Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

nu avea cum sa functioneze decat daca cineva si-a bagat nasul inainte pe acolo

sau... masina a avut comenzi si le-a dat jos inainte de vanzare

arata bestial volanul de GTI, e o investitie importanta, dar merita dupa parerea mea, schimba total look-ul masinii si feelingul la atingere este total diferit... volanul e partea masinii cu care intrii cel mai mult in contact (atat prin atingere cat si vizual).

sa-l invarti cu placere si asteptam urmatoarele retrofituri :D

eu le-am cam terminat, mai sunt cateva de facut si la mine, dar ori sunt greu de gasit piesele (ex plafoniera cu senzori alarma) ori foarte scumpe (ex stopuri / faruri led)

dar cum pasiunea e prea mare... e doar chestiune de timp :D

 

//pt bluetooth: vad ca ai Touch adapter pt asta.. deci pt ce iti mai trebuie sa faci alte cercetari?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters posturile offtopic. Va rog frumos sa pastrati discutia ON topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar se poate monta volanul acesta pe golf 6?

VOLAN.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E volan de Polo. Numai calculatorul de comenzi de la Polo (acelasi cu cel de la Jetta Facelift)  comunica cu calculatorul de coloana de la Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce ar avea nevoie de el, atat timp cat nu are comenzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e. Volanul din poza nu are comenzi. Acum am observat.

Insa poate ca informatia va fi utila in cazul in care va vrea sa isi monteze comenzile ulterior sau pentru cei care doresc sa-si monteze un "volan de Golf 7" pe Golf 6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic

Se da urmatoarea ipostaza: posesor de Golf 6 break HL(MY2011) cu comezi pe volan si de Polo 6R(MY2014), fara comenzi pe volan si cu un volan de cauciuc. Se primeste cadou de la cumnat un volan nou de Golf 7 cu comenzi, fara airbag. Ce combinatii pot face astfel incat sa fie bine ca sa nu fie rau :)

Se poate monta pe Polo? Ce calculator de coloana imi trebuie casa fac totul functional(asta daca se poate, evident)... Gasesc capac de airbag ca sa pastrez vechiul airbag? 

Se poate monta pe Golf? si cel de pe Golf apoi pe Polo?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui volanul mk7 pe mk6 cu airbag mk7(nu stiu daca gasesti numai capac airbag)

La Polo din ce ami aduc aminte nu e calc coloana-de comenzi se ocupa BCM-ul..daca suporta cel de pe masina.In functie de versiunea bcm vor merge toate comenzile sau doar cele din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesc pe undeva vreo lista cu calc de coloana/BCM ca sa stiu daca va functiona?

Daca montez pe Golf 6 volanul de G7, ce imi trebuie ca sa montez pe Polo volanul de G6? 

Capac de airbag vad ca s-ar gasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de link :)

Se pare ca la Polo stau chiar bine, ar fi High+ modulul: 

Part No SW: 6R0 937 087 P HW: 6R0 937 087

Component: BCM PQ25 H+4 H34 0411

Revision: BF034001

 

Deci ar merge chiar si cruse controlul de pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, nervoss said:

 

 

Deci ar merge chiar si cruse controlul de pe volan?

NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, nervoss said:

Multam de link :)

Se pare ca la Polo stau chiar bine, ar fi High+ modulul: 

Part No SW: 6R0 937 087 P HW: 6R0 937 087

Component: BCM PQ25 H+4 H34 0411

Revision: BF034001

 

Deci ar merge chiar si cruse controlul de pe volan?

Polo 6R nu stie de tempomat pe volan, nu stie de comenzile de pe partea dreapta a volanului

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 6R cu volan de G6 merg comenzile de pe butoanele din dreapta, ca si cele de pe maneta din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Doresc inlocuirea volanului actual cu unul multifunctional (GTI) pe masina din semnatura . Din scanarea facuta am vazut ca , calculatorul de coloana actual este varianta midline fara G85 , deci nu suporta volanul multifunctional. Puteti va rog sa-mi indicati care ar fi codul ptr cel mai potrivit calculator de coloana ptr ceea ce vreau eu . Mai jos scanarea de pe modulul 16 :

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CQ    HW: 1K0 953 549 CQ
   Component: J0527           853 0111  
   Coding: 0000034
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   VCID: 0305E56A42D4325ABD-8056

 

In afara de volan , cablaj ptr airbag si calculatorul de coloana , ar mai fi nevoie si de altceva ? Mentionez ca voi folosi airbagul de la volanul actual , din ce am vazut are acelasi prinderi si forrma.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat - volan , cablaj ptr airbag si calculatorul de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin . Se poate te rog si un cod ptr calculator de coloana potrivit.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor de gasit - 1K0 953 549 CH, CJ, CK (daca e manuala), CD, CE, CF (daca e manuala)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Pe Tiguan am volan multifunctional si acum sunt in cautare de airbag pt volanul GTI pe care l-am achizitionat.

Pentru a fi folosit pe un volan multifunctional GTI/GTD/R-line, airbag-ului cu 4 arcuri daca a fost pe un volan fara comenzi, i se poate schimba doar cablajul airbagului? In cazul de fata am gasit 5K0971584C si 5K0971584D ca ar fi cablaje pt volan multifunctional. Teoretic la mine totul e plug and play.

Sunt corecte informatiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai trebuie sa schimbi cablajul daca ai avut comenzi inainte

cablajul se schimba cand se face trecerea de la "fara comenzi" la "cu comenzi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Monday, November 28, 2016 at 14:42, grp a scris:

Salutare tuturor!

Pe Tiguan am volan multifunctional si acum sunt in cautare de airbag pt volanul GTI pe care l-am achizitionat.

Pentru a fi folosit pe un volan multifunctional GTI/GTD/R-line, airbag-ului cu 4 arcuri daca a fost pe un volan fara comenzi, i se poate schimba doar cablajul airbagului? In cazul de fata am gasit 5K0971584C si 5K0971584D ca ar fi cablaje pt volan multifunctional. Teoretic la mine totul e plug and play.

Sunt corecte informatiile?

Da o geana aici ? se poate schimba doar capacul la airbagul care il ai 

 

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat si eu volanul de gti cu ajutorul lui Spido dar ma tot framanta o chestie,este un spatiu destul de mare intre airbag si volan,se vede destul de rau,ai impresia ca nu este pus bine chiar daca el tehnic e,merge claxonul si tot.La noi cum este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie nu trebuie sa fie asa, dar depinde si de componentele achizitionate - banuiesc ca aici este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!