Jump to content

Sfaturi achizitie Fabia


seventeen
 Share

Postare recomandată

1. Culoarea Verde Petrol la Skoda Fabia. Este adevarat ca nu mai este disponibil?

mi-a spus-o cineva de la un dealer Skoda. Dar parca nu-mi vine sa cred...

Aveti idee?

2. Poate ca suna stupid pentru unii dintre voi, dar merita sa-mi iau sertar sub radio in cosola centrala? Nu e scump, recunosc ca poate fi util, dar nu prea-mi place cum arata bordul cu el... ;) Ce parere aveti?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci fabia are atatea locuri de pus tot felu de maruntzishuri incat unul in plus sau in minus cred ca nu mai conteaza. eu am ramas uimit de atatea "ascunzatori" : in stanga shoferului, sertar; sub volan, loc de pus diverse; in bord, sertar' cutia de torpedou, sub cutie, ascunzatoare, in consola de schimbator, sub scaunul pasagerului, etc. buzunare in toate 4 ushile, mi'e si frica sa pun ceva ca uit unde am pus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saboteur are dreptate. intr-o zi mi-am pus gps-ul in spatiul de depozitare de sub volan si dupa aia nu-l mai gaseam. nu folosesc niciodata spatiul acela si am uitat de el ;)

pe de alta parte daca nu iti iei sertar sub casetofon, oricum vei avea un spatiu de depozitare acolo, doar ca nu e inchis ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe de alta parte daca nu iti iei sertar sub casetofon, oricum vei avea un spatiu de depozitare acolo, doar ca nu e inchis )

:blink: time out!

Adica sertarul ca optiune inseamna cu capac sau fara? Adica gaura aia e by default? Si daca vreau sa fie acoperit tre sa platesc 13E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gaura e by default, dar nu doar o acopera la 13 €, ci pun un sertar pe shina cu mecanism de genul click-clack. Eu personal ash vrea un suport pahar cum e la polo, pe lateral, am vazut in carte ca e la unele fabii, nu stiu insa la care :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial si eu vroiam sa-mi pun acel sertar. Dar dealerul mi-a atras atentia ca in cazul in care imi pun un alt casetofon decat cel din fabrica (si asa vroiam), sertarul se va freca de el si s-ar putea sa nu se inchida calumea. L-am crezut pe cuvant si nu am mai pus sertar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial si eu vroiam sa-mi pun acel sertar. Dar dealerul mi-a atras atentia ca in cazul in care imi pun un alt casetofon decat cel din fabrica (si asa vroiam), sertarul se va freca de el si s-ar putea sa nu se inchida calumea. L-am crezut pe cuvant si nu am mai pus sertar.

Abureala!!!Am sertarul respectiv + casetofon Alpine(nu din fabrica), si nu am nici un fel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine problema asta, voi avea radio-cd pus de dealer, iar versiunea elite vine cu sertar. uff...incep sa am emotii. Problema este ca radiourile Skoda sunt foarte scumpe..de banii aia se pot gasi "scule" mai dragutze chiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiunea tine intradevar mai mult de estetica si de gusturile fiecarui individ in parte si mai putin de utilitate. Eu personal mi-am pus un radio de fabrica (MS 202) dar m-am zgircit la sertarul cu pricina iar acum parca incerc o usoare unda de regret. Asadar fa o vizita in showroom-ul dealearului si vezi daca te coafeaza sau nu varianta cu sertar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi freaca in casetofon :P deci se deschide doar 1cm sertarul, dupa care tre sa'l trag cu mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Godfather : versiunea Elite la Fabia nu are in standard acel sertar sub locul de radiocd/cas. Este optional, standard este pentru versiunea Elegance.

Cu toate ca exista o norma DIN, de respectare a anumitor dimensiuni, mai sunt unele mici diferente (poate si din tolerante). Mai poate aparea o diferenta si din modul de fixare a aparatului, daca este f. apropiat/lipit de partea superioara sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sertarul si nu freaca in nimic. Radio-cd-ul e un LG dat cadou de dealer.

Suportul de pahar de pe consola centrala (vertical) vine standard doar pentru versiunea Elegance daca il comanzi. Adica costa zero euro, dar trebuie comandat din lista de optionale. Eu am luat teapa, am vazut zero si nu l-am pus pe lista de optionale crezand ca e standard. Si cand am intrebat la dealer cat ar costa comandat acum, mi-a trecut brusc pofta: 250 RON!

Modificat de Rodeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in aceeasi idee (sfaturi) mai am o intrbare:

merita sa-mi iau faruri pentru ceata? sunt utile?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita...1) e un plus de estetica 2) te ajuta mult cand...e ceata :) Eu le am la skodita aleasa de mine si nu m-a costat nimic..pur si simplu masina din Curtici aleasa de mine le avea instalate. La fel si in cazul sertarului de sub radio-cd..il are deja instalat. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca ai SKODA Fabia Sedan Elite 1.2 HTP

exact asta vreau sa iau si eu si nu are asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile de ceata sunt folositoare, plus ca iti maresc si nota la <impresie artistica>. Eu am vrut sa tin pretul cit mai jos la achizitie si nu le-am cerut (costa cca 50 euro), mai apoi m-am gindit ca ar da bine pe masina si sa le pun ulterior asa ca in timp ce asteptam sa vina masina din Cehia am dat o fuga pe la Avia si am intrebat cit m-ar costa : SURPRIZA - cca 9 milioane lei vechi!!!

Nu mai spun ca instalatia electrica trebuie de asemenea modificata, in sensul ca n-ai firele trase pina-n bara...

Mi-a trecut la fel de repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca ai SKODA Fabia Sedan Elite 1.2 HTP

exact asta vreau sa iau si eu si nu are asa ceva...

Eh, acum chiar nu stiu, cred ca pana intr-un final depinde de dealer. Eu iti zic ca mi-a aratat dotarile masinii mele, si are faruri de ceata si sertar...e posibil intr-adevar sa fie incluse in "bonusul" oferit de dealer. In prima faza, cand incerca reprezentantul de vanzari sa ma "convinga" mi-a spus de mai multe dotari "bonus de la mine !!!". In fine, or fi si astea bonus, cine stie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, si mie mi se pare ca arata mai bine masina cu faruri de ceata desi la randul meu nici eu nu le-am inclus in optionale. Si la fel am facut si cu oglinzile incalzite electric, adica nu le-am ales. Acum cand ma gandesc, de lumini de ceata nu-mi pare asa rau, dar de oglinzi incalzite chiar aveam nevoie zilele astea cu vreme umeda. Degeaba incerc sa le sterg cu carpa pentru ca iese o mare mazgaleala si vizibilitatea e serios afectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

By-the-way!

Unde este pozitionat controlul de la oglinzile neelectrice? Exact in locul celui electric, adica langa manerul de deschidere usa, numai ca sunt doua? Sau in dreptul oglinzilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact in locul celui electric, are aceiasi forma, si da....in cazul asta sunt 2, cate unul pe fiecare portiera, langa deschizatorul ala de usa :nono:

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci godfather.

In legatura cu prima intrebare din deschiderea postului, daca sunteti curiosi, mi s-a confirmat ca Verde Petrol nu mai este disponibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina la care voi da comanda maine are : ABS, geamuri el. fatza, inchidere centralizata cu telecomanda, sertar in consola centrala, reglaj scaun pe inaltime sofer ... si despre oglinzi electrice inca sunt in dilema .. nu mi s-a intamplat sa gasesc oglinzile inghetzate la fostele masini, asa ca mi se par un moft oglinzile astea la 80 E parca .. ca si optiune, iar despre alarma din fabrica .. am fost convins sa o pun, dar am inteles ca e cam nemancata ea asa .. nu e ptr perimetru, senzori de miscare si alte minuni .. la 117 E cip .. cred ca mai usor ar fi un upgrade la inchiderea centralizata pe tele .. am vazut la Viper ceva .. ce sa fac ?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si despre oglinzi electrice inca sunt in dilema .. nu mi s-a intamplat sa gasesc oglinzile inghetzate la fostele masini, asa ca mi se par un moft oglinzile astea la 80 E parca ..

Eu chiar ieri seara le-am gasit inghetate pe ale mele. De fapt toata masina era acoperita cu cristale de gheata. Peste oglinzi am pulverizat niste lichid de parbriz inainte de plecare si s-au mai dezghetat. Eu zic ca totusi merita sa ai incalzire la oglinzi. Comenzile electrice pentru orientare nu mi se par asa utile pentru ca oglinzile le-am reglat o data si gata, asa au ramas, umbli foarte rar la ele, dar de incalzire parca as fi avut nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi incalzite la Fabia sunt absolut necesare, eu nu am mai avut masina cu oglinzi exterioare asa de sensibile. Pe ploaie sau frig si umezelea se abureau sau inghetzau instant. Extrem de enervant fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeee, am fost la dealer si am adaugat si oglinzile electrice. ;)

Se pare ca ma voi alatura celor cu Fabia HTP in curand....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!