Jump to content

Recomandari motor 2.0 16v abf


Chychy
 Share

Postare recomandată

faza cu garnitura dublata functioneaza 100%? ca alea le am pe stoc cumparate mai demult pentru celelalte motoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt metalice. totusi ma gandesc ca nu va avea putere fara turbina, daca il decomprim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa fie atat de decomprimat incat sa nu aiba putere.

Ma indoiesc ca de la 2 garnituri o sa scada sub 10 de la 10.5.. Se poate si ~calcula probabil ai o garnitura folosita pe acolo.

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 ia doua garnituri potrivit info de pe net, cu ce ti-am spus eu de pe ebay, poti face la 9,25:1 sau 8,55:1

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care stiti va rog sa postati o formula de calcul sa ma prind si eu cum e cu decomprimarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De plictiseala am calculat-o rapid :D..

Da asa e cu o garnitura in plus mi-a dat 9.6:1 (depinde de inaltimea garniturii metalice, eu am calculat pentru 1mm, in realitate este putin mai groasa cred deci chiar in jurul la 9.5 s-ar ajunge se pare).

Chychy, RC original: 10.5

Formula:

(Vcilindru + Vcamera)/Vcamera = 10.5

Vcamera include volum camera de ardere + volum ocupat de o garnitura.

Vcilindru este cilindreea impartita la 4 => 1984/4 cm^3 = 496 cm^3

Din formula reiese Vcamera = 52.2 cm^3

Calculezi volumul ocupat de o garnitura cu inaltimea de 1mm ca volumului unui cilindru (82.5 e alezajul la ABF):

Vg = 1mm * (82.5mm/2)^2 * pi = 5342 mm^3 = 5.342 cm^3

RCnou = (496 + Vc+Vg)/(Vc+Vg) = (496+57.555)/57.555 = 9.617

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare domn. ms :D deci cu 2 garnituri pot merge linistit si fara turbina ca va avea putere....acum ramane sa imi gasesc timp sa ma apuc de treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei calculez si aia putini cai care o sa-i piarda. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

garnitura metalica are 1.5mm cand e stransa chiulasa la cuplu :) eu de la 10:1 am coborat la aprox 9.2:1 raport compresie cu 2 garnituri metalice facute sandwich ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boon, deci in concluzie daca fac un sandwich din 2 garnituri metalice pot sa merg cu masina linistit pana ii pun melcul. acum se asteapta finante pt piese si se cauta o biela de 2E. una dintre ale mele prezinta o problema si nu vreau sa risc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!