Jump to content

Pompa de benzina


fchitu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o intrebare pentru cunoscatori: am observat ca se umezeste in jurul pompei de benzina. Probabil e vorba de garnitura dintre pompa si blocul motor. Se gaseste de cumparat? E greu de schimbat? Exista posibilitatea sa fie spart ceva in interiorul pompei, de ex. membrana? Eventual trebuie schimbata cu totul sau doar membrana?

Masina este un 1,6 benzina din 92 (PN cod motor, 70 cai) - cea cu carburator electronic.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 o-ring-uri ce se pot schimba la pompa de benzina. vezi imaginea alaturata.

cod - 049127311A

pompa cu totul costa cam 180 lei, pe Pierburg

post-17228-0-16329300-1345127117_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija si verifica si nivelul uleiului sa nu creasca,daca sa ciugulit membrana interioara exista riscul ca benzina sa se amestece cu uleiul din motor.Cu ce e umed locul,benzina sau ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat sa cumpar garniturile, dar nu am gasit decat pompa cu totul (in jurde 90 ron). Am vrut sa o desfac si am constat ca un surub era slabit. Asa ca l-am strans si voi vedea pe viitor daca se mai umezeste. Nivelul uleiului e constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc Andrei ptr explicatii. Am comandat garniturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!