Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Tu avand CQ care nu suporta G85, poti folosi din cele care nu suporta si din cele care suporta si le codezi fara G85.

 

Dap, am schimbat CQ cu CH si totul e OK , era gata codat!

 

O intrebare: ce functii au butoanele marcate din imagine ? (la mine nu fac nimic)

Manualul de utilizare e intr-o limba straina pt. mine si nu inteleg :P

 

Untitled.png

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In CB+ schimba  "paginile" meniului. Fara CB+ sunt degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am CB+ , dar acele butoane nu fac nimic.  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

poate e ceva legat de codare, acele butoane clar sunt pt BC+ sa intri in meniu, la cei fara BC+ folosesti doar sagetile sus-jos si butonul OK, cum e si in cazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am reusit, trebuie codat fara comenzile de pe maneta de la stergator (Coding 0000532) si atunci functioneaza! :icon_thumleft:

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul prietenei mele are volan de piele, cu comenzi; vreau sa adaug padele DSG

1. Retrofit numai padele (am inteles ca nu se pot adauga totusi doar padelele pe volan...)

2. Schimbare cu un volan vizual identic, dar cu padele. Poza atasata (airbag-ul trebuie sa se potriveasca)

3. Schimbare cu un volan Sport (GTI, R, etc). se poate schimba insertia metalica de jos cu una obisnuita?

 

Ce credeti ca se poate face? Mi-a scapat ceva?

 

Mersi!

 

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 507 AF    HW: 5K0 953 549 A
   Component: Lenks.Modul   008 0080  
   Revision: --------    Serial number:  90440KD5001OW
   Coding: 1882040000
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001
   ROD: EV_SMLSNGKUDS_VW36.rod
   VCID: 74EDC209DFA00E9
 
   Multifunction steering wheel control module: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C8 959 537 D    HW: 3C8 959 537 D
   Component: E221__MFL-TK6  H06 0022 
   Serial number: 40000000000000315595
   Coding: E20000
 
No fault code found.

post-528-0-38122700-1370766717_thumb.jpg

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-l schimbi cu cel din poza se potriveste airbag-ul. O sa ai nevoie de alt cablu din volan, unul pentru padele.

Exista embleme pentru volane sport "goale", pe care nu scrie nimic, dar ai nevoie si e de alt airbag pentru ele.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosstech spune ca modulul meu e Midline. Avand deja comenzi pe volan, pot fi sigur ca volanul cu padele DSG si cablu aferenet va fi plug and play? 

Exista posibiliatea sa am nevoie de un alt modul?

5K0-953-549-A Midline #1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai comenzi pe volan e un highline.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosstech spune ca modulul meu e Midline. Avand deja comenzi pe volan, pot fi sigur ca volanul cu padele DSG si cablu aferenet va fi plug and play? 

Exista posibiliatea sa am nevoie de un alt modul?

5K0-953-549-A Midline #1

 

 

Daca ai comenzi pe volan e un highline.

Sent from my  using Tapatalk.

 

asa este, Ross Tech l-a trecut la Midline, dar Al ti-a raspuns corect.

 

deci, poti incerca direct volanul cu padele.... trebuie sa mearga.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptamana de condus, volanul actual pare mare pentru Golf. Mai degraba as merge pe R-line ...

Are cineva un cod de piesa pentru badge-ul de jos fara inscriptie, si eventual instructiuni de montaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel

Address 16: Steering wheel (J527)     Labels: 5K0-953-549.clb
Part No SW: 5K0 953 507 AE HW: 5K0 953 549

Am si tempomat.          

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, Ross Tech la modulul tau zice ca e Low line......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!


Dupa cum se poate observa din pozele atasate sun in plin proces de retrofit
si nu prea mai am loc in apartament :)).
Saptamana asta am primit elementele de caroserie GTI (bumper fata, bumper spate, eleron) si volanul GTI.


"Pacientul" in cauza este un VW Golf 6 TL (octombrie 2009) 1.6 MPI.
In momentul de fata, masina este echipata cu volanul standard de TL fara comenzi, si un RCD 510.
Cam asta e tot ce am deoarece nu detin un cablu pentru diagnoza sa ofer mai multe informatii.
Daca este cineva din Cluj pe forum pe aici care urmareste acest thread si detine un cablu adaptor, as fi recunoscator daca m-ar ajuta in cazul in care trebuie sa ofer mai multe detalii.

Provocarea cu care ma confrunt e urmatoarea:
Vreau sa pot folosi comezile pe volan, si daca tot fac interventia, as prefera sa adaug si Cruise Control.


Am fost azi, dis de dimineata la sediul Autoworld din Cluj pentru mai multe informatii legate de tot ce este necesar operatiunii.
Am aflat cu stupoare ca exista nesansa ca anumite combinatii  slip ring + calculator coloana + turn signal cruise switch (maneta) sa nu se "pupe", deoarece le-au tot schimbat/imbunatatit din 2010, de au ajuns vreo 3 modele diferite.
Pe scurt nu prea stiau ce sa imi recomande si cum.


Tinand cont ca trebuie sa cumpar cam tot in materie de slip ring, calculator coloana, maneta si calculator din volan, vreau sa va cer ajutorul pentru intocmirea listei de cumparaturi.



Din cautarile mele de pana acum reies urmatoarele:


Calculator din volan    : 5K0 959 542 A (asta am vazut ca e indicat celor care nu au padele, al meu nu are)
Cablu airbag volan      : 5K0 971 584 C
Calculator coloana      : 1K0 953 549 CH (masina e fabricata pana la jumatatea lui 2010)
Slip ring                       : 5K0 953 549 B  
(aici mi s-a spus ca din ETKA se vede ca acest inel ar merge doar cu calculator coloana 5k0 905 861 A . Asta presupune un nou ansablu de manete 5k0 953 513 M care duce la decuparea/schimbarea intregului invelis volan si cine stie daca nu si alte costuri)

CC Stalk (maneta)     : 5K0 953 513 G (asta e la ce ma gandeam eu)
                                  : 5K0 953 513 N 9B9 (asta ar fi o alta optiune, nu stiu daca se potriveste)

Asta e tot ce am adunat pana acum. Din cele citite pe acest thread am observat ca s-a adus in discutie Steering Angle Sensor, si nu prea am nici o informatie despre asta. Care e rolul lui si ce impact are asupra setului de componente/modificari?

Am incercat sa imi instalez ETKA in vederea consultari listelor de componente (combinatii) oferite de producator, dar am intapinat probleme cu driverele (am Windows doar in masina virtuala pe platforma Macintosh).

Totodata am mai intrebat la service daca este nevoie si de altceva in vederea montarii Cruise Control inafara de o maneta si calculator coloana si nu au stiut sa-mi raspuna consultanii. Au zis ca revin cu un mail saptamana viitoare. Daca are cineva mai multe detalii despre procedura sau daca a incercat cineva mi-ar face placere sa aud cu ce probleme s-au confruntat si ce solutii s-au aplicat.


Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
Multumesc mult!


P.S. Elementele de caroserie le-am luat de aici http://www.einfachtim.de.
Costul transportului pentru elemente 100 EUR. Au fost livrate cu Hellman's pana in Arad,
iar de acolo la Cluj au ajuns cu FanCourier.
 

Poze:

2013-06-22%2018.51.44.jpg

2013-06-22%2018.52.21.jpg
2013-06-22%2018.52.30.jpg
2013-06-22%2018.53.33.jpg













 

Modificat de dorin_bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de care ai nevoie e cel cu 1K0,

slip ring-ul, sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar nu trebuie schimbat, nu ai Golf V

Maneta (ca ai nevoie doar de una singura) de CC tre sa fie cu 1K0, cea cu 5K0 e la pachet cu cea de stergatoare si se potriveste doar pe calculatoarele noi, dupa 2010.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat cat costa acest retrofit la reprezentanta de unde am cumparat masina... Preturile sunt urmatoarele:

 

2700 RON -  volan

670 RON - clac pt comanda volan

1000 RON - butoane volan

1050 RON - calc volan

 

Ce nu inteleg eu este partea cu butoanele volan... Acestea nu sunt incluse pe volanul multifunctional ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa cumperi piesele de la reprezentanta ?

Eu am luat tot de aici de pe vwforum.

Volan R20 cu tot cu butoane + calculatorul din volan = 1000 RON

Calculator coloana = 430 RON

Cablu airbag pt. volan cu comenzi = 100 RON

Total: 1530 RON + transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa cumperi piesele de la reprezentanta ?

Eu am luat tot de aici de pe vwforum.

Volan R20 cu tot cu butoane + calculatorul din volan = 1000 RON

Calculator coloana = 430 RON

Cablu airbag pt. volan cu comenzi = 100 RON

Total: 1530 RON + transport.

 

Masina este inca in al-2-lea an de garantie si nu cred ca o dau la pace cu ei daca imi fac singur modificarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat cat costa acest retrofit la reprezentanta de unde am cumparat masina... Preturile sunt urmatoarele:

 

2700 RON -  volan

670 RON - clac pt comanda volan

1000 RON - butoane volan

1050 RON - calc volan

 

Ce nu inteleg eu este partea cu butoanele volan... Acestea nu sunt incluse pe volanul multifunctional ?

 

in teorie da, dar uite ca ei le socotesc separat... cum fac cu multe componente....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S a rezolvat, a fost ce ma temeam mai mult, problema fizica, era rupta spira in calculator, am pus spira din calculatorul de pe masina, merge brici absolut toate comenzile inclusiv cea vocala. Riscul pieselor SH,...dar i am dat de cap cu ceva rabdare

probabil cand au dezmebrat masina respectiva nu le a pasat de calculator si au invartit mijlocul pana s a rupt spira, nu pot sa mi explic altfel...

Marius poti sa-mi dai te rog  un  pret estimativ al intregii sume ?La ce pret a ajuns intreaga modificare(volan,calculator volan ,cablaj,etc)? Ma tot gindesc sa schimb si eu volanul CL cu un GTI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Volanul e cel mai greu de gasit la un pret decent, eu am dat 850 ron, calc coloana 50 lire cu tot cu transport parca de pe Ebay(SH si am avut probleme ca era spira rupta), cablu airbag 100 ron, mai trebuie interfata VCDS pentru codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ti-ai montat volan GTI! Dar sa stii ca l-ai luat bine ,eu sub 350 de euro nu-l gasesc! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

de GTI e volanul, dar ornamentul cromat e simplu fara inscriptie, nu am vrut sa scrie GTI ca nu se ridica motorizarea mea la nivelul ala, e ornament simplu pe care nu scrie nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ales ce am ai eleganta solutie.

Bravo ! Sa il folosesti cu maxima placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele fara scris pe ornament sunt de Scirocco. Frumos upgrade si la un pret foarte bun.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!