Jump to content

Golf GTD dsg 2011


Gyfonu

Postare recomandată

Hmmm, voi ce parere aveti despre GoodyearF1 asym 3 xl 225/45 R17 94Y?

Sa-mi pun baza in ele? Cica ar fi peste asym 2. Opresc masina cu 2,6 m mai putin fata de concurente, mai ieftine si mai bune, ce sa mai...Oare asa sa fie?

A venit vremea sa ma despart de galagioasele mele Bridgestone ?

PS: Preturi de la Midocar"GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2  -  225/45 R17  91V  pret 520 lei buc TVA inclus buc"

 

GoodYear.png

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

Eu le-am comandat prin februarie (gy assymetric 3) , nu am gasit reviewuri , pentru ca doar prin decembrie s-au lansat in Europa , numai un comunicat al producatorului. Nu am inca o parere, pentru ca temperaturile sunt inca mici si nu se comporta ideal. Am dat o singura tura pana acum, dar impresia e pozitiva, mai ales ca cele inlocuite au fost gy assymetric 2.

Modificat de radex
Link către comentariu

@radex Am gasit cateva pareri pe google din UK, dar asa cum ai spus si tu temperatura inca nu e ideala. De unde le-ai luat? Eu as comanda la autobon.ro, au preturi ok, sper sa fie si seriosi.

Link către comentariu

Am cumparat vara trecuta 2 GoodYear Eagle F1 Asymmetric2 pe fata care au inlocuit perechea de Bridgestone RE 050A 92Y 225/40 R18 (una avea galma iar a doua pana nereparabila - dupa 4 ani). Pe spate inca am Bridgestone-uri. Dupa un drum lung in Grecia pot sa spun ca Goodyear sunt mai confortabile mai ales pe suspensia mea, in schimb par a fi mai moi la cauciuc / talon, adica masina sta mai prost pe curbe (senzatia mea - la aceeasi presiune standard 2.6). Mi se pare ca la curbele luate in forta talonul rotii fata din exterior e mai moale, se deformeaza un pic si pierde aderenta mai brusc si neasteptat. Cu Bridgestone daca luai curba prea tare masina subvira destul de treptat si controlat. Cu Goodyear atunci cand pierde din aderenta subvireaza brusc si destul de amplu - senzatie neplacuta. Cum spuneam - e senzatia mea. Le-am luat in urma review-urilor de pe net care le pozitionau net in fata lui Bridgestone. Mai vad si vara asta cum o fi.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Au sosit si anvelopele. Cred ca le voi monta abia peste o saptamana. Se vad punctele de rasina, nu stiu cat de eficiente vor fi...IMAG6089.thumb.jpg.ece15b8818b69465d8283IMAG6091.thumb.jpg.bdb9f3363491759193f60

Link către comentariu

Sa le invarti sanatos :) Ieri le-am pus si eu pe jante. Momentan pot doar sa spun ca e liniste in masina fata de cum era cu vechile Dunlop GT.

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Mersi Edy!

Aia o sa fie si pentru mine cea mai mare curiozitate, cu bridgestone parca mergeam pe senile si un zgomot foarte ciudat, dar in curbe tind sa cred ca eram stapan pe situatie si n-am avut niciodata probleme de aderenta...vom vedea.

O sa incalt masina cu ele cand o sa bag masina in service pt revizie. Le-am mai lasat pe asta de iarna poate mai fac si o transalpina :D  ninge in zona

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut,

Saptamana asta intra masina in service pentru revizie si schimbat anvelope.

Revin cu impresii dupa.

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am iesit din service. Am schimbat placutele de frana, bieleta fata dreapta, ulei cutie+motor+ filtre. Cost 3200

Cu observatia ca amortizorul spate stanga este pe duca din cauza gropilor, anvelope foarte dure...In viitorul apropiat o sa-l schimb. Pret 1750 ron la midocar Cod: 1K0513045F. Nu prea am gasit pe net oferte si preturi mai ok. Daca stie cineva pe unde as putea sa gasesc...

Anvelopele sunt foooarte silentioase. Este liniste in habitaclu, parca mai bine decat cu cele de iarna. Partea laterala a anvelopei foarte moale si predispusa la stricaciuni(intepat, galme..etc) La bridgestone zici ca este din fier partea respectiva. Un feedback concret nu prea pot sa va dau despre anvelope pt.ca am mers doar prin Bucuresti. O sa revin dupa un drum lung. Momentan sunt multumit de alegere. 

IMAG6235.jpg

12993439_1210188115682517_7679795820955345071_n.jpg

12998703_1210188222349173_3751413481735221542_n.jpg

12961666_1210188139015848_2513671841438735009_n.jpg

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

Din astea cred că iau și eu până la urmă, deși ar mai merge cele pe care le am. Ce presiune folosești?

Link către comentariu

Dupa cod vad ca e amortizor "electronic" - probabil ca e normal pretul... Cati km a tinut?

Link către comentariu

@c6t9 Sincer, nu stiu sa-ti zic.Anvelopele au fost puse pe jante si montate pe masina odata cu service-ul la midocar. In schimb, pe cele de iarna n-am bagat mai mult de 2,2/ 2.3. Oricum, pe capacul de la rezervor sunt niste recomandari cam ciudate. Intre 2,4 si 2.8 pe anvelopele de vara bridgestone, dar n-am avut niciodata atat.

@ShadoWzZ Mersi. E adevarat, sambata a avut parte de spalare si ceruire solida.

@mad_kat Mda, am suspensie adaptiva. Acum am vreo 59k. Midocarul mi-a zis initial 2000, apoi mi-a facut o reducere si am ajuns la 1750. Pe forum am gasit cu 1650. Amortizorul  pentru suspensie sport, drumuri grele, standard etc. nu depaseste 400/500 lei... 

Link către comentariu

Eu le-am verificat acum la ultima revizie și mi-au spus că-s OK amortizoarele. Am 97k km sau pe acolo. Dar presupun că este suficient și un singur șoc serios și să nu mai funcționeze cum trebuie. Folosesc aceeași dimensiune la roți.

Link către comentariu

Stiu ca folosesti aceeasi dimensiune, dar ai avut si inspiratia sa cumperi anvelope normale.(parca tot de la GY)  Masina nu a fost gandita si pentru drumurile noastre. Echiparea cu anvelope RF+ drumuri foarte proaste + majoritatea km facuti prin romania afecteaza articulatiile masinii. Banuiesc ca din cei 97k peste 50% sunt facuti in afara, la mine e cam pe dos. Maxim 10k sunt facuti in afara, restul pe drumurile patriei. Varianta cu un soc serios poate fi veridica. In cazul meu amortizorul poate ca a fost mai mult afectat tinand cont ca anvelopa RF nu prea absoarbe din intensitate socurilor. Ramane de vazut daca schimb un singur amortizor sau 2...

Link către comentariu

Le-am vazut si le stiu. Par foarte ok ca pret plus ca sunt la pachet, dar mi-e teama sa le comand. Too good to be true! Parca nu m-as risca...:)   

Link către comentariu

Ai garantie de cumparare deci nu prea ai ce pierde, eu as incerca dar din fericire nu am nevoie inca la 95k.

Modificat de TDR
Link către comentariu
On 11.04.2016 at 11:44 AM, Gyfonu said:

Pret 1750 ron la midocar Cod: 1K0513045F.

Nu prea am gasit pe net oferte si preturi mai ok.

Sal.,

Vezi ca pretul care ti sa comunicat este doar pentru o singura bucata .

Iar din cata mecanica stiu eu amortizoarele si / sau arcurile se schimba perechi chiar si la cele normala fara comanda electronica .

De schimbat doar o bucata la astea cu DCC nici nu cred ca incape vorba .

Dar vezi ce sfat primesti de la mecanici si vezi cat de bun este amortizorul din dreapta .

Dar daca la testul de amortizoate iese sub 60 % eficienta si la cel din dreapta eu zic sa le schimbi pe ambele .

Uite ai atasat si procedeul de demontare + montare .

Demontare + Montare Amortizor Spate DCC.pdf

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

@Gyfonu: aici

 

este o discutie unde un user de pe forum a gasit la Monroe amortizoare DCC echivalente la 50% din pretul de reprezentanta. Poate tragi de fir.

Link către comentariu
2 hours ago, Gyfonu said:

Stiu ca folosesti aceeasi dimensiune, dar ai avut si inspiratia sa cumperi anvelope normale.(parca tot de la GY)  Masina nu a fost gandita si pentru drumurile noastre. Echiparea cu anvelope RF+ drumuri foarte proaste + majoritatea km facuti prin romania afecteaza articulatiile masinii. Banuiesc ca din cei 97k peste 50% sunt facuti in afara, la mine e cam pe dos. Maxim 10k sunt facuti in afara, restul pe drumurile patriei. Varianta cu un soc serios poate fi veridica. In cazul meu amortizorul poate ca a fost mai mult afectat tinand cont ca anvelopa RF nu prea absoarbe din intensitate socurilor. Ramane de vazut daca schimb un singur amortizor sau 2...

Da, am pus imediat pe mașină Asymmetric 2 și grosul km este făcut afară.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!