Jump to content

Lagarul tijei de comutare


marindan
 Share

Postare recomandată

Salutare! Mi-a crapat lagarul tijei de comutare-cod191 711 190 B, si prin urmare are joc tija si intra mai greu in treapta 1(trebuie sa introduc a 2 si pe urma 1).L-am comandat si maine soseste. A mai schimbat cineva asa ceva? Niste pasi de urmat ar fi bine veniti :)

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza cu zona lagarului si poate ne dam seama si venin si cu niste indicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Am atasat si piesa si carcasa de comutare.

post-38189-0-73960400-1344441483_thumb.j

post-38189-0-03785800-1344442155_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-o solutie mai simpla dar nu 100la % eficienta ar fi sa desfaci aceea tija care trece prin ea si ajunge pan la mecanism la cutie are un sistem de prindere usor

-apoi tija pe care sta mansonul si capul acela cu care schimbi viteza este prinsa cu 2 suruburi pe fundul cutiei unde are si o bila in capat

-apoi incerci sa scoti tija la schimbator inpreuna cu cea care duce la cutie dar mare grija sa nu o indoi pe cea care duce la cutie

aceasta este cea mai simpla metoda numai sa ai noroc sa iasa

daca nu merge trebuie sa dai tot mecanismul jos pe sub masina cea ce inseamna catalizator desfacut ca sa dai jos ansamblul acesta in care este schimbatorul

Dar nu miai spus ce simtome are de vrei sal schimbi !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge scoasa prin interiorul masinii. Trebuie data jos partea din fata de la evacuare ca sa poti scoate partea cu schimbatorul a timoneriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am crezut ca merge am mai auzic ca nu merge si bine ca a venit b-66-six cu o rezolvare

adevarut ca pe dedesupt este ceva de munca dar daca ai canal sau rampa si putina pricepere se poate face fara mecanic

de unde tiai cumparat piesa si cat a costat

Modificat de cicorico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in aria de DIY, am facut un topic acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bv paul_ral numai stiam unde am vaz ceva cu demontat si cum se face meriti o bere :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri! Am un prieten mecanic, asa ca nu o sa ma complic. Cred in diviziunea muncii:) Piesa a costat 27 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat la mecanic lagarul. A fost o nebunie ca a trebuit data jos pe sub masina. Dar am descoperit ca trebuie schimbata si urmatoarea bucsa care e la capatul tijei, chiar deasupra de caseta de directie. Problema e ca nu stiu cum arata si nu stiu nici vanzatorii din magazinele de piese auto. Am un cod pentru bucsa originala(191711209) insa nu sunt sigur daca e aceasta. Pun si o poza. Ce ziceti?

post-38189-0-39687400-1344523322_thumb.j

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,bucsa asta (cel putin dupa cod) o gasesti pe original e in jur de 7-8 ron dar vine in 5 zile lucratoare,dar ai incercat in kit de reparatie timonerie sa vezi daca nu exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am incercat ,dar in kit de reparatie nu se gaseste bucsa aceasta. Nelamurirea mea este daca aceasta e bucsa pe care o caut?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cod apare ca fiind bucsa timonerie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi nu e asta. Am tras-o afara putin si e rosie si cam de 2 cm lungime(seamana cu un capat de teava).Maine o scot de tot afara(pe tija) sa o studiez ca acum nu am timp.

Cred ca aste e! cod 191 711 208 A

post-38189-0-89281000-1344529334_thumb.j

post-38189-0-88715700-1344529339_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dar pana ajunge la mine trec 2 zile si creste si pretul odata cu transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa este dar daca nu ai alta alternativa o poti lua in calcul :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata! 72 de lei mecanic+ cele doua bucse(ultima a fost 5 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata, topic inchis.

Data viitoare posteaza intr-un topic existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!