Jump to content

Golf IV Variant


Trutan Darius

Postare recomandată

:(

 

avea uzura mare cand l-ai luat ? presupun ca nu a fost "executat" de tine prin suprasolicitare ...

Link către comentariu

te-ai gandit, poate problema e din alta parte?

Link către comentariu
quattro3001

Din pacate , am un prieten cu un seat ARL caruia i sa rupt axa cu came de 5x , deci nu este foarte fiabil ! Imi pare rau pentru ce citesc !

Link către comentariu
Trutan Darius

Nu am gasit inca o explicatie plauzibila sa zic asa... din pacate cand am luat masina avea ax cu came nou, nu am stiut proveinenta lui, si nu am verificat mai departe. Axul era ae, deci o calitate foarte slaba, de acolo si ruperea lui(alta explicatie nu am gasit) 

Link către comentariu
seerbanutzu

Prea mult cuplu strica.Motorul facut de 116 cai trebuie sa ramana la 116 cai

Link către comentariu

nu neaparat, sunt altii cu motor de 116 cai cu soft pe la 130-140 si merg bine de mii de km.

Link către comentariu

metalul arata foarte nasol in zona ruperii - cred ca pur si simplu ai avut ghinion de un ax facatura.

 

axul nu ar avea de ce sa se rupa din cauza resoftarii - ca supapele tot aia fac functie de turatie... nu de-acolo ai plusul de putere sau solicitarea...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Trutan Darius

Nu este o configurație mega agresiva, sunt injectoarelor de arl cu o turbina mai mare, atat. Undeva la 230 cp si 500nm ar trebui sa se învârtă. Nu cred ca din cauza asta, problema cred eu ca a fost materialul slab..o sa revin mai deseară cu poza Ax came OEM si af, diferențele sunt de la cer la pământ:)

Link către comentariu

Prea mult cuplu strica.Motorul facut de 116 cai trebuie sa ramana la 116 cai

 

Doar că ARL-ul are 150 din fabrică...

 

Urât moment!

Link către comentariu

Si motorul in conditii normale,suporta un plus de pana la 10-15% din puterea initiala (150 OEM CP-> 165-172 CP) - de unde si regula RAR,in anumite cazuri.

Link către comentariu

daca spui ca axul cu came era pus AM, e clar ca s-a umblat..si a cedat (calitate slaba + poate nu era axul potrivit, adica care sa tina pe ARL)

Link către comentariu
quattro3001

Nu are nici o treaba ca masina a fost modificata, Eu la fosta mea masina un Golf 4 ASZ de 131 de cai modificat mult mai agesiv decat ce are Darius nu am avut nici o problema am vindut masina la 450.000 km ! Piesa cred ca a fost factorul determinant !

Link către comentariu

n-am zis ca i s-a intamplat datorita modificarilor..pur si simplu piesa de proasta calitate coraborat cu piesa care nu a fost "gandita" sa foe pusa pe ARL..

Link către comentariu
Trutan Darius

Diferența de prelucrare intre cel OEM si cel AE :)

post-79288-14312424255786_thumb.jpg

post-79288-14312424335695_thumb.jpg

post-79288-14312424419678_thumb.jpg

post-79288-14312424500993_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ce bine atarna goarnele,asteptand urmatoarea victima :D

Link către comentariu

Si se taie in doua sau cum?

 

LE: mi-am dat seama pana la urma :)). In poza e partea de dedesubt :D.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Trutan Darius

O ieșire pe caldura inainte de a monta prelungirile votex:)

post-79288-14363441894715_thumb.jpg

post-79288-14363442048345_thumb.jpg

post-79288-14363442207722_thumb.jpg

post-79288-1436344237077_thumb.jpg

Link către comentariu

Vaiii...dar nici nu scoate fum  :winter:

 

Masina arata WOW !

Link către comentariu

cu fumul asa ramane sau e ceva temporar (trebuie umblat la soft, tobe ? )

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!