Jump to content

Golf GTD dsg 2011


Gyfonu

Postare recomandată

Cea mai buna calitatea a streaming-ului e prin MediaIN?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Se aude surprinzator de bine pe bluetooth, dar prin MediaIn, cel putin la iPhone il si incarca, restul n-am idee...

Link către comentariu

Pot confirma faptul ca prin bluetooth se aude foarte bine muzica (iphone in cazul meu)

Link către comentariu

Ok, o sa incerc mai intai varianta prin bluetooth, pana acum ma conectam doar pentru handsfree.

Daca ma multumeste varinta asta e si mai bine pt.ca renunt la cablaraie.Mersi de sfaturi!

Recomandare: Pentru cei care au Light Assist sa-l foloseasca cu incredere.Eu l-am folosit pe Valea Prahovei si chiar este ok. Nu te mai obosesti sa schimbi manual din maneta faza scurta cu cea lunga.

Bafta multa!

Link către comentariu

Bon,

Ieri am avut un pic de timp liber si am testat varianta de a asculta muzica de pe telefon(SGS2) pe RCD 510 le meu prin Bluetooth si se aude acceptabil.

Am pus muzica si din playlist-ul meu de pe telefon si de pe youtube si se aude bine. Nu are rost sa ma mai complic cu tot felul de cabluri.

Azi in jurul orei 14.00 am ajuns si la intalnirea de 10 ani. Frig tare! Nu am stat foarte mult pentru ca evenimentul era oarecum spre final si oamenii se cam pregateau de plecare.

Mi-a placut cum si unde a fost organizat, insa destul de greu sa recunosti oamenii cu care stai de vb.pe forum.(doar dupa masini:) ). Am facut si cateva poze interesante, pe seara sper sa le atasez.

Multumesc lui Voinea si celor care s-au ocupat de fabricarea stickerelor,am gasit la intalnire, insa n-am apucat sa-l pun. Nu stiu unde sa-l lipesc... :winter:

O sa revin cu poze. Bafta voua!

Link către comentariu

Eu am RNS 510 sau cum spanac se numește și S3-ul se conectează singur, își ia muzica singur, se aude cam fix la fel cu USB-ul (altceva nici n-am probat).

Nu mai știu, ai rezolvat cu ITP-ul? Dacă ai trusă sigilată expirată, să te uiți în ea. La mine pe trusa sigilată era un termen, dar pe produsele din trusă era alt termen. Mai țineau mult și bine. Am rămas foarte surprins. Nu mai zic că trusele de afară țin 5 ani cel puțin, iar astea făcute la noi cam 2, să cumperi de la ITP la ITP probabil.

Link către comentariu

@ c6t9 Mda nush ce sa zic. La rcd 510 trebuie sa comut eu din meniul Media pe BT-Audio ca sa aud in boxe ce reda telefonul. E ok si asa.

M-am uitat azi prin masina si am gasit urmatoarele: trusa sigilata din 2009(n-am desfacut-o sa vad ce are prin ea), stingator si triunghi. Cred ca n-am vesta, dar nu-i mare bai! ITP-ul expira in martie si am de gand sa-l fac la sf.lunii februarie.

Si acum cateva poze de la intalnire.

PS: Pentru cei care isi recunosc masinile din pozele postate si nu sunt de acord sa-mi spuna ca sa le sterg. Pe aceasta cale ii salut si le multumesc pt. capturi. :beer:

post-110474-0-07217600-1359317762_thumb.

post-110474-0-06403200-1359317783_thumb.

post-110474-0-38663200-1359317802_thumb.

post-110474-0-81032400-1359317824_thumb.

post-110474-0-57898600-1359317841_thumb.

Link către comentariu

Exista kit-uri pentru inlocuirea componentelor expirate din trusa. Eu asa am procedat pt ITP, chiar daca nici macar nu a deschis portbagajul.

Foarte inspirate pozele :icon_thumleft:

R-urile si GTD-ul nu privesc cu ochi buni noul Golf 7 :))

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Multumesc George! Cam asa este...:(

 

 

Pentru ca nu pot sa deschid topic legat de noutati dau de stire pe aici iubitorilor de Golf ca au aparut cateva articole interesante pe internet legat de noul GTD.Enjoy! Dupa parerea mea este mai cuminte frontal si spatele este mai interesant.(stopurile cred ca sunt fumurii).

 

1.http://www.auto-bild.ro/noutati/vw-golf-gtd-sportiv-dar-economic-19318.html

2.http://www.topgear.ro/masini/imagini-cu-volkswagen-golf-gtd-si-e-golf-care-vor-debuta-la-salonul-auto-de-la-geneva-2013-6173.html

 

Un moderator poate muta postarea mea intr-o alta sectiune daca nu este ok.Multumesc.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Noutati,

 

In februarie am fost foarte aglomerat cu munca si abia acum o saptamana am facut ITP-ul la Cobalcescu. Singurii care aveau liber si deschis sambata. Gyfonul a trecut testul ca o gasca prin apa. In 15 minute m-am prezentat la casierie si am platit taxa de 90 ron.Nu m-a intrebat nimeni de trusa, vesta etc.

Urmeaza revizia de facut.Sa vedem cand ne facem timp si pentru ea.teoretic trebuia s-o fac in martie, insa nu ma grabesc. Masina are 15.000 km si ultima revizie a fost facut la 7800...in ultimele 2 luni m-am deplasat mai mult cu masina de la serviciu.

 

Bafta multa!



Cifra semirotunda!:))

post-110474-0-95641700-1363733725_thumb.

Link către comentariu

Te întreabă de alea numai dacă ai norocul să vină control de la RAR. Și chiar dacă nu ai, îți dau ei să treci cu bine. Vezi că s-a ajuns aici din cauza clienților. Dacă te întrebau despre toate, citeau și alții aici și pe viitor ar fi evitat să se ducă acolo.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@ micuzzu_marius: Multumesc, incerc sa ma bucur cat mai mult de el. :D

@c6t9 : Ai dreptate. Eu am fost oarecum norocos. 

 

In weekend-ul asta am reusit sa bifez cateva lucruri:

 

1. Gyfonul a primit galosii de vara si arata mult mai bine.Directia mai grea un pic si bineinteles confortul a scazut considerabil. Simt orice crapatura de pe asfalt, asta pentru ca sunt sunt si runflat cauciucurile. Nu stiu daca o sa mai continui cu ele dupa setul asta.

2.A fost spalat corespunzator si de data asta chiar am fost multumit de A&A Car Wash. Spalatoria recomandata de Circoloco.

3.Am pus si stickerul cu vwforum sub eleron.Nu e foarte vizibil, dar este mai ferit de intemperii si necesita un ochi mai dibaci ca de pisica ca sa-l observi! Are reflexie in luneta si mie, personal, imi place foarte mult.

 

Numai bine si bafta voua!

 

Poze

post-110474-0-23885800-1364758787_thumb.

post-110474-0-34036900-1364758803_thumb.

post-110474-0-57886400-1364758815_thumb.

post-110474-0-37440900-1364758830_thumb.

post-110474-0-04994800-1364758842_thumb.

post-110474-0-29571300-1364758854_thumb.

post-110474-0-06581700-1364758862_thumb.

post-110474-0-44512800-1364758871_thumb.

post-110474-0-17037400-1364758886_thumb.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Pentru ca trebuie sa bifam a 2 a revizie(doar 16.000km), am inceput sa ma interesez/caut service vw. 

 

Sambata am fost la Midocar Vitan si mi-au spus ca ma costa estimativ(1250 ron), azi la PBA(1250 ron) zici ca s-au vorbit.. :)).

 

Printr-o cunostinta am primit si un deviz estimativ de la Eurotehnogrup(Targoviste) 960 RON. Aproximativ 300 ron diferenta, nu e foarte mare, insa un motiv de a mai iesi din Bucuresti(80 km) !A mai facut cineva la ei? Eu stiu doar ca e o reprezentanta noua si cam atat.

La Brady Trade as mai incerca, n-am avut niciodata contact cu ei si nu stiu ce sa zic...

 

Mi-as dori sa imbin utilul cu placutul si agreez ideea de a face revizia si in alta localitate(Ploiesti, Pitesti, Targoviste si sub semnul intrebarii Constanta).

 

Am atasat si devizul primit de la EurotehnoGrup...daca e ceva suspect la el sa-mi spuneti :)

 

Bafta multa!

MinoltaTGVServ20130422140210.pdf

Link către comentariu

ce e aia la pozitia 1. Interval service - 90 lei cu TVA? incearca si la Avia Pantelimon, cere si de la ei un deviz

Link către comentariu

@danny2012 Pai eu cred ca reprezinta o taxa de resetare a intervalului pentru service si inclusiv stergerea mesajului din bord cu "Service Now"! I-am dat mail drei ca sa-mi spuna ce reprezinta! O sa revin cu detalii.

 

 

Raspuns reprezentanta:
 

Buna,

 

Intradevar este vorba de resetarea intervalului dar si de o verificare a masinii ( diagnoza defecte pe tester + verificare baterie cu ajutorul testerului + verificare eficienta frane pe stand + verificare exterioara si interioara pe elevator: roti, nivel lichide, sistem rulare, lumini, suspensie, stare autoturism.)

Cu stima,

 

A S

 

Si atasez si un deviz de la Pitesti venit acum pe mail( tot EurotehnoGrup). Pe acest deviz nu regasesc taxa de" interval service" si nu stiu daca o fac...suspect! Total 906 Ron

SKonicaMino13042214310.pdf

Modificat de flo86gyf
Link către comentariu

Problema este ca la aceasta verificare nu poti sa asisti si te poti trezi ca ti se recomanda sa schimbi una alta desi nu e cazul.

La mine a fost tot asa inspectie de service cu verificat baterie, frane, lichide etc. Cand i-am intrebat sa vad si eu cum se prezinta bateria, placutele cat mai au nu au vrut sa imi zica. Parca fac foile acelea pt ei.

La Brady am facut eu geometria si mi s-a zis de o portfuzeta stramba si mi-au trantit in carte recomandare de reparatie. Se si grabeau sa imi zica de casco cand i-am intrebat cat este una..1000ron.

Portfuzeta nu este stramba, dar ca sa vezi cum te pot pacali.

Link către comentariu

@ The Ego

 

Te cred si sunt convins k sunt chititi sa-ti gaseasca orice numai sa le mai lasi acolo cateva sute de lei.Nu-mi faceam sperante sa asist la verificari. Stiu ca teoretic nu se poate, insa dc stii pe cineva pe acolo te mai lasa.

Eu vreau doar sa ma asigur ca masina beneficiaza de o verificare cat de cat ok si sa nu ma trezesc cu piese lipsa...:)).

Am citit pe forum ca se mai intampla si acest lucru... (eu inca o am in garantie si sper sa fie un motiv in plus sa nu ma astept la asa ceva) :))

 

Acum sunt nelamurit de ce pe un deviz se bifeaza o verificare si pe altul nu?(sau e by default) Nu ar trebui sa exista o lista standard cu ce verificari se fac la a 2 a revizie  de 30.000km.

La Brady o sa mai sun un prieten sa-mi spuna cum au colaborat si daca a fost nemultumit de serviciile lor o sa-i sterg de pe lista.

 

thx si numai bine!

Link către comentariu

Daca vrei sa faci revizia in alta localitate,eu unul iti recomand sa incerci la Auto Best Targoviste (reprezentanta/service Skoda care are si service autorizat VW).Se lucreaza impecabil,beneficiezi de 5% reducere si poti sa stai si langa masina pe durata interventiei.

Link către comentariu

La Nurvil Ramnicu Valcea poti sa asisti langa masina pe timpul reviziei. La fel si la Avia Militari.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

@blordc Multumesc la fel!

 

Noutati luna mai:

 

1.Revizie

 

Dupa mai multe cautari si o coincidenta de evenimente i-am facut Gyfonului revizia in Constanta la Cardinal Motors. Am facut programare cu 4 zile inainte si totul a decurs perfect.La ora 13.30 eram in service, iar in jurul orei 16.00 ma indreptam spre Mamaia. :) Am optat pt.pachetul receptie directa(gratuit) si astfel toate verificarile, schimburile de filtre/ulei s-au facut in prezenta mea. Recomandarea din partea mecanicilor a fost sa nu raman niciodata fara motorina pt.ca e grava problema...Cost total :1000 ron Le multumesc si recomand cu incredere, sper sa treaca peste criza.(cf. facturii sunt in insolventa) E primul contact cu ei, asa ca n-am niciun interes sa fac reclama.

 

2.Plimbareee

 

In Mai am parcurs aprox.2000 km. Un drum pe fuga la Constanta si unul pana in jud.Mehedinti si imprejurimi.

O sa pun accent pe calatoria din Mehedinti. Traseu: Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Drobeta Turnu Severin-Cazanele Dunarii(Dubova). La dus m-am intalnit (in trafic) cu JUG in apropiere de Strehaia.(L-am salutat in topicul lui de pe vwforum, in trafic n-am apucat)

Drumul este excelent si e o varianta de a iesi din tara pe la Sannicolau Mare-Cenad-Mako. Consumul dus-intors Bucuresti-Mehedinti+imprejurimile judetului a fost de 6,3% cu aer conditionat, n-am depasit 140 km/h(ocazional in depasiri), 3 persoane si portbagaj full.

 

Drobeta Turnu Severin este un oras care se remarca prin curatenie si prin ultimele investitii de la UE.O dupa-amiaza e suficienta ca sa vizitati ce este mai important in oras(Castelul de apa, Teatrul recent reconditionat, Fantana arteziana de langa Teatru si strazile pietonale. Orsova, Cazanele Dunarii(Dubova) si Baile Herculane sunt frumoase, dar se vede ca nu s-au mai facut investitii in aceste zone, mai ales in Orsova-un oras cu un potential turistic extraordinar.

Incantat de experienta si recomand pentru un weekend.

 

3.Experiente

 

In Drobeta a fost caravana Mercedes si am profitat . Am facut un test drive cu A 250 AMG.(cutie automata-dublu ambreiaj/ suspensie sport si atat(explic imediat)/motor 2.0 -211 hp/xenon/anvelope 18/discuri ventilate...etc

La exterior arata fantastic, e frumoasa, dar am fost prea putin impresionat de modul cum stai in habitaclu, cum alearga, consum, pret si confort. In habitaclu sunt o dezamagire stalpii stanga/dreapta(montantii cred) de care nu vezi nimic in curbe, motorul trage-dar acustica e lesinata(nu simti guturaiul unei masini sport), consum f.mare din cate am inteles, pret exorbitant( peste 40 k). Confortul a fost cea mai mare problema. Dupa 35 km parca fusesem intr-o caruta cu roti din fier, deranjant pentru spate(coloana) si gat. N-am condus foarte multe masini spor/super sport, dar daca as merge 500 km cu mercedes -ul asta cred ca as dormi 2 zile sa-mi revin. Un lucru de remarcat ar fi directia foarte precisa...In concluzie o masina rigida.Este parerea mea de neavizat.Cu Gtd-ul am mers si pe sport cateva sute de km si nu este atat de tragic. In final m-am bucurat de experienta.

 

Cam atat deocamdata... :) si bineinteles poze

 

post-110474-0-17357600-1369248497_thumb.

post-110474-0-85266300-1369248981_thumb.

post-110474-0-63406900-1369249043_thumb.

post-110474-0-43566800-1369249068_thumb.

post-110474-0-60801900-1369249085_thumb.

post-110474-0-23194500-1369249110_thumb.

post-110474-0-90610300-1369249171_thumb.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!