Jump to content

Viata unui motor


stofarius
 Share

Postare recomandată

Atunci scuze :P (daca tot sunt artagos, hai sa fiu pana la capat: Am vechime vreo 15 ani in IT :P)

:) :) :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

so...sunt bune sau nu solutiile de curatat injectoare???am auzit oameni care le-au folosit si au fost f multumiti (pe tester aveau 0) dar am auzit (vorbe,zvonuri...) ca pot infunda injectoarele.manualul ce zice??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutiile pentru curatitul injectoarelor le pot infunda daca sunt puse in carburant.In schimb exista aparate (daca le pot spune asa) care , cu solutii speciale, pot sa faca treaba buna.Eu unul am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am intalnit recent 2 masini care aveau destul de multi km la bord si mergeau excelent , mi-a placut sunetul motoarelor.

Astfel una era Seat Cordoba si avea 350 000 km la bord, iar cea de-a doua era un Peugeut 406 si avea 448 000 km la bord. Erau taxiuri cele 2 iar soferii din pacate nu vorbeau engleza ca sa imi raspunda la cateva intrebari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stofarius

Asa si ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan2: era un raspuns la intrebarea pe care o pusesem in urma cu 2 ani. O constatare despre cat de bine puteau sa mearga acele masini care aveau in medie 400 000 km la bord. Pe mine personal m-au surprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calatorit in Praga acu' 4 ani cu un taxiu Passat TDI de 130CP, avea 780K km la bord, soferul mi-a povestit

ca a inlocuit cutia, care rezista max. 5-600K km. Am facut 230.000 km cu un Octavia 1 TDI de 110CP, nu se cunostea absolut nici o diferenta fata de prima zi, nici la zgomot si nici la demaraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am VW Bora din 2002 si in acest moment an 263.000Km. Sunt unic proprietar si fac (si acum) toate reviziile, din 15. in 15. Vreau sa-ti spun ca motorul este plin de viata, chiar daca nu mai este la prima tinerete :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un passat taxi din ge cu 270 000 km , merge foarte bine motorul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Eu am VW Bora din 2002 si in acest moment an 263.000Km. Sunt unic proprietar si fac (si acum) toate reviziile, din 15. in 15. Vreau sa-ti spun ca motorul este plin de viata, chiar daca nu mai este la prima tinerete :)

Nu de mult am vandut o Skoda Octavia I cu 280.000 km....mergea incredibil de bine......si tragea foarte bine.Nu manca gram de ulei.Sunt sigur ca duce mult mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cunostinta de-a mea are un passat 2002, 1.9 tdi, 96 kw; l-a cumparat din DE in 2004, de la proprietar cu 70-80 k , omu` are afaceri (firma de instalatii si constructii) , se plimba in toata tara. Lui ii place sa spuna: `motoru la masina asta nu s-a racit niciodata`. In urma cu 2 sapt avea 468 0000, FARA probleme. E adevarat, o ingrijeste, masina viziteaza service-ul la 2 luni, cateodata chiar neavand nimic. E ff mandru de ea iar passat-ul arata si merge impecabil. BV VW !!

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul mai vechi din semnatura mea avea vreo 260.000km, fusese dat inapoi, dar aflasem de la reprezentanta. Mergea de rupea. nu manca ulei, nici o problema, am vandut-o si cred ca actualul proprietar e la fel de incantat de ea. Mers cu viteza maxima (arata cam 210 pe bord) in turcia cu 4 persoane si multe multe bagaje mai bine de o ora pe autostrada, fara sa simt ca as forta-o deloc. VW vinde motoarele astea la skoda, serat, vw, audi, mitsubishi, volvo... poate si altii care nu ii stiu eu... una peste alta, se pare ca sint bunicele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW vinde motoarele astea la skoda, serat, vw, audi, mitsubishi, volvo... poate si altii care nu ii stiu eu...

Jeep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
hangyouridols

Masina mea are 12ani si 264 000km reali;turbina este originala si motoru merge foarte bine.Vreau sa o tin inca 4ani si vreo 100 000km,timp in care inafara de consumabile sper sa nu repar nimik.Cred ca un motor ingrijit duce 400 000km fara probleme :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am deschis acest topic acum 5 ani si jumatate, revin cu un update. In final am luat o Octavia 2 si nu tour , motor BJB, am 126 000 km cu el si pana acum nu am avut nici o problema cu el.

Eu sunt junior oricum, la km care ii are masina, ar fi interesant daca alti colegi forumisti ar povesti cati km au ei cu masinile si cam ce probleme au avut. Sunt curios daca sunt printre noi oameni cu 4-500 000 km la "motor" :) si sa ne impartaseasca experienta lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am inteles ca vw garanteaza motorul pt 1 milion de km. (daca faci shimburile la timp....ulei filtre etc....consumabile). Golful meu are 285.000 km si nu am nici o problema cu motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Garantia este 4 ani sau 120.000 Km. 1 milion de Km tin motoarele de autobuz care au zona rosie de turatie la 2500. Si eu am peste 200.000 Km cu motor pe benzina dar nu ma astept sa tina 1 milion fara sa desfaci motorul. VW nu stiu daca au dat durata de functionare normala a unui motor. ( nu garantia, care se stie). La FIAT stiu sigur ca fabrica zice garantia=..., durata de functionare normala pt. care a fost proiectat motorul, 250.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Si sa reinviem acest topic intreb ceva.. ?Cat credeti ca duce un Golf 6 tdi ca nr de km??si este careva pe aici care il detine in acest moment cu peste 300k?al meu acum are 220..da parca merge din ce in ce mai bine..nu stiu de ce..poate schimburi la timp(ulei ,filtre) etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duce in functie de cum ai grija de el, mai bine nu are cum sa mearga decat daca nu mergea bine initial, ai prins tu drag de el.

Cele pe benzina stiu ca sunt calculate pt vreo 300k.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios..parca trage mai bine..se infige mai bine..nu stiu asa il simt.. intrebarea de mai sus ramane in picioare ! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDR: mai bine nu are cum sa mearga

Ba da, si eu la masina mea simt asta, si multi zic (chiar mecanici), ca atunci cand un motor este uzat si incepe sa consume ulei, merge cel mai bine. Merge usor, din cauza uzurilor nu mai exista frecarea care era la inceput, si pe langa combustibil arde si ulei. Dar, eu nu mai am curajul sa plec la drum foarte lung cu masina-gen concediu in strainatate. adica consider ca o masina normala pe benzina care a depasit 250.000 Km sau una diesel cu peste 350.000 Km, este bine sa stea mai pe langa casa daca nu vrei sa cheltui cu remorcarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a mea nu consuma gram de ulei si fac si drumuri lungi..gen 2200 km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi eu iti propun sa scoti pistoanele afara si sa le agiti prin aer ca atunci o sa mearga cel mai usor. Tu ori trolezi ori chiar nu te pricepi si apleci urechea la unii ale caror cunostinte in domeniu dau cu - .

@Marius nu exagera, de consumat probabil consuma cateva sute de grame dar nu esti nevoit sa completezi intre revizii ceea ce este foarte ok pt un motor la km aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer..eu la fiecare saptamana ma uit la joja.. e in acelasi loc in timp de 12 mii km..

Ps..sunt disperat sa tin masina perfect!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!