Jump to content

Golf GTD dsg 2011


Gyfonu

Postare recomandată

Pai de ce ai facut amiabila din moment ce doar nr este avariat?

Link către comentariu

pt orice avarie trebuie sa ai dovada de reparatie de la politie sau amiabila.

plus...inlocuirea placutei costa,nu?

Link către comentariu

Nu stiam ca se poate schimba si nr pe asigurare :)

Link către comentariu

Cred ca o sa coste mai mult timpul pierdut decat placuta in sine.

Link către comentariu

Probabil ca o sa coste mult timp pierdut, dar cineva trebuie sa ia niste masuri, altfel omul cu Ford tot asa ar fi facut. Bravo !! si imi pare rau de acest mic incident. Oricum ai un Golf superb

Link către comentariu
  • 2 months later...

Din 15 august pana azi am observat ca am o pierdere sesizabila de antigel.

 

In 10 zile am completat cu aproximativ 700 ml cu G12+.

 

Ca sa evit alte probleme i-am facut programare si azi de la 07.00 e la Midocar Vitan.

 

Le-am spus sa-mi faca si o verificare suplimentara la roti/anvelope/rulmenti pentru ca nu am scapat de zgomotul ala de pe puntea fata.

 

Drumuri bune!

Link către comentariu

Mda... cam asta e raspunsul celor de la Midocar Vitan:

 

Buna ziua

Am atasat foto pentru auto cu nr de inmatriculare  B286GYF.

Pentru continuare verificari este necesar demontare trager si radiatoare.

Astept accept pentru continuare verificari .

Cu stima

 

 

Problema e urmatoarea: In iarna am avut acel mic incident mentionat cu o pagina in urma. Paguba fiind numar inmatriculare stramb, la revizie i-am rugat pe cei de la brady sa dea bara fata jos si sa-mi spuna daca este ceva in neregula. Mi-au zis ca este ok si s-au oprit din verificari.

 

Acum cei de la Midocar vor sa verifice mai in detaliu, dar nu se stie daca pierderea de antigel e de la radiator...

 

Sa-i las sa demondeze trager si radiatoare?  Din poze pare ceva suspect?

post-110474-0-61702700-1408950397_thumb.

post-110474-0-67036700-1408950403_thumb.

post-110474-0-98634500-1408950412_thumb.

post-110474-0-98417500-1408950421_thumb.

post-110474-0-23957500-1408950427_thumb.

Link către comentariu

Pana in 15august nu ai remarcat o scadere a antigelului? E cam ciudat sa se fisureze radiatorul dupa asa mult timp de la acel incident. Armatura pare intreaga, dupa mine e doar o taxare in plus ca sa constate ca e ok radiatorul. Pompa de apa au verificat-o?

Link către comentariu

Le-am spus s-o verifice. In partea stanga din ultima poza sa fie infundata armatura?

 

E prima data cand vad ce este dupa bara, asa ca n-am idee cum este normal...zic si eu. Eu sunt la munca si nu pot sa plec...

 

Mi-au zis ca in timp e posibil ca unul din radiatoare sa se fisureze...dar eu nu cred. Eu am vazut lichid prelins in stanga mai jos de vasul cu antigel.

 

LE

 

Le-am zis sa demonteze trager si sa se uite la radiatoare( consilierul zice ca ar fi unul din ele fisurat...)+ furtune...

 

:(

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

In iarna la un semafor am impins o skoda O3 o juma de metru pe linia de tramvai...chiar pe sine eram si d'aia socoteala franarii a dat cu virgula(eu iesisem de la caldura din garaj, iar pe sinele de tramvai era polei/gheata)=> eu support numar spart, el bara spate zgariata+ putin crapata...cam asta a fost intamplarea

Fiind pe sina de tramvai eu am sperat ca intensitatea loviturii sa fi fost mai mica fata de un impact cu ambele masini pe asfalt...

 

Cert e ca am vazut lichid in stanga si mi-e teama sa nu fie de la un furtun/garniture ceva si Midocarul sa ma puna sa dau degeaba jos componentele...Le-am zis de acest aspect si mi-au zis ca n-au cum sa faca verificarea completa daca nu demonteaza! Spuneti si voi...

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

nu era mai simplu un leak test si atunci vedeau pe unde iese lichidul? presurizau sistemul si scotea capul pe undeva punctul slab, asa demonteaza toata masina cautand acul in carul cu fan...

Modificat de mik15
Link către comentariu

Consilierul mi-a zis la telefon ca ar fi radiatorul sursa scurgerii, acum imi pare rau ca nu l-am pus sa-mi dea si-n scris asa zisa constatare...

 

@mik15 Logic asa mi se pare si mie, dar suntem in Romania! Sper sa nu se ajunga acolo...

Link către comentariu

Schimba radiatorul, iar daca peste 10zile daca se repeta comportamentul atunci banii inapoi, inclusiv pe manopera de montaj a lui. Totusi ar fi bine el sa fie problema si sa se incheie cu bine viziata in service.

Parerea mea ar fi ca la orice operatiune inafara de revizie (daca tii sa fie cartea stampilata la dealer) sa o faci in alte service-uri autorizate. Reprezentantele au printre cele mai proaste service-uri cand vine vorba de mecanica.

Link către comentariu

Salut,

Testul putea sa nu arate unde este problema (stiu un caz concret in care s-a facut acel test si rezultatul ca nu exista scurgeri, dar in continuare pierde antigel).

Pe fisa de constatare nu o sa apara ca radiatorul ca sursa a scurgerii?

Modificat de xbk
Link către comentariu

Schimba radiatorul, iar daca peste 10zile daca se repeta comportamentul atunci banii inapoi, inclusiv pe manopera de montaj a lui. Totusi ar fi bine el sa fie problema si sa se incheie cu bine viziata in service.

Parerea mea ar fi ca la orice operatiune inafara de revizie (daca tii sa fie cartea stampilata la dealer) sa o faci in alte service-uri autorizate. Reprezentantele au printre cele mai proaste service-uri cand vine vorba de mecanica.

Alte service-uri autorizate vw? cum ar fi?

 

Revizia am facut-o la Brady, tot la ei am dat bara jos imediat dupa eveniment si mi-au dat ok-ul.

 

Avand in vedere ca eu nu sunt acolo orice e posibil. Si daca nu e radiatorul, ca sa se justifice lucrarea mi-e teama sa nu-l loveasca intentionat si gata avem o piesa busita...Am intrat intr-o hora in care eu nu detin control...sper sa fie ceva concret, dar mi-e teama ca o sa fie o poveste lunga si constatarea sa fie gresita sau partial corecta...stiu ce am vazut(lichid scurs in dreapta rezervorului pt.lichidul de parbriz)...asta e

 

Maine sper sa am un raspuns correct! :(

Link către comentariu

George s-a referi sa poti sa incerci si in alte service-uri autorizate RAR. Mi se pare normal sa-ti puna piesa veche inapoi daca tot ai problmea.

Link către comentariu

Mai am garantie la ea pana in martie 2015. Tot ce fac la masina trebuie sa fie in service autorizat vw.

Link către comentariu

Pai daca ai garantie la ea de ce sa platesti? Ma rog... daca nu e radiatorul tu nu ar trebuii sa platesti nimic.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Daca nu are nimic radiatorul teoretic nu platesc nimic, dar stiu si ei chestia asta...Mi-a cerut certificatul de garantie prelungita si m-a atentionat ca daca exista vreo problema la radiator n-o sa se schimbe pe garantie( e si normal).

 

Partea de care mi-e teama e urmatoarea: in realitate radiatorul sa nu aiba nimic, ei sa-l schimbe pe motiv ca el ar fi cu probleme si dupa cateva zile sa reapara problema...sa vezi dupa distractie

Link către comentariu

Vesti bune de la Midocar.

 

M-a sunat si mi-a zis ca masina e gata si cand am timp sa ma duc s-o iau.

Lucrarea a fost facuta pe garantia prelungita, destul de ciudat....Inca nu stiu exact ce s-a intamplat.

Maine dimineata ma duc s-o iau.

Link către comentariu

Bine ca nu platesti nimic. Sigur a fost un furtun ceva fisurat.

Link către comentariu
Master_Blaster

Ai avut noroc ca ai scapat cu reparatia pe garantie, la cat de indoita e armatura aia puteau sa zica ca este din cauza impactului. Si in opinia mea chiar asa e, socul a fisurat radiatorul si cu timpul de la vibratii/schimbari de temperatura a aparut scurgerea.

 

Grija mare cu mersul pe linia de tramvai nu sunt doar alunecoase, dar mai sunt si rupte si pot taia cauciucuri sau chiar mai rau: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/sofer-ranit-in-capitala-dupa-ce-o-sina-de-tramvai-a-strapuns-podeaua-masinii.html

Link către comentariu

Azi am luat masina de la Midocar.

 

Consilierul mi-a zis ca ar fi fost radiatorul fisurat si ca l-au schimbat pe garantie. Foarte ciudat, bine sunt mai multe intamplari ciudate pe acolo.

 

1.Au avut ei pe stoc exact radiatorul potrivit pentru masina mea?

2.Vechiul radiator nu l-am vazut pe motiv ca deja l-au trimis la fabrica pentru decontarea cheltuielilor cu noul radiator sau ceva de genul.

3.In afara de acel document, intocmit luni dimineata cand am lasat masina, in care a trecut consilierul in calculator ce verificari trebuie sa faca mecanicii la sugestia mea=> verificare sistem de racier+ sistem rulare punte fata, altceva nu am primit. (o hartie de confirmare)

4.I-am cerut consilierului,astazi, istoricul masinii din baza de date vw pt. masina mea ca sa vad daca a fost inregistrata aceasta actiune de inlocuire radiator=>mi-a zis ca nu se poate asa ceva. I-am zis ca la Cybernet auto Bacau am primit documentul in care se mentiona data livrare masina, data polisare, data service...etc

5.Oarecum a insistat sa treaca el cu pixul pe cartea de service pe ultima pagina: Radiator inlocuit in data de 26.08.2014.(semnatura lui +stampila firmei)

 

Una peste alta masina merge ca inainte, eu nu m-am dus la service pentru ca sesizasem eu ceva in mers, am fost pentru ca intamplator am vazut ca exista o pierdere de antigel si niciodata nu mi-a aparut martorul in bord. Plus, pentru moment, nu am platit nimic, dar nu se stie...Pentru mine problema ramane inca deschisa si parca as vrea sa ma duc si la alt service pentru o confirmare la ce s-a intamplat. Imi puteti recomanda o persoana care lucreaza la un service autorizat vw cu simt de raspundere si cat de cat de incredere? Multumesc anticipat.

 

Nu stiu ce sa zic, too good to be true!

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

Tu acum vrei sa afli daca ai radiator nou pe masina?

Pt chestia asta poti sa te duci la un service multi marca, n-ai de ce sa te complici cu reprezentantele. Oricum e ciudat ca ti-ai inlocuit un radiator fisurat.... bn depinde unde era fisura.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!