Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

mi-a placut un comentariu de pe daciaclub:

Comentariul ala e in necunostiinta de cauza. In SUA (CEL PUTIN DAR CRED CA SI IN ALTE PARTI) exista inca doua metode legale de verificare si constatare a depasirii vitezei legale:

1. Vascar/Aircraft

2. Pacing

1. inseamna ca vezi vehiculul in punctul x si apoi in punctul y. Stii ca diferenta de timp este atat si daca viteza medie este peste viteza legala........... clanc!

2. Pacing inseamna ca o masina de politie merge cu aceeasi viteza ca si tine si citeste pe kilometrajul ei viteza v care este superioara celei legale pe acel sector de drum.

Cum 1. este similar cu ce vor sa implementeze pe DN1 nu mi se pare deloc aberant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal . zilele astea am vazut fara sa vreau o camera de luat vederi , la intrare in podu de la unirii , cum vii dinspre Budapesta si mergi spre univesitate , undeva sus , undeva sus este o camera , am redus viteza... ma asptetam pe acolo sa se puna ceva de observatie a traficului .

Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, de acum incolo, n-ar trebui sa mai vedem pe DN1 nici carute, nici biciclisti beti, nici depasiri pe contrasens, nici intoarceri pe linie continua etc. ceea ce va conduce la un trafic mai sigur pentru noi toti.

Dream on! Politia nu ii va amenda decat pe soferi. Toti ceilalti amrbamburici vor umbla in continuare nestingheriti pe durmul national. La fel, sunt convins ca si soferii cu pile si relatii vor sari constiincios amenzile. Politia stie de ce.... :)

Legea spune clar, ca trebuie specificat locati, subliniez LOCATIA (fie prin indicarea strazii daca e localitate, fie prin indicare km+suta de metri), unde s-a petrecut contraventia sau infractiunea. Altfel orice proces verbal este nul.

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt eficiente in supavegherea traficului. Am inteles ca azi a fost prin un cetatean ce furase o masina din Breaza (un Oltcit)... in 3 min. Interesant. :)

2500 de soferi iertati ca au depasit viteza pe DN1. De sambata incep amenzile!!!:)

Modificat de Mariuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt eficiente in supavegherea traficului. Am inteles ca azi a fost prin un cetatean ce furase o masina din Breaza (un Oltcit)... in 3 min. Interesant. :)

2500 de soferi iertati ca au depasit viteza pe DN1. De sambata incep amenzile!!!:)

ce inseamna acel 3 min?? ca in 3 min nu am timp sa anunt la politie ca mi-a fost furata masina......

poate 3 min de cand a aparut pe camere, fiind deja declarata furata, softul a facut recunoasterea si a anuntat un echipaj....

2500 intr-o zi??? auci....... va fi crunt...... mult succes! nici macar aici nu e asa de strict!!!!!! lasa ca Romania iese in fata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca inca nu primesti. Cica de abia de sambata vor incepe sa scrie procesele verbale. Probabil inca nu au dat examenul de caligrafie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal . zilele astea am vazut fara sa vreau o camera de luat vederi , la intrare in podu de la unirii , cum vii dinspre Budapesta si mergi spre univesitate , undeva sus , undeva sus este o camera , am redus viteza... ma asptetam pe acolo sa se puna ceva de observatie a traficului .

Pareri ?

am impresia ca e unul din "webcam"-urile connex-ului (erau pe myx, acu n-am reusit sa ma conectez la nici una)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca inca nu primesti. Cica de abia de sambata vor incepe sa scrie procesele verbale. Probabil inca nu au dat examenul de caligrafie....

Eu sambata merg la Brasov, deci trebuie sa am grija... Sper sa nu fiu printre primii amendati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa vedem ce se intimpla....daca nu...tempomat/cruise control si pin' la munte mai joci o tabla sau un sah:))

timpul le rezolva pe (aproape) toate :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la fel o sa fuga baietii cu motoare si numere indoite si de acum inainte pe DN1 :banghead:. Oricum ... acum lasand gluma, in Austria am vazut si pe autostrazi radare de-astea, si am fost foarte mirat cat am vazut un Maserati Quatroporte mergand cu 130KM/h foarte calm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 130 la 60 e o "mica" diferenta. Daca s-ar putea conduce constant cu 130 nu cred ca s-ar mai supara cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar mergea cu 130 kmh!!! Nu cu 50 kmh! E o diferenta. Si in Austria sunt radare in locuri periculoase. Nu in locuri aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza cu cit se merge atita timp cit trebuie sa ai viteza adaptata conditiilor (de la carosabil pina la vreme). Dar asta este regula jocului si atita timp cit nu o facem noi trebuie sa o respectam. Cui nu ii convine sa renunte la sofat :) .

Sper ca sistemul sa functioneze in favoarea noastra

am atasat niste poze de peste apa unde si un corvette si un golfuletz merg cu viteza de pe panou: 70mph (120-130 km). (daca sint considerate offtopic...afara cu ele :banghead: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

mai avem o sansa. am observat ca domnul cu laptopul din poze foloseste windows xp professional. sa le uram la cat mai multe ecrane albastre :)

:o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: cum ajuta, mai exact, impunerea stricta a limitelor de viteza la fluidizarea traficului? Inteleg siguranta sau altceva, dar fluidizare??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diseara am un drum la Buc (poate ajung si la intalnire) si vin sambata..are cineva niste table sau un sah sau un joc de carti de imprumutat? merci?

serios, acum:

am venit ieri de la Buc si se mergea de parca era o mare inmormantare peste tot! frate, astia chiar au bagat spaima in populatie! daca asta e teapa, cum zice toni, atunci e cea mai mare teapa data populatiei de ceva ani incoace (dupa cele de gen FNI, Caritas :D). doar ca sta e data de stat soferilor!!

eu am noroc ca de la iesirea din Pl pana la servici nu am decat o camera, asa ca pot sa merg si cu 200, ca dupa opt ore la servici, la intoarcere o sa imi iasa o medie, de o sa imi dea astia premiul pt cel mai incet sofer... :P

@ s_c..pai cum ajuta la fluidizare?

pai citeste topicul meu de pe pag trecuta!! astfel:

toata lume ava ocoli acest drum si se va inghesui pe cel pe Buftea! sa vezi ce fluiditate va fi pe DN1 cu 10 masini...

sa mergi cu 60 intre Buc si Ploiesti e mai bine decat sa mergi cu 130 pe o autostrada in desert timp de cateva ore..de asta e corecta comparatia cu pozele alea..

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obisnuiti-va cu mersul normal. Chiar daca nici mie nu-mi place, ma bucur intr-un mic procent pentru ca voi vedea si eu ca lumea e egala, chiar daca unu vine cu S-klasse si altu` cu dacia. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca stiu, nu mai intorc pe linia continua, cum faceam pana acum.Veneam dinspre universitate, ieseam din pasaj si la semafor, in loc sa stau la coada sa fac stanga, intorceam si o luam pe splai si ieseam la camera de comert. Dar, adio de acum. O sa ma uit si eu sa vad unde-i camera aia. Si nu cred ca e de connex :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cind e trafic si depaseste un jmeker si pui o frina sa il lasi alte zeci de masini(poate) trebuie sa frineze...unii nu apuca sa apese frina si uite asa apar dopuri :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut dimineata reportaj la ProTV.

Ar fi fost inregistrate in prima zi peste 2000 de depasiri ale vitezei legale, dar nu peste 106 km/h (spunea reporterul), nu 160 km/h ca inainte.

S-a mai afirmat ca primele trei zile sunt de testare si abia apoi se vor aplica amenzi, deci de sambata ...

S-a mai spus ca nu se vor trimite poze acasa ca sa nu fie probleme :P, dar cred ca era o gluma.

Cat despre fluidizare, nu prea vad nici eu cum se poate face la 60 km/h ... doar daca s-ar circula in conditii de autostrada, si foarte civilizat ... dar nu e cazul, mai avem de asteptat. :D

Later edit: interesant de citit articolul din Gandul de azi al lui Adrian Niculae Melci sub lupa, pe DN 1

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza 4 se vede exact care este metoda de calcul a vitezei. Dreptuinghiurile 1 si 2 au cam 20 m lungime intr-adevar. Iti calculeaza viteza medie pentru o distanta de 20 m.

Varianta cu viteza medie intre 2 puncte departate este atacabila, intrucat nu se poate cuantifica volumul amenzii (nu stii decat depasirea medie dar nu si in ce consta depasirea efectiva daca pe acel sector ai mai mult de 1 prag de limitare). Ex: Poti pretinde ca ai depasit cu 20 in afara loc decat cu 40 in localitate.

Pararea mea: nu se vor trimite amenzi acasa pentru dovezi circumstantiale. Doar cele cu poza care atesta o viteza bine determinata (si ilegala) intr-un punct bine determinat (cu limitare determinata)

Inca o data, este doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a placut un comentariu de pe daciaclub:

:D Mda, baiatu' ala sa mai citeasca fizica... Nu e tot aia: daca vrei sa verifici daca cineva a baut ii pui fiola sau ii recoltezi sange, nu te uiti daca are sticle goale in masina... E complet aiurea observatia.

Observatia legata de calcularea vitezei unui mobil intre doua repere tine de clasa a 6-a: daca intre A si B sunt 100 KM si tu ai parcurs distanta intr-o ora, e logic ca ai mers cu 100 KM/H. Sau la Dacii se aplica teoria relativitatii a lui Einstein?

In ceea ce priveste viteza legala si respectarea ei: daca tari civilizate au reguli pe care le respecta toata lumea fara sa se lamenteze pe forumuri si la TV, nu inteleg care-i problema? In vest, cand vezi o reducere de 50 km/h pe o autostrada pe care se merge cu cat doresti, vezi cum toate masinile incetinesc (de multe ori cu exceptia romanilor, italienilor si a altor latini sau estici). Inteleg sa ne plangem de faptul ca nu exista o autostrada in loc de DN1, pentru ca asta-i problema de fapt, dar nu ca este obligatoriu sa respectam regulile de circulatie. Nu stiu de ce, dar parca seamana cu protestul soferilor cand sa marit cuantumul amenzilor: adica ei se suie la volan cu ideea ca sigur o sa ia o amenda! Echivalent, daca plec pe DN1 plec 100% cu ideea ca o sa forjez masina. Si eu ma simt putin frustrat, dar asta e! Am doua variante: ma conformez sau platesc!

Intr-adevar, cu banii pe aparatura si softuri se putea face o bucata de autostrada, dar asta-i alta poveste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pe bucata Metro Ploiesti - Campina nu este nici o camera sau vreun radar? Daca da, ce o sa-i mai dau pe portiunea aia de astfalt! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!