Jump to content

Audi A6 3.0TDI Quattro


Megatron

Postare recomandată

Am stat in poarta cu randul. De pierdut... am castigat... experianta :))

Masina a stat frumos in parcare, nu m-as risca sa o pun in apropierea terenului.

Link către comentariu

Multumesc. :icon_cheesygrin:

Am uitat sa precizez ca nu mai merge MMI-ul deloc. Nici nu se aprinde nici nu se aude. Majoritatea functiilor masinii trec pe-acolo si nu le pot utiliza, nici macar ora nu o pot regla. Ma enerveaza la maxim cand ma gandesc ca s-a stricat asa din senin... da' ce ma doare inima cand vad ca nu functioneaza... :(

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
  • 1 month later...

Tot nu merge. De cand n-am mai postat in topicul asta n-am avut timp de masina nici un pic. Am lucrat in deplasare, la 200km de Paris si Audi-ul a stat acasa. N-am avut timp nici sa-l demontez, nici sa-l duc la altii sa-l demonteze... Urmeaza sa-l repar, mor de nerabdare sa-l repar, dar deocamdata am alte probleme... Noroc cu muzica de pe mobil, mai ascult in casti in timp ce conduc... :lol:

Link către comentariu

Foarte bine arata masina! Iar te-au "facut" baietii de capacele din centrul jantei? :))

Link către comentariu

Nu nu... de data asta i-am facut eu pe ei... le-am luat preventiv. :lol: Mi-am furat caciula... :D

De fapt, sunt in cautare de capace simple si capace pentru prezoane. Pentru prezoane am aflat si sunt deja montate, dar nu aflu nici o referinta de capac normal (60mm) pe net care sa potriveasca in locul celor in stea. Am incercat sa pun unul de 60mm dar joaca in lacasul capacului in stea, deocamdata sunt intr-un impas.

Multumesc de compliment.

Muale, eu upload-ez pozele pe imageshack, de unde le pun pe 3 forumuri, asta, Audi Club si Audi Passion. Pe Audi Passion toata lumea face cum am facut eu acuma, ascunde numarul de inmatriculare. Si eu fac la fel pe forumul lor... Dar asta ar insemna sa lucru de doua ori, ca sa pun poze pe forumurile din RO cu nr afisat si in Fr cu nr ascuns. asa ca am pregatit pozele pt Fr si le-am pus si aici. :blah:

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu

arata belea masina...dar la fel ca Muale nu inteleg de ce acoperi nr de inmatriculare...ai niste poze mai sus in care nu este acoperit...

Link către comentariu

A explicat pe pagina anterioara de ce il acopera .

Chiar ma gandeam cum de nu mai postezi nimic nou legat de masina :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

A trecut si pe la Paris... si a tinut pana dimineata... :lol:

img3145kz.jpg

Intre timp am pus si becurile xenon D3S de 5000K. Am observat o albastrire usoara a lupei fata de cele OEM de 4300K. Pe ploaie tot asa se vad, sau cel putin mi se pare ca vad la fel de bine, iar pe uscat se vad mai albastru un picut. Ideea era sa semene cu cele de Mercedes E, ultimul model, care au 5000K si se vad superb. Sincer nu cred ca am reusit...

img3157o.jpgimg3158u.jpg

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu

la E nu stiu daca nu si sticla farului joaca un rol , e usor cu tenta de culoare

Modificat de Red
Link către comentariu

Pozele cu lupele erau doar asa cu titlu informativ... Nu ma refeream la culoarea lupei cand e becul aprins, ci la lumina facuta pe drum. Aici in FR vad tot timpul E-uri taxi cu xenon, sunt chiar multe, si am ocazia sa vad zilnic ca lumina lor e mai albastra. Totusi cand am stat cu Audi la semafor langa un E, farurile lui luminau mai bine...

Alt subiect, in 300km trebuie sa fac revizia la rabla. Avand in vedere ca am avut intotdeauna probleme cu reprezentantele si ca niciodata n-am fost multumit de serviciile prestate, m-am gandit sa-mi fac singur revizia la masina, asa cum faceam si la Passat. De stiut stiu s-o fac, o sa cumpar piesele chiar de la Audi.

Dar ma gandesc ca in momentul in care o sa vreau sa o vand sa nu-i scada valoarea prea mult din cauza asta. Eu unul cand am cautat masina, am intrebat intotdeauna daca masina are carnetul de intretinere stampilat de Audi.

Revizia la Audi ar costa aproximativ 650euro, si daca as face-o eu probabil ca n-ar depasi 300-320euro. Nu numai ca mi-ar placea s-o fac eu, as face o economie considerabila si stiu sigur ca nu as avea "fluturi in stomac" de ciuda la scoaterea masinii din garajul reprezentantei... cum am patit cu Passat-ul si cu Mercedes-ul.

Cam astea ar fi...

-filtru aer

-filtru habitaclu

-filtru ulei

-9 litri de ulei Long Life

-stergatoare Aero Twin.

Filtrul de motorina nu cred ca a fost schimbat niciodata, poate ar trebui sa-l schimb si pe ala... O sa verific maine daca a fost schimbat.

Link către comentariu

Pai schimba tu filtrele de aer si habitaclu, respectiv stergatoarele, iar schimbul de ulei fa-l la reprezentanta.

Asa faci o oarecare exonomie si te alegi si cu stampila de vizita la service. :)

Modificat de JUG
Link către comentariu

E o idee foarte buna asta JUG, merci. O sa incerc sa vad ce zice reprezntanta Audi, dar deocamdata totul e inchis aici. Nu-mi e neaparat de economie, ci cum ziceam mai sus ma intereseaza calitatea serviciilor.

Am verificat in carnetul de intretinere si filtrul de carburant trebuie schimbat la fiecare 60.000km, asa ca asta ramane pe tura urmatoare... la 180.000km.

Si raman doar astea:

-filtru aer

-filtru habitaclu

-filtru ulei

-9 litri de ulei Long Life

-stergatoare Aero Twin.

Link către comentariu

Nu stiu cum e calitatea carburantilor acolo, dar eu nu as sta cu un filtru mai mult de 30-40000km nici cu cea mai curata benzina/ motorina.

Costa prea putin si merita o data la 2-3 reviZii sa-l schimbi.

Link către comentariu

ce calitate a serviciilor poate fi la un schimb de ulei (desfacut buson,scurs,turnat, verificat/completat) si schimb la filtru?! intr-adevar poate sa nu stranga bine sa sa stranga prea tare (sa strice filetul) busonului de golire dar cred ca oricine cu bun simt poate face asta fara riscuri.

de restul de 300 euro faci altceva ;)

Link către comentariu

Pffff... 419euro uleiul, stergatorele si toate filtrele (fara motorina) la Audi... Cred ca am moaca de fraier la telefon. lol Revizia facuta la ei 629euro. Deci diferenta este doar de 210euro, nu de 300.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!