Jump to content

lumini de semalizare slabe MK1(REMEDIERE)


flekken
 Share

Postare recomandată

Buna, dupa cum stiu la mai multe golf MK1 si jetta MK1 apare problema, de aproape nu se mai vede daca ai semnalizare conecteta sau nu!

Problema vine din cablajul masinii mai ales din tabloul de sigurante. Se poate rezolva in doua feluri: schimbi tabloul si cablajul masinii sau faci niste legaturi in plus. Din cate stiu nu prea se gaseste cablaj nou, nici tablou asa cand trebuia sa fac ceva la a mea, era numai opiunea B cu legaturi in plus :).

Desi, sunt electrician auto nu stiam ce sa fac, adica unde sa incep.

Trebuia sa fie Ieftin, sa fie simplu de facut si sa functioneze egzact la fel si ca dinaintea "operatiei "(releul de semnalizare sa mearga mai repede daca se arde un bec).

REMEDIERE

Prima data trebuie curatate suprafetele:

- intre dulie lampa si bec

- intre mufa lampa si lampa(mai ales unde vine MASA cablul maro)

- intre cablu MASA(motor -caroserie si motor-acumulator)

Daca ati facut asta, ar trebui sa se vada deja inbunatatire daca nu, nu-i problema .

Acum cu legatul cablurilor.

Daca nu te pricepi deloc la electricitate,nu-i problema si atunci poti sa rezolvi, numai ca ai nevoie de niste piese:

- releu protectie(nu conteaza daca e cu 4 sau cu 5 papuci). Poate sa fie de tip "mic" sau normal.

(eu am folosit de tip mic, o sa vezi din foto)

-niste contacte alunecatoare(papucuri)

- o siguranta de 10 amperi(rosu)

- cablu ROSU (pt curent direct)

-cablu maro (MASA)

-cablu de culoare de care aveti(pentru curent dupa contact)

- tub termocontractant sau banda izolare

Acum la poze

post-31791-0-48024400-1345984940_thumb.j

nu pot sa dau marimi la papucuri dar se poate vedea din imagine diferenta.

Papucul "B" e papuc normal mama, care e cel mai raspandit in cablaj.

Papucul "A" e un pic mai mic decat "A"(daca gasiti releu de protectie de tip "mic"o sa vedeti diferenta).

Papucul "C" papuc tata "lunga"(nu am avut simpla numai lunga ).

Papucul"D" papuc mama MARE se gaseste la relee de mare putere (rel. pompa benzina+rel. preincalzire....)

post-31791-0-55403700-1345984983_thumb.j

Cam astea ar fi componentele(releul de semnalizare e deja luat afara din tablou). daca cineva nu stie care e rel. de semnalizare: dai la AVARII si vezi care face klickuri :))Se vede din poza, care papuc vine pe care cablu!!!

Trebuie sa izolati cablurile, cam asa cu tub termo sau banda izolare:

post-31791-0-59679800-1345985053_thumb.j

Daca ati facut cablurile conform foto nr2 si le-ati izolat urmeaza legaturile, daca ti se pare complicat, nu e deloc, te uiti la poza si fir dupa fir conectezi!

post-31791-0-74853600-1345985084_thumb.j

post-31791-0-32135300-1345985096_thumb.j

Daca ai facut conectarile, VERIFICA INCA O DATA ca sa fii sigur (si ca sa nu-ti ia foc masina) :))

Daca totul e conectat cum e si in foto, atunci ti-ar trebui sa ai un papuc MARE (care e singur -singurel)Care vine pe tabloul de sigurante (in spate) pe care o legi conform foto:

post-31791-0-80262700-1345985135_thumb.j

post-31791-0-13108000-1345985155_thumb.j

Dupa asta, ai inca 3 fire ROSU, MARO si LILA, astia conectezi conform foto:

post-31791-0-74614300-1345985178_thumb.j

post-31791-0-60544500-1345985207_thumb.j

Daca cineva nu e sigur la legaturi (daca nu se vede bine din fotografii) iata si locul(dulia) releului:

post-31791-0-52073200-1345985232_thumb.j

Si cam atat, esti gata sa incerci instalatia. Avaria trebuie sa mearga cu contactul luat, iar semnalizarea cu contactul pus. Daca ai gresit ceva si nu merge, nu te speria, verifica siguranta.(siguranta pusa de tine)

DACA E ARS SIGURANTA, INSEAMNA CA AI BUBA UNDEVA LA LEGATURI, SA NU PUI SIGURANTA MAI MARE DECAT 10 AMPERI.

Imi pare rau daca nu se vede ca lumea, fotografiile am facut cu telefonul.

Sper ca am ajutat cu acest topic .

Daca apar probleme, nelamuriri, puteti face trei lucruri: INTREBATI, INTREBATI sau INTRBATI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

foarte tare topicul ....bravo asta inseamna FORUM

o sa incerc si eu la un prieten care se tot plange cu problema cu semnalele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!