Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

Cea mai ieftina varianta: vinzi unitatea actuala (RNS315) si cumperi alta cu bluetooth + microfon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa pun un modul bluetooth china pe rns310 , pe mufa 12 pini, intrarea aux, pini 1,2,7 dar nu functioneaza, butonul aux nu este activ. Este nevoie de codare pentru activarea pinilor aux din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor! Am un RNS315 cu memorie interna, nu de mult am instalat harti v12 europa est, a mers navigatia, iar acum nu mai arata corect, alta strada alte drumuri merge aiurea. Ajutati ma heeelp please!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Chiar nu exista nici o rezolvare la problema mea de mai sus, adica activarea intrarii aux din spate la rns310?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, se activeaza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara am achizitionat un RNS 315 si am aceeasi problema de leakbattery .Golful este din anul 2005 1K1 benzina 1.4 16valve 75CP BCA .

Am vazut pe net ca se face upgrade la 1k0 907 530 revizia Q .Daca il achizitionez v a functiona sau mai trebuie facut si update soft? si daca da 

sunt interesat in Pitesti de cine ma poate ajuta.Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 variante, ori facu update la can-gatewayul tau si il duci la K ori schimbi gateway cu unul mai nou si apoi il cidezi pentru masina ta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am pus un RNS 315 cu bluetooth pe un Golf 5 din 2005; toate bune pana incerc sa ma conectez cu VCDS la navi sa activez bluetooth-ul — nu pot accesa pentru ca nu comunica cu CAN Gateway-ul masinii.

In poza am pus CAN-ul actual de pe masina. Ce CAN recomandati sa pun pentru a putea functiona comunicarea cu RNS-ul fara probleme? Multumesc.

3f90121b-4784-434e-a161-1f6e11a83e1d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune rns ul pe o masina dupa 2010....Golf 6, Passat b7, octavia 2 facelift si fa codarea pe ea.

Altfel, monteaza can de Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca o pun pe alta masina si ii fac codarea, ramane stocata in navi?

Mai am un Seat Leon Cupra R 2012 care vine din fabrica cu RNS 315 cu CAN 7N0 907 530 M si ii pot face codarea pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mers. Dupa ce am mutat-o inapoi pe Golf nu a mai ramas bluetooth-ul activat. Se pare ca am nevoie neaparat de CAN Gateway nou. Ce serie recomanzi, Florin?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Nu mai da QUOTE la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa faci si imperecherea telefonului pe Leon si dupa aceea ar fi mers pe si pe Golf

Dar, oricum, trebuie sa faci update de CAN pentru a nu-ti descarca bateria

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am conectat la RNS cand era pus pe Leon, s-a conectat, am pus o melodie, a mers bine; am mutat-o pe Golf, mi-au disparut setarile de la BT si nu s-a mai conectat…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul ala nu cumva are modul bluetooth sub scaun? Ce part number au unitatile RNS315

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Leet said:

Nu a mers. Dupa ce am mutat-o inapoi pe Golf nu a mai ramas bluetooth-ul activat. Se pare ca am nevoie neaparat de CAN Gateway nou. Ce serie recomanzi, Florin?

Nu are cum sa nu ramana activat....daca interfata ta este ok si a salvat codarea, ramane activat pana ii faci tu dezactivarea, din long coding,  cu vcds ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, z e n i t h said:

Leonul ala nu cumva are modul bluetooth sub scaun? Ce part number au unitatile RNS315

Nu, nu are modul BT sub scaun.

Unitatea RNS 315 de pe LEON: 5P0 035 191 G

Unitatea RNS 315 pe care vreau s-o pun pe Golf 5: 3C0 035 279

 

@F l o r i n am debifat "Telephone Transceiver/ Bluetooth (Internal) inactive" am dat X la fereastra cu bytes si apoi am apasat "Do It!" si mi-a aparut "Coding accepted" // m-am uitat acum pe YT la un video si persoana aia mai scria niste cifre la Importer # si la Equipt # si apoi apasa "Do It!"

Ce fac gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa update la CAN si dupa ar trebui sa functioneze daca telefonul este imperecheat cu navigatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Leet said:

Nu, nu are modul BT sub scaun.

Unitatea RNS 315 de pe LEON: 5P0 035 191 G

Unitatea RNS 315 pe care vreau s-o pun pe Golf 5: 3C0 035 279

 

@F l o r i n am debifat "Telephone Transceiver/ Bluetooth (Internal) inactive" am dat X la fereastra cu bytes si apoi am apasat "Do It!" si mi-a aparut "Coding accepted" // m-am uitat acum pe YT la un video si persoana aia mai scria niste cifre la Importer # si la Equipt # si apoi apasa "Do It!"

Ce fac gresit?

Verifica daca a salvat codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar. Ti-am dat un link mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit sa cumpar un CAN 1K0 907 530 AD, l-am montat, ma lasa sa ma conectez la RNS 315 ca sa pot debifa “Telephone Transceiver/ Bluetooth (Internal) inactive”, insa tot nu apare BT-ul in setari pe navi cum ar fi trebuit sa apara, desi accepta codarea.

Sa fie din cauza ca am eroare 01044 - Control Module Incorrectly Coded?

EDIT: Si-mi mai descarca si bateria!

Modificat de Leet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un autoscan cu VCDS si posteaza-l aici. Am intalnit Golf5 cu modul de telefon 1K0035729E care nu te lasa sa te conectezi la RNS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!