Jump to content

eroare km intre vitezometrul masinii si gps


andrei_70
 Share

Postare recomandată

Aha...pai asa ma gandeam si eu, desi ar fi mult mai corect sa se faca la vitezele indicate, nu toata lumea sta cu GPS-ul in masina. Teoretic, ar trebui sa iasa consumuri mai buna la 110 sa zicem, avand in vedere ca pe GPS e 105 sa zicem sau mai putin, dar cu totii stim ca in realitate e invers :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce legatura are acul vitezometrului cu consumul. Ai vazut in vreo fisa tehnica consumul la o anumita viteza? Consumul e calculat pt oras, afara si mixt.

Am scris AICI cum se determina.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ce nu intelegeti niciunul este ca daca ai o eroare de 7% insemna sa fi furat de madina cu 7 km la fiecare 100km. Adica tu mergi 100km si masina inregistreaza 107. Consumul de 6,5% este defapt 7% real. Facand sa apara eronat iti arata 6,5% ceea ce este comercial. Adica 7l:100km=7% sau 7l:107km =6,5%. Eu am 7% abatere,la 107km/h pe vitezometru imi arata GPS-ul 100km/h. Este normal ca la 50km/h sa fie doar 3,5% abatere si la 200km/h sa fie 14% abatere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezometrul è facut sa arate mai mult decat viteza reala. Diferenta am vazut-o activand meniul din climatronic care ar trebui sa indice viteza reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

 

La masina din semnatura am o abatere foarte mare din punctul meu de vedere. 

130 in bord - 120 pe gps

140 in bord -130 pe gps.

150 in bord - 140 pe gps

Si tot asa. Mi se pare total anormal sa ma o deviatie asa mare. Mentionez ca am roti cu urmatoarea configuratie 225/45/17 cu anvelope din 2016 cu o uzura minimala.

 

Exact cum spunea un coleg mai sus, mi se pare hotie pe fata cel putin dpdv al consumului de combustibil raportat la viteza de deplasare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu carecumva a-ti schimbat ceasurile ?

Poate nu s-au facut recalibrari la ceasuri .

Am vazut multe cazuri in special la aria golf 4 , unde multi au montat ceasuri de bora ( cele cu km de 260 ) si dupa montaj masina arata cu 10 km in plus fata de gps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura. Daca ii faci codarea cum trebuie, nu are de ce sa arate aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sal! Se poate calibra / coda instruments pentru a indica viteza reala? Acum indica mai mult. Pe clima este viteza ok, la fel ca pe tel si gps.

 

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, FlorinNistor said:

Sal! Se poate calibra / coda instruments pentru a indica viteza reala? Acum indica mai mult. Pe clima este viteza ok, la fel ca pe tel si gps.

 

Ms!

Care este diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exponentiala, la 6o in bord am 55 pe gps iar la 14o am 131. Cred ca asa au majoritatea, nu este un "defect".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În urmă cu mai multe mașini aveam 2 seturi de roți - jante + cauciucuri, dimensiuni diferite, dar conform CIV. Pe un set aveam o „bătaie” similară, pe celălalt era foarte aproape. În afară de situația asta, nu am mai avut diferențe semnificative. Cel mai probabil mașina a venit din fabrică cu alte jante, dimensiuni de cauciucuri. Atâta timp cât ce ai acum pe ea sunt în CIV, nu e o problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cand diferențele de dimensiuni sunt semnificative 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e mare diferența intre vitezometru si GPS. La 60 la ora GPS-ul îmi arata 57. La 130 am real 122. La 147 am 130 pe GPS. E decalibrat vitezometrul? Am jante originale, anvelope noi (<1000 km).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta este foarte mare, 17kmh la 130.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!