Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

dealerul spune cca 2 luni. pe contract scrie 12-16 saptamani.

 

cum putem afla ce cod are cutia DSG 7 pusa pe noul leon?

Modificat de bogdan lungu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

DQ200 imi spune mie ETKA, asta ar trebui sa fie codul pentru DSG7 de pe Leon. E acelasi cod ca si pe Octavia 3 si Golf 7.    

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar nu vad in ETKA piese separate in cutie ca la DSG6, cum schimba cei de la service ambreiajele daca nu au cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan lungu: termenul de livrare de 2 luni e corect, chiar daca in contract scrie mai mult. Ei sunt obligati ca in contract sa puna un termen maxim, cat mai acoperitor. 

Si in contractul meu scrie 13-14 saptamani insa masina a aparut deja in sistemul lor cu termen de livrare saptamana 15 (7-11 aprilie) ea fiind comandata pe 17 februarie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pentru alegere bogdan lungu. ti-ai ales o masina f frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cowboy, ce configuratie ai luat? la pbn mi-au spus ca masina mea e a cincea comandata si prima cu cutie automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am ales eu in final nu prea-si are locul pe topicul asta :D Este Skoda, insa dealerul cu care am discutat este acelasi si pt Seat si pt Skoda si am primit initial ofertele pt ambele variante de marci. Initial plecasem catre Leon ST dar din cauza leasingului operational am ajuns la Skoda..In fine, ideea este ce dealerul imi daduse acelasi termen de livrare si pt Octavia si pt Leon, insa mi-a mentionat ca din experienta lui, Seat-urile vin intotdeauna ceva  mai repede decat Skodele si fara intarzieri..asta din cauza volumului mult mai mic de comenzi de la Seat...Acum, daca pt Skoda am termen de livrare de aproape 8 saptamani...la Seat n-are cum sa fie mai mult...Totusi, la Skoda daca am ghinion termenul se mai poate si lungi...pt ca daca apare cine stie comanda mare de prin vreo tara vestica..noi astia de prin Balcani suntem primii pe care ii mai amana..cica acm asa se intampla din pacate. La Seat nu prea e cazul pt ca vorbim de cu totul alte volume..Atentie si la optionale pt ca sunt unele care duc termenele de livrare in stele, cum ar fi cruise control adaptiv, volan multifunctional cu padele, anumite modele de jante, etc. Daca as fi ales oricare dintre astea termenul ar fi fost de 4 luni...

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi un mini test drive cu Leonul ST 1.2 TSI DSG cu care a facut bogdan lungu, dupa ce joi am facut test drive cu un Leon ST 1.6 TDI de la Metrotehnica. Am vrut neaparat sa vad cum se comporta combinatia asta, 1.2 TSI si DSG7, iar impresiile sunt foarte pozitive. Fata de combinatia 1.6 TDI si DSG7, 1.2 TSI DSG7 reactioneaza ceva mai bine la apasarea acceleratiei, iar cuplul isi face simtita prezenta imediat, nu dupa 1-2 secunde, cum e in cazul 1.6 TDI DSG7. Consumul a fost unul foarte bun, 6,7%, cu o viteza medie de 45 km/hm. Avand in vedere traseul (Porsche Pipera - rond Tunari si retur), foarte aglomerat la ora 15, eu ma declar foarte multumit si sunt sigur ca 1.2 TSI DSG e o combinatie foarte reusita.

Acum ramane sa vedem ce configuratie alegem si sa dam comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AMR 7 saptamani...... (daca dealerul se tine de cuvant).

 

cristian, mie acum imi pare rau  ca nu am luat Media Sistem Plus. dar deja am fortat la maxim bugetul....

Modificat de bogdan lungu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si mie mi-a ramas gandul la Media System Plus, ecranul ala mai mare face toti banii. Referitor la trapa, e impresionanta, e o alegere interesanta. Am ramas uimit de cate dotari optionale avea Leonul condus azi, avea inclusiv Lane Assist, la un moment dat nu stiam de ce se tot misca volanul singur, am ocolit o groapa si mi-a corectat traiectoria, bazandu-se pe linia de pe mijlocul strazii.

Tu ai luat o masina deja comandata, la care s-a modificat configuratia?

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, am configurat propria masina. doar cu plafon, pachetul de iarna, faruri automate, senzori lumini/ploaie, oglinda heliomata (pachet comfort parca) si culoare metalizata. iar bonus un set de anvelope de iarna la 100 euro toate 4.

apropo, la Metrotehnica ai discutat de ceva reduceri? cat era dispus dealerul sa ofere?

Modificat de bogdan lungu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi fost o idee buna sa-ti iei si pachetul de iarna, 1.2 TSI nu se incalzeste chiar atat de repede, mai ales daca ai avut la masina anterioara dotarea asta o sa cam plangi dupa ea. Daca n-ai avut-o, nu stii ce ai pierdut si nu e o problema asa de mare.

Cat despre discounturi, continuam prin PM, nu cred ca e ok sa discutam asemenea lucruri aici.

Pe mine m-a impresionat breakul, ai o senzatie interesanta cand esti la volan, e foarte mult spatiu in spatele tau, iar portbagajul mi s-a parut mult mai versatil decat la hatchback, cu podeaua care se poate pune, in functie de nevoia de spatiu, mai sus sau mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, eu zic sa te mai gandesti la podeaua variabila. Daca e ca la mine la O3, nu vei gasi o protectie care sa se potriveasca in ambele pozitii si cel putin la mine au fost acoperite agatatorile dinspre hayon si nu se pot monta ca lumea plasele de portbagaj. Nici variabilitatea asta nu pot sa zic ca mi-a adus ceva in plus pana acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu iau ST, deci nu am problema asta. Ma enerveaza modul in care se rabateaza bancheta la Leon, podeaua portbagajului e mai jos decat spatarul rabatat si nu poti pune lucruri care sa stea perfect orizontal, la Ibiza se putea misca sezutul in fata si suprafata era perfect plana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt hotarat sa iau Leon 1.2 TSI DSG, cu urmatoarele optionale: faruri si stopuri cu led, media system plus, oglinzi pliabile, confort drive, sistem optic de parcare. Mai ramane de stabilit dealerul si conditiile contractului de leasing. O optiune interesanta e pachetul I Tech, care include multe optionale: Media System Plus / Oglinzi pliabile electric / Pachet Comfort Drive / Pachet Asistenta sofer / Pachet iluminare interior LED / Tapiterie specifica. Tapiteria e una foarte interesanta, fiind apropiata celei de pe FR, adica are pe laterale piele sintetica si textil pe mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu de acest pachet. cat costa? mie acum imi pare rau doar de Media System Plus dar am preferat plafon panoramic si oricum am fortat prea mult bugetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachet ITECH
/ Jante aliaj 16” Design 30/2 Titanium / Logo exterior ITECH / Media System Plus / Oglinzi pliabile electric / Pachet Comfort Drive / Pachet Asistenta sofer / Pachet iluminare interior LED / Tapiterie specifica

Inchidere   EUR 916,36

 

Tapiteria specifica arata cam asa:

 

post-4754-0-82796100-1396120124_thumb.jppost-4754-0-97280600-1396120153_thumb.jppost-4754-0-49729500-1396120166_thumb.jppost-4754-0-97303200-1396120176_thumb.jp

 

Iar jantele sunt acelasi model de pe Style, numai ca au o nuanta mai inchisa:

post-4754-0-49127500-1396120331_thumb.jp

 

Eu alesesem oricum Media System Plus, oglinzile pliabile electric, pachetul Comfort Drive, ma gandesc serios sa modific configuratia si sa adaug ITech, sa vedem ce hotaram pana luni.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Este potrivit acest topic pentru a pune intrebari despre Noul Leon ST ?

Am luat in considerare si acest model, dar nu am inteles exact cum e cu rabatarea banchetei, sa inteleg ca se rabateaza doar spatarele dar sezutul este fix, si probabil ca astfel este foarte inclinat planul format de spatarele scaunelor ?

Am vazut intr-un filmulet ca ruloul de la portbagaj se poate prinde de spatarele rabatate astfel poate fi folosit ca plasa de delimitare intre spatiul format de scaunele rabatate si sofer+pasager ?

Care ar fi versiunea cea mai ieftina care sa ofere aer conditionat, ceva display in spatiul ala dintre grilele de aer ?

Banuiesc ca ar fi 1.2 TSI de 86 CP Reference ?

 

Cum ar fi de exemplu acest model:

http://juetten-koolen.de/CM/DE/fahrzeuge/eu-neuwagen/eu-neuwagen/fahrzeugliste/fahrzeugdetails?autoid=1470

 

Firma respectiva ofera ceva preturi mult mai bune pentru masini din Germania, cred ca le comanda din alte tari si le importa sau ceva de genul.

Sunt curios daca pe siteul seat.ro obtin un pret mai bun...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna preturi mult mai bune? Leon ST 1.2 TSI 86 CP Reference este 15.411 Euro, in culoarea rosie, cea care nu costa nimic in plus. In configuratia asta ai aer conditionat, cd player cu touchscreen si slot SD, precum si multe alte dotari standard:

 

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf(2).pdf

 

La pretul ala se mai poate obtine ceva discount, lucru care depinde totusi de disponibilitatea dealerului si de aptitudinile tale de negociator.

Da, din cate stiu, spatarul scaunelor din spate se rabateaza, insa nu se obtine o suprafata plana, decat cu podeaua ridicata, podeaua se poate monta in 2 pozitii, una joasa, situatie in care obtii mai mult spatiu si una mai sus, caz in care e la acelasi nivel cu spatarul banchetei spate.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai daca te uiti la linkul postat de mine, exista si pretul si este vreo 13600 de euro cu 2-3 optiuni.

De asta si intreb, poate stie cineva care o fi "catchul", o fi Referenceul care il ofera siteul diferit ca si dotari,

sau il aduc din alta tara in care preturile sunt mult mai mici ?

Eu personal vreau sa iau masina pentru Germania, asa ca mi-ar conveni sa o iau asa de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere si o lista cu dotarile standard ale masinii. Nu in toate tarile este aceeasi configuratie standard pentru un anumit nivel de echipare.

Daca e luata de exemplu din RO si vanduta in DE, la pret mai mic, poti avea surprize la configuratia standard.

... si da, se practica acest lucru. Firme din RO - Zalau, unde locuiesc eu, exporta in draci Duster in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Aha ok, pai tot  acolo pe site arata si Dotarile de serie si sunt la fel ca si in Romania, adica in principiu airbaguri genunchi sofer pasager si cortina, ceva radio monocolor, oglinzile electrice si incalzite, geamuri electrice pe fata si restul de dotari standard, deci ar parea sa fie cam aceeasi chestie.

E curios cum pot sa vina cu un pret asa de mic, totusi de la 15000 la 13000 e diferenta destul de mare, poate e vreo teapa ceva gen niste comisioane de transport sau mai stiu eu ce.

Din reviewuri si impresii sunt ok, am facut o configuratie si le-am trimis o cerere free, inca nu mi-au raspuns dar sunt curios de raspuns.

Deocamdata sunt doar in prospectari, dar mai studiez poate aflu mai multe detalii despre ei, normal ca mi-ar conveni sa iau un Leon ST chiar daca un pic mai putin dotat la 13000 de euro, la banii astia greu gasesti si ceva SH de 1 an, asa ca ar fi super afacere.

 

Nu sunt doar ei care se ocupa cu asa ceva, mai este www.autohaus24.de si www.apl.de , si eu am aflat de siteurile astea mai mult din greseala, dar sunt de bagat in seama pentru cine vrea sa ia masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa pierzi informatiile despre consum. Arata bine unitatea, dar e tot o chinezarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

informatiile despre consum le am pe display-ul CB intre ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!