Jump to content

Touareg 7P 245PS TDI BM 2012


hukkk

Postare recomandată

Hai huk...ia-ti RS6 ca punem mana de la mana pe forum....si platim impozitu :))

Lasa mane ca il bagam pe Bulgaria :))))))))))))

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ok , azi am reusit sa o pregatesc full de iarna !

produse : metoda

1 - spalare/prespalare uscat

2 - 1 trecere Autoglym High Definition Cleanser Kit ( remove old wax etc )

3 - 1 trecere Cleanyourcar - Fine PolyClay ( fin ) + ONR lube

4 - 1 trecere Chimical Guys - Jet Seal 109

5 - 1 trecere Autoglym High Definition wax

12 prosoape folosite

timp - 8 ore jumate

m-a prins seara deci no pics :(

daca maine e ok fac cateva poze , rezultat = super job !

post-46253-0-77776600-1351712359_thumb.j

post-46253-0-72767200-1351712461_thumb.j

Link către comentariu

Asta este a2-a pasiune, detailing-ul?:D

Am o curiozitatea. Tot tratamentul, in special solutiile folosite cu rol de protectie ce durata de eficienta au? Se aplica ca la ceara de expemplu, cum se spune 7-8 spalari?

Link către comentariu

sealantul pana la 6 luni , ceara 1-2 luni in functie de cat de concentrata este soda caustica de la spalalatoria de la colt , ideal este ca ceara sa fie aplicata lunar

Link către comentariu

Jetseal-ul de unul singur ar trebui sa il tina pana aproape de iesirea din iarna(sfarsit de Februarie sa zicem) daca spala cu spuma activa o data la 2 saptamani. In cazul lui hukkk, daca suplimenteaza cu spalari cu ONR, polimerii vor mai prelungi putin protectia, iar un Quick Detailer ii va asigura protectia pana in Martie, lejer.

P.S.: Dai cu paint cleaner inainte de decontaminare? :sly:

P.S.: Ce e in sticla aia albastra? Vad o eticheta de Sonax sau e ONR in dilutie de QD?

Link către comentariu

salut , sper sa tina pana in primavara , momentan nu folosesc 2 bucket method ci spalatoria la 1 min de casa , unde folosesc prosopul meu huge , solutii jante etc .

Jug ; am dat cu http://www.cleanyourcar.co.uk/pre-wax-cleaners/autoglym-high-defenition-cleanser-kit/prod_741.html inainte de clay sa iau toate urmele de road grime, bug splatter, old waxes ..

In sticla albastra onr/apa pentru lube .

Link către comentariu

Poti sa treci cu cley si apoi cleanaru dar nu vreau sa plimb ceara veche toata masina am facut invers, 15-20ml e putin mai concentrat :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Avion...ce sa-ti doresti mai mult. Daca eram in locul tau, o parcam pe lat :P

Link către comentariu

@zenith Bastani astia cu touaregul :))

Evident, persoanele de fata se exclud :D

@hukkk ai facut singur toata munca aia? Eu cred ca beam o lada de bere la cat efort s-a depus acolo :))

Si e pacat de efort, mai ales in tara asta plina de babuini care iti zgarie/lovesc masina si apoi pleaca :|

Link către comentariu

trebuie sa ai tarie de caracter sa faci atata efort la masina :)

oricum a iesit foarte bine.

cred ca renteaza tratamentul, deoarece am vazut ca o tii parcata subteran si asta conteaza enorm in eco-Bucuresti.

Link către comentariu

@zenith Bastani astia cu touaregul :))

Evident, persoanele de fata se exclud :D

@hukkk ai facut singur toata munca aia? Eu cred ca beam o lada de bere la cat efort s-a depus acolo :))

Si e pacat de efort, mai ales in tara asta plina de babuini care iti zgarie/lovesc masina si apoi pleaca :|

Da imi fac singur masina nu mi se pare o mare filozofie odata la 3-4 luni.

Eu nu beau alcool am baut un iaurt :mop: Cat despre "accidente" voite sau nu depinde de norocu fiecaruia

trebuie sa ai tarie de caracter sa faci atata efort la masina

oricum a iesit foarte bine.

cred ca renteaza tratamentul, deoarece am vazut ca o tii parcata subteran si asta conteaza enorm in eco-Bucuresti.

Depinde cat de mult iti apreciezi masina , eu am luat masini noi si mi-a placut sa le tin ca noi :icon_thumleft:

Conteaza enorm parcarea subterana/garaj evident dar cu atat mai mult daca o ti afara ai nevoie de protectia lac/vop

Avion...ce sa-ti doresti mai mult. Daca eram in locul tau, o parcam pe lat

Am urcat sus doar sa fac pozele la lumina daca o puneam ok dadeam cu usa in hidrant

Va multumim pentru aprecieri !

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Masina arata impecabil.Vopseaua e pearl effect sau doar metalizata? M-as inhama si eu la asa ceva. Cat te-au costat toate produsele de ingrijire???

Anvelopelor nu le-ai facut nimic voit??( un spray care sa curete, protejeze cauciucurile ceva acolo...:) Din poze pare ca ai sters ceva cu ele ...

O iarna usoara !

Link către comentariu

e metalizata , gumele au ramas stropite cu seal pe ele , am dat si pe jante si sau mai stropit , pozele le-am facut a-2-a zi nu le-am mai sters . Am protectie si de cauciucuri/burete special :P eram deja obosit si am pierdut o zi la masina , se scuza ? :D

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!