Jump to content

Golf GTD dsg 2011


Gyfonu

Postare recomandată

Mdaaa.. Wishlist-ul pt. moment cam asta e : Anvelope+jante iarna, RNS 510 si acum multumita tie Leduri OEM la numar ! Cred ca o sa incep cu leduri :)) ! Sunt cele mai ieftine. Trebuie sa incep sa ma interesez de unde sa le cumpar si cum /unde sa le pun! Daca aveti idei un ajutor n-ar strica! :D Va multumesc si bafta voua!

Modificat de flo86gyf
Link către comentariu

La PBN. Cred ca sunt aprox 100lei/buc. De montaj nu stiu, posibil sa fie plug n` play la mufa. Singura problema la leduri este daca dau/nu eroare in bord. Vad ca tu ai stopurile cu LED si farurile cu DRL tot pe LED. Nu cred ca o sa ai probleme cu ele.

Din cate stiu la configurarea masinii daca optezi pt bi-xenon adaptiv vin si leduri la numar. Cel putin la Polo-ul meu asa a fost si nu e Golf...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Doamne cat poate sa fie de frumoasa masina.....:X:X:X

Vb cu colegul b_76_jaf iti poate aduci si din acelea OEM,cred?

Modificat de Yasmin
Link către comentariu

daca nu ma insel eu e fosta masina a sotiei patronului de la cybernet.excelenta masina.dsg nu este cutie automta,este o cutie mecanica,de fapt sunt doua cutii mecanice imbinate in una singura cu doua ambreiaje,comandate de calculator,nu poti bate fizic o cutie dsg cu una manuala ca timpi 0-100.in timp ce un ambreiaj e decuplat celaltul e apasat,la schimbare unul se decupleaza celalalt cupleaza,practic e instantanee schimbarea treptelor.daca esti in accelerare calc cupleaza deja treapta superioara,decelerare pe cea inferioara.adica tot timpul sunt cuplate doua trepte,doar unul din ambreiaje e cuplat celalalt decuplat

Link către comentariu
Geisterfahrer

daca nu ma insel eu e fosta masina a sotiei patronului de la cybernet.excelenta masina.dsg nu este cutie automta,este o cutie mecanica,de fapt sunt doua cutii mecanice imbinate in una singura cu doua ambreiaje,comandate de calculator,nu poti bate fizic o cutie dsg cu una manuala ca timpi 0-100.in timp ce un ambreiaj e decuplat celaltul e apasat,la schimbare unul se decupleaza celalalt cupleaza,practic e instantanee schimbarea treptelor.daca esti in accelerare calc cupleaza deja treapta superioara,decelerare pe cea inferioara.adica tot timpul sunt cuplate doua trepte,doar unul din ambreiaje e cuplat celalalt decuplat

Taaare! Siguranta argumentatiei tale si riscul de a fi offtopic imi sufoca in fasa orice intentie de a comenta. :biggrin:

ONTOPIC: Foarte frumoasa achizitie, posteaza te rog de acum inainte eventualele probleme sau detalii despre GTD-ul tau. Cum spuneam, ma gandesc si eu la asa ceva si pe forum GTD-ul e o raritate...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu

daca nu ma insel eu e fosta masina a sotiei patronului de la cybernet.excelenta masina.dsg nu este cutie automta,este o cutie mecanica,de fapt sunt doua cutii mecanice imbinate in una singura cu doua ambreiaje,comandate de calculator,nu poti bate fizic o cutie dsg cu una manuala ca timpi 0-100.in timp ce un ambreiaj e decuplat celaltul e apasat,la schimbare unul se decupleaza celalalt cupleaza,practic e instantanee schimbarea treptelor.daca esti in accelerare calc cupleaza deja treapta superioara,decelerare pe cea inferioara.adica tot timpul sunt cuplate doua trepte,doar unul din ambreiaje e cuplat celalalt decuplat

Taaare! Siguranta argumentatiei tale si riscul de a fi offtopic imi sufoca in fasa orice intentie de a comenta. :biggrin:

ONTOPIC: Foarte frumoasa achizitie, posteaza te rog de acum inainte eventualele probleme sau detalii despre GTD-ul tau. Cum spuneam, ma gandesc si eu la asa ceva si pe forum GTD-ul e o raritate...

Cand vei avea si tu DSG vei putea sa ne faci o argumentare identica ! ;)

Link către comentariu

A explicat foarte corect modul de functionare a DSG-ului. Pana sa iti scrie initiatorul vezi ca exista google, wikipedia + alte forumuri care nu se termina cu .ro

Link către comentariu

Felicitari pt masina si in legatura cu ledurile la numar mai bine inlocuiesti becurile din lapa cu leduri si iesi ceva mai ieftin

Link către comentariu

Da, mai ieftin si mai chinezesc.. M-am plictisit de cate randuri de leduri am schimbat, toate cu CAN-BUS sau cum le zic.. Sa nu zic ca un led s-a topit si mi-a topit si lampa.. Dai un ban un plus dar sti ca e calitate.

Link către comentariu

Miercuri seara ajung acasa si o sa incep sa descopar masina in cel mai mic detaliu!

De sambata trecuta,dupa ce am adus-o in Bucuresti, am fost plecat prin tara cu serviciul si astept cu nerabdare s-o spal si in weekend sa facem un drum pana la Constanta si pe la ai mei! :D

Inca n-am folosit padelele si pe autostrada abia astept s-o fac...RESPONSABIL! :) Prin Bucuresti voi pe unde spalati masina si ce tip de tratament pt.vopsea aplicati???

post-110474-0-12916700-1346698534_thumb.

Modificat de flo86gyf
Link către comentariu

Mergi la A&A Car Wash in spate la Matei Bals si nu o sa regreti. Acum depinde in ce zona a Buc. stai.

Ascutla sfatul unui "Constantean" :))

PS: Cu padelele e fun pe serpentine sau depasiri.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Multumesc, Circoloco! Daca am timp o sa mergem pe acolo la spalat in 2 ! :)) Iau si pe batranul prietenei sa-l spal :)) (Golf 5 2.0 tdi 140 dsg) Foarte fun si masina ei :P

Dupa spalat o sa pun o poza golf 6 gtd vs golf 5 !

Am spus parca si ceva de pret saptamana trecuta! In aprilie masina costa undeva pe la 26.000 euro si am asteptat pana in septembrie s-o iau intr-un final cu 22.750 euro. Totul cu negocieri drastice si pareri de rau din partea dealerului ca mi-a vandut-o! Eu cred ca am negociat binisor... pe mobile.de n-am gasit-o sub 25.000 eur! Sper sa fie intr-un ceas bun chiar daca mi-au umplut frigiderul...! Pentru ca am negociat asa de mult mi-au scos motorina din rezervor si nu mi-au mai dat surprizele clasice la achizitionarea masinii(pix, sapca , tricou vw etc...) Asta e ! Per total au fost ok oamenii , dar se putea termina tranzactia intr-un mod mult mai profi!

Link către comentariu

Nu inteleg... erau obligati sa ti-o vanda de au ramas asa suparati ? :D

Felicitari pentru negociere. Eu sunt 0 la abordarea asta

Link către comentariu

din cate stiu toate se livreaza cu cativa litrii de motorina. sau la tine ai vazut cum au scos mai mult?!

urat ca au facut economie la un pix si un breloc... :(

Link către comentariu

Eu am luat masina de la Auto Cobalcescu si mi-a spus direct agentul de vanzari ca in noua politica a firmei nu mai apare treaba cu o sticla de sampanie + breloc cheie personalizat + bradut odorizant pt orice masina cumparata de la ei pentru a putea face fata crizei economice :)) Macar au lasat 250 euro din pret :) AAA si iarasi pentru a face economie au voie sa puna doar un suport de numar cu Auto Cobalcescu. Romaneste.

Scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine. Rosu + Golf + GTI/D = aproape perfect :P Cat mai multi km fara investitii inutile (reparatii) in masina!

Link către comentariu

Salut. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Legat de surprizele clasice cred ca se bucura doar cei care isi cumpara masina noua...

Link către comentariu

LoL , noua cand ne-a venit Gti-ul am primit un breloc si o sticla de sampanie pe usa soferului :) acum din germania am dat dublu pe masina si am primit prafu de pe masina si 10 litri de motorina .

Link către comentariu

Cand am luat GTI-ul mi-au facut o poza cu el in camera de predare si mi-au trimis-o acasa inramata frumos...in rest..."drumuri bune!" :)

Link către comentariu

Cand am fost prima data s-o vad, masina avea plinul facut, iar cand m-am dus s-o iau dupa 1 saptamana am gasit-o pe rezerva cu 2 km in plus... :))). La surprizele respective nici nu ma asteptam, insa directorul de vanzari weltauto mi-a spus de ele si m-a atentionat ca nu le mai primesc(Teoretic eu eram primul posesor/client al masinii!)...Urat din partea lui, oricum eu nu stateam intr-un pix( eu vroiam masinaaaa..)

Si-a dat singur cu firma-n cap ca sa ma exprim un pic mai plastic! :))

Multumim pentru urari si un weekend fara incidente tuturor!

Link către comentariu

Felicitari. Sa o stapanesti sanatos, este foarte frumoasa. Si eu am cochetat cu ideea de a lua un GTD datorita consumului, dar mi-a fost greu sa renunt la 4x4

Link către comentariu

@ DarianM Multumim pentru urari! Imi place foarte mult R20, insa consumul mi-a alungat ideea de a cumpara in trecut un R32...

Printre timp am mai finalizat cateva etape importante.Ieri am reusit sa platesc toate taxele vietii si am inmatriculat masina(rar + admin.fin+cec+oficiu postal+politie ).

Tot ieri mi-am ridicat si numerele+ bonus daca tot eram acolo am mai platit 68 lei si mi-am schimbat si permisul de conducere. Expira in 2014 si mi-a recomandat si cel de la inmatriculari sa-l preschimb pentru ca-mi schimbasem domiciliul in Bucuresti. Undeva pe la ora 16.30 terminasem cu tot, dar plecat de acasa de la 8.30 . Plus ca la RAR nu prea se respecta programarea...

Dupa ce mi-am pus numerele :D , m-am dus la Porsche Inter Auto ca erau aproape si mi-am luat 1 capac central pentru janta. In weekend am facut o mica expeditie( Bucuresti-Constanta-Slobozia-Bucuresti) si bineinteles ca am ajuns cu piese lipsa acasa... :( Eu am avut impresia ca mi-a sarit acel capac , dar dnul de la reprezentanta m-a asigurat ca a fost furat :)) . Pret capacel central 40 LEi (mi-a picat fata, eu vroiam sa iau vreo 4, dar m-am linistit si am luat doar unul si daca e pe viitor ma interesez pe la dezmembrari). Suplimentar mi-am mai luat si capacele pentru prezoane. aprox 2 lei buc (La vw bora intotdeauna aveam lipsa)

Aseara dupa ce am terminat cu numerele m-am dus repede la spalatoria recomandata de Circoloco si am spalat-o un pic, insa am fost dezamagit ca din lipsa de timp baietii au spalat-o pe la ora 20.00. Spalatoria ok si am stat de vorba si cu managerul care parea foarte de treaba.Mersi Circoloco!

Azi am observat ca am o mare problema cu insectele de pe bot . Foarte multe urme lasate pe tabla, grila etc...Nasol. Am luat-o eu un pic la bibilit cu o solutie de la Petrom impotriva insectelor si am mai indepartat din raul produs pe autostrada...

Poze cu Gyfonu! :)

post-110474-0-81106100-1347384786_thumb.

post-110474-0-83204400-1347384799_thumb.

post-110474-0-02290800-1347384820_thumb.

post-110474-0-40657100-1347384837_thumb.

post-110474-0-83771700-1347384918_thumb.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!