Jump to content

eroare km intre vitezometrul masinii si gps


andrei_70
 Share

Postare recomandată

deschid topicul asta pentru ca nu am vazut dezbatuta aceasta problema. am jante originale si cauciucuri ca in certificat la dimensiune insa am observat pe gps ca imi da o valoare mai mica a vitezii. de exemplu la 60 km pe ceasul masinii acesta imi indica 54 iar la o viteza de 140 km in bord acesta indica 132 km la ora. acest lucru l-am observat si la fosta octavie da nu mai tin minte ce diferenta era si la b5-ul ce inca il mai am. deci intrebarea mea este ce viteza e corect afisata pe bord sau gps? la voi exista diferente intre gps si bord? am mai auzit o varioanta ca cica valoarea vitezei pe ceasul din bord e putin mai mare decit reala lasata asa de constructor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate autoturismele au o anumita eroare, este si o norma internationala pentru aceasta - tot timpul viteza aratata in bord este mai mare decat cea reala, de unde si marja de toleranta luata in calcul la controalele radar (in Romania exista limita de toleranta de 10km/h, in Germania 3km/h sau 3% daca e peste 100km/h).

Viteza indicata de GPS este cea mai aproape de realitate. Eu de exemplu am asa:

- 54km/h bord -> 50km/h pe GPS

- 65km/h bord -> 60km/h pe GPS.

O anumita eroare mai poate rezulta din utilizarea altor dimensiuni de anvelope fata de cele cu care a fost calibrat km autoturismului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ca sa nu fie suprize.... eroarea fata de GPS e perfect acceptabila.

La toate masinile, acum vitezometrului va arata mai mult (cu putin) decat in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate masinile din lume pe bord se afiseaza o viteza mai mare decat in realitate. cea corecta este cea raportata de gps

P.S. M-am treziz si eu... Buna dimineata! :)

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juliane exista o eroare a vitezometrului dar nu atat de mare.la 100 de km/h ai cam 97 in realitate.nu ai cum sa ai la 65 pe vitezometru 60 in realitate.inseamna ca la 130 cat ai?118-120?e prea mare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e de cand am masina, testat cu mai multe tipuri de gps - in majoritatea drumurilor folosesc pilotul automat si pot observa eroarea. La 120 imi indica 115 pe GPS. Cel putin la mine eroarea nu e proportionala cu viteza, de la 60 in sus e cam de 5km/h, nu stiu daca asa e din constructie sau nu.

Acum am anvelopele de vara 215/55 R16 iar cand le am pe cele de iarna 205/55/R16 eroarea scade cu 1km.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am facut testul la Autotest2000 (cei din Vitan) mi-au spus ca am eroare de 7% pe vitezometru.

Eu am atribuit aceasta faptului ca producatorul permite anvelope cu o raza variabila (R16, R17 etc) pentru aceasi masina ceea ce se traduce prin circumferinta mai mica/mare a anvelopei, deci printr-o deplasare mai mica/mare la acelasi numar de rotatii ale axului rotii, prin urmare o viteza mai mica/mare.

Probabil ca vitezometrul este calibrat sa arate viteza reala in conditiile de circumferinta maxima a anvelopei.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din verificarile facute de mine, cam la toate masinile diferenta intre bord si gps este de 7-9 km/h mai mult la indicatia din bord... adica masina arata mai mult decit in realitate... si sa stiti ca anvelopele au o influenta foarte mica de maxim 2km/h la diferenta de viteza intre real si indicatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am atribuit aceasta faptului ca producatorul permite anvelope cu o raza variabila (R16, R17 etc) pentru aceasi masina ceea ce se traduce prin circumferinta mai mica/mare a anvelopei, [...]

Constructorul iti da voie sa ai 2 dimensiuni la janta, dar balonul e mai mic la janta mare, deci una peste alta, diferenta intre viteze este foarte mica.

Eu de ex. am de vara 205/55/R16 si iarna 195/65/R15 si daca faci calculul, lungimea cercului anvelopei este aproape la fel.

Documentatie de studiu aici.

Modificat de Catalinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la viteza maxima .. 2.0tdi 140cv = 205-210 km/h in bord. eroare de 15 km/h cred. :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bord poti sa o tii la ~62-63 si sigur nu te va lua radarul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunile anvelopelor, in mod normal, sunt calculate astfel incat sa obtii in final acelasi diametru total al rotii indiferent de anvelopa pe care o folosesti si diametrul jantei (cele mentionate pe abtibildul de pe capacul rezervorului sau de pe usa) ... dar cred ca uneori e si greu sa faci un calcul ... depinde si cat de umflate ai rotile si presiunea din interiorul lor in timpul rularii si multi alti factori ... in al doilea rand ce va face sa credeti ca un gps are asa mare acuratete ? multi producatori dau o marja de eroare a pozitionarii uneori si de 5-10m ... incercati sa faceti calculul acum :) ... ia un cronometru, un manual de fizica, masoara timpul pe care l-ai facut intre doua borne kilometrice, aplica formula => viteza => eroarea gps-ului si a vitezometrului ... repeta de 5 ori masuratoarea pentru marirea preciziei determinarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPS-urile au o precizie mult mai buna decat vitezometrele masinilor. Vitezometrele depind de dimensiunile rotilor, de uzura cauciucurilor, presiunea in roti, incarcarea masinii, etc. Nici GPS-ul nu-i perfect, insa nu cred ca are o eroare mai mare de 1-2 km/h.

De cateva zeci de ani, exista un document emis de Natiunile Unite prin care producatorii de masini sunt obligati sa-si echipeze masinile cu vitezometre care, sub nici un motiv, nu arata o viteza mai mica decat in realitate, dar care, de asemenea, nu arata mai mult decat in anumite limite, care sunt calculate cu formula:

0 ≤ (V1 - V2) ≤ 0.1 V2 + 4 km/h

V1= viteza afisata

V2 = viteza reala

La passat se poate regla vitezometrul sa afiseze viteza reala, nu cea impusa de legile actuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

las-o asa.... dupa aia sa iti vina radare acasa.... pentru 62...63km/h .. in localitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bine asa cum sa reglad din fabrica , acei 3-4-5km/h nu cred ca conteaza foarte mult , viteza reala iti mai afiseaza RNS510 daca intri in meniul secret si este o sectiune unde iti arata si viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt atatia care conduc cu ochii numa` in vitezometru` ala mai bine circulati cu trenu`/metrou sa avem si noi mai mult loc pe strada :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut alt test mai elocvent...la intrare in iasi am un panou cu radar de control al vitezei ce e peste legal iti arata cu rosu.. am setat din tempomat ca sa fiu sigur de viteza si sa o vad in cifre si la 73 la ora aveam pe acel panou 68. deci zic eu ca ala e cel mai exact..pe gps imi da doar un km in plus fata de acel radar cu afisaj. chestia e ca la 130 la ora diferenta nu se pastreaza ci este din ce in ce mai mare de 8 km sa spunem...in loc de 5 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal. Abaterea este direct proportionala cu viteza. Nu este o marja fixa. Si eu iti recomand sa o lasi asa, te poate scuti de cateva radare, fara sa iti dai seama!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum?

La instruments, coding, se schimba distance impulse sensor in 7... parca.

las-o asa.... dupa aia sa iti vina radare acasa.... pentru 62...63km/h .. in localitate.

Exact asta e motivul pentru care am lasat-o asa cum e din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radarele omologate de RAR pentru politie au eroare de 3% din cate imi aduc eu aminte ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma amuza este ca stateam de vorba cu un inginer de la INM si imi spunea ca politia nu a mai venit cu radarele pentru certificarea metrologica de foarte mult timp. In aceste conditii aproape oricine poate face contestatie la amenda viteza cerand aceasta certificare care trebuie facuta periodic si astfel castigand.

Eroarea de 3% poate sa fie valabila pentru radarele in configuratie Always On dar numai este valabila pentru Instant On unde am inteles ca eroarea sare de 10% daca nu mai mult.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce voiam sa expun este ca au eroare si nu exista o metoda 100% precisa pentru ca orice aparat de masura are o eroare acceptata si orice operator al mijlocului de masurare induce erori in masurare :P ... eu unul iti multumesc pentru informatie ... o sa ma ajute cel mai probabil in viitorul apropiat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La mine (1.6 AZD) , cand pe cea am 110 , pe GPS viteza reala indicata este 106-107, de unde rezulta o eroare de 3-4%. Ceea ce ma intereseaza pe mine si nu am gasit, sunt curios daca atunci cand se fac testele de consum, oficiale, valorile sunt raportate pentru viteze pe GPS sau viteze pe ceas. Tind sa cred ca sunt pe ceas, daca cineva are informatii contrare, nu ezitati sa dati un reply !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se fac pe cea arata masina... au alte aparate dedicate, care se monteaza pe masina pentru astfel de calcule.... eu asa am vazut.

Plus ca e vb de temperatura exterioara controlata- parca 20 de grade, interval de timp si distanta, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!