneul LIBER & sa mergi cu 90-100 :D. Cand m-am intors duminica pe la 3-4 intr-o localitate pe DN1 m-a depasit un JEEP..avea 160 lejer.Dupa ce m-a depasit urma o curba in localitatea cu pricina...acum puteti ghici cine era dupa curba :) Va dau un indiciu : VW Passat , alb si cu sirena pe el :) Desigur ca l-a oprit & asa mai departe. Una peste alta la cate echipaje mai sunt pe tot parcursul drumului dau la pariu ca opresc si mainile care au numarul murdar din motive "obiective" .

PS. Radarele astea ma ajuta sa scot consum :D. TDIs watch out :D

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu in week-end pana la Brasov si inapoi. Nu am observat foarte multe camere, si ultima pe care am vazut-o a fost la intrarea in Sinaia (imediat dupa intersectia cu drumul spre Targoviste - daca nu ma insel - care e spre stanga cand ajungi in Sinaia dinspre Bucuresti). Am facut si cateva poze, inca nu le-am descarcat.

A vazut cineva vreo camera in afara localitatilor? Eu nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redeagle : Eu am plecat sambata seare pe la 11:00 & aceeasi poveste. Sa vezi tot turbo-zoneul LIBER & sa mergi cu 90-100 :(. Cand m-am intors duminica pe la 3-4 intr-o localitate pe DN1 m-a depasit un JEEP..avea 160 lejer.Dupa ce m-a depasit urma o curba in localitatea cu pricina...acum puteti ghici cine era dupa curba :) Va dau un indiciu : VW Passat , alb si cu sirena pe el :) Desigur ca l-a oprit & asa mai departe. Una peste alta la cate echipaje mai sunt pe tot parcursul drumului dau la pariu ca opresc si mainile care au numarul murdar din motive "obiective" .

PS. Radarele astea ma ajuta sa scot consum :). TDIs watch out :)

aseara pe la 7:30 inainte de intrarea in Puchenii M... cum vii dinspre Ploiesti am vazut si eu un Jeep (Land Rover) tot cu Politia langa el doar ca faceau masuratori. si mai erau si 2 ambulante. si Jeep-ul era mai scurt cu aproape 1 m in fata lucru pt care sunt doar 2 explicatii: ori s-a lovit cu ceva de pe contrasens ori avea viteza maare si o fi luat un stalp de pe marginea drumului.

Nu stiu ce au patit pasagerii din Jeep dar mi se pare absolut ok limitarea de viteza. un 60 km/h in localitate si 100 km/h in afara e rezonabil. daca nu avem autostrazi nu inseamna ca avem dreptul sa mergem ca nebunii pe celelalte categorii de drumuri.

P.S. eu daca merg in limitele astea de viteza scot 4% consum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este a camera a militiei. Un coleg de-al meu a fost oprit la Coltea si avertizat ca avea 100 km/h (chestie confirmata si de el...). Momentan fara amenda, a zis politzaiul, ca e in teste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!