Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

Le aveai oricum acolo, insa pe ecranul central, de la sistemul multimedia sunt prezentate mai frumos. Eu n-as renunta la asta, navigatia o folosesc mult mai rar si de obicei nu ma deranjeaza sa scot telefonul pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai in sist multimedia sunt adunate la un loc si le vezi grupate in since start, long term si since refuelling.

Mult mai usor de urmarit toate datele in acelasi timp pe un ecran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Since start si long term le ai si in ecranul din bord. Oricum, tot ce nu e OEM nu va functiona niciodata la fel de bine ca un sistem multimedia OEM, tocmai de aia am ales Media System Plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu sunt informatiile de consum, ci setarile masinii, alegerea modului de condus (daca masina are) si altele de genul. Astea nu stiu daca se regasesc in ecranul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea modului de condus e disponibila doar la FR, la Style nu exista. Oricum, exista buton separat pentru asta, dar intr-adevar, alegerea modului de condus se face de pe ecranul sistemului multimedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca DSG7 care vine cu motorul 1.8 TSI este tot tipul DQ200 sau este DQ500?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In gama VW/Skoda/Seat singura aplicatie pentru DQ500 e pe Tiguan. In rest mai este folosita (cu unele modificari probabil) doar pe Audi.

 

Eu asa stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am modificat configuratia, era pacat pentru cateva sute de euro in plus sa nu luam ITECH, asa ca am ramas la 1.2 TSI DSG Style, cu 3 optionale: ITECH, faruri si stopuri cu led si sistem optic de parcare. Pentru detalii am atasat PDF-ul.

 

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf.pdf

 

Astazi platim avansul si urmeaza 12 saptamani de asteptare. :icon_bounce:

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu renuntam cu brio la vopsea si alegeam rosu, sunt de parere ca si arata mai bine pe rosu eu :p , si la senzori urmand sa-i iau la o data ulterioara, si asa mai scoteam 1.000 de euro pentru optionale in acelasi buget. Poate o navigatie daca e masina de concedii, mai ales ca asa primesti si ecranul color dintre ceasuri, poate trapa, pachet iarna, sound system, sunt atatea care merita luate in detrimentul vopselei scumpe. Cred ca alegeam scaune incalzite si sound system eu in locul vopselei si navigatie in locul senzorilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde se abilitatea de parcare a fiecaruia la treaba cu senzorii. Eu nu am luat deloc pentru ca masina o voi conduce doar eu :), sotia avand masina ei de tavaleala :P As fi luat senzorii de pe spate dar 300 euro doar pt beep fara afisaj mi s-a parut exagerat.

Culorile nu se discuta, fiecare cu gusturile lui. Si eu am ales alb :))

 

Masina ar trebui sa ajunga mai repede de 12 sapt. Eu am fost anuntat ieri ca a intrat in tara - deci cam 8-9 sapt

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si afisaj, trebuie doar facut o codare la masinile ce au doar pe spate.

 

Imi e dor de masina cand era noua .  :001: 

post-70879-0-57936000-1397650838_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si un alb mai ieftin, diferenta care poate acoperi pachetul iarna, de ex. Si senzorii se pot lua dupa cumpararea masinii, la un pret mai mic, culmea, chiar si cu tot cu montaj...

Plus ca se pot activa vizual pe spate, ca in exemplul de mai sus. Trebuie facuta si configurarea asta cu cap si poti sa inghesui niste chestii chiar utile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu stiu cu ce ajuta afisajul, nu m-am uitat niciodata la el. Se uita pasagerii :)) ca eu ma uit in spate sau pe langa masina:P

@saibot. Sa o stapanesti sanatos si sa ne-o arati cu jantele alea care trebuie :)

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta nu e a mea, va fi a sotiei, ea a vrut neaparat senzori parcare fata spate. In plus, orice alta optionala nu a interesat-o, nici pachetul de iarna, nici navigatia, masina urmand sa o conduca ea in oras, in afara o voi conduce eu. Pentru navigatie avem 2 telefoane si o tableta cu igo, e suficient, nici nu e deloc atractiva pentru potentiali hoti interesati de unitate.

Ea a stiut de la inceput ce vrea, DSG, usb, bluetooth. Din pacate nu exista 1.4 TSI cu dsg, ar fi ales motorizarea asta.

Personal nu stiu daca as fi ales aceeasi configuratie, insa recunosc ca am convins-o sa-si aleaga pachetul ITECH. I-am spus ca senzorii de parcare se pot instala dupa cumparare, insa ma indoiesc ca retrofitul va fi la acelasi pret, daca vorbim de piese oem, chir si cumparate de pe carsystems sau alte siteuri similare.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o diferenta de 85 de euro. Adica iesi mai ieftin daca cumperi kitul OPS dupa (449 piesele - cu senozrii vopsiti in culoare masinii - plus 12 transportul vs. 546 euro din fabrica).

Insa se mai pune problema montajului, si sunt multe persoane care cred ca odata desfacut un element de pe masina nu mai poate fi pus la loc "ca din fabrica". Nu mai vorbesc de realizarea gaurilor pentru senzori, instalat cablaje etc. Asa ca eu inteleg si reversul. Adica dai un ban si ai din fabrica, fara sa mai ai batai de cap in plus.

Personal configuratia mi se pare ok. Nu e nici de top, insa nici de baza. Asteptare usoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin. Orice alte optionale ori nu ni le-am dorit, ori nu ni s-au parut utile. Trapa, navigatie, pachet iarna, cruise control adaptiv, toare le-am eliminat pe rand din motive de utilitate. ITECH include printre altele si o tapiterie speciala, asemanatoare celei de pe FR, adica piele artificiala pe lateralele scaunului si textil intr-o nuanta de albastru pe centru, asta ne-a convins sa alegem pachetul asta, alesesem aproape toate dotarile incluse in pachet, insa am realizat ca pentru 300 euro in plus putem avea aceasta tapiterie.

Sunt sigur ca am fi putut lua multe alte masini la acest pret, insa sotia nu si-a dorit o masina mai mare, eu am incercat sa o conving sa ia o Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au trimis azi factura finala cu seria de caroserie si motor. In josul paginii scria frumos: Fabricat in....CEHIA :))

 

Meseriasi ce sa mai zic :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca de obicei, cineva isi face treaba excelent. Ca si curiozitate, ce optionale ai ales? Mi-a placut mult FR, din pacate DSG nu e disponibil decat pe 2.0 TDI 150 CP si 1.8 TSI 180 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat prea mult optionale. FR vinde destul de bine dotat de serie. Eu am pus in plus pachetul de iarna si confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva cand apare si la noi 1.8TSI manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine intrebi la importator sau dealeri. Site-urile nu sunt updatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, n-ai curaj sa mergi pe DSG? DSG7 are alt cod pe MQB, poate au rezolvat problemele cu fiabilitatea specifice vechii generatii. Si eu sunt cam stresat de problema asta, dar deja am comandat masina, nu prea mai am ce face decat sa sper ca nu vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de asta, as avea curaj pe 1.4tsi fara probleme. Insa 1.8TSi este limitat de cutie. Il lasa la 250nm, cat are si un 1.4, ceea ce e o prostie.

Plus ca este un motor cu potential frumos de urcare la 230cp si 320nm. Consider un handicap dsg7 tip dq200 pe un motor asa mare.

 

Ba mai mult, eu merg mare parte in oras si ambreiaje uscate frecate mult timp in aceste conditii combinate si cu un cuplu 250nm se cam duc. Fizic niste ambreiaje uscate nu au cum sa tina mai bine decat unele imersate in ulei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu merg 60% in oras, deci sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Totusi, eu nu am fost in situatia sa imi doresc 1.8 TSI, deci oarecum sa zicem ca nu as avea problema cuplului la limita superioara.

Totusi, ai citit de probleme pe DQ200?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!