Jump to content

Motor golf mk1 1.5 JB


Alex_YUM
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am decis de curand sa schimb semeringurile supapelor golfului meu si daca tot eram acolo, am zis totusi sa schimb si ghidurile, supapele si distributia.

Am cumparat toate piesele noi si m-am apucat de treaba.

Ehh acum e acum... Am avut 2 surprize de care inca sunt nedumerit:

1. Stiam ca JB-ul este un motor cu tacheti mecanici, dar cand l-am desfacut, am avut surpriza sa constat ca sunt hidraulici.

2. Supapele originale, au la sigurante sus un singur canal gros in care intra sigurantele pe cand astea noi au 3 canale mai inguste in care nu intra sigurantele vechi.

Intrebari:

1. Stiti cumva daca jb-ul are intr-adevar tacheti hidraulici?

2. Care e treaba cu sigurantele la supape? Trebuie sa comand sigurante speciale pentru supapele astea? De ce au 3 santuri?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza cu tachetii ,chiulasa si supapele este binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cum sa fac poze acum ca nu mai sunt la garaj, insa am elucidat treaba cu supapele: asa sunt astea after market. Si odata ce le cumperi, trebuie sa iei si sigurante after market care sunt aparent diferite decat cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e cam dubioasa cate gauri de scurgere ulei are chiulasa,supapele de tacheti hidraulici au 3 santuri,asta in cazul ca nu sant schimbate,ce an este chiulasa..........verifica lungimea supapelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!