Jump to content

Probleme bricheta


pabloescobar
 Share

Postare recomandată

Deci cum fac sa nu mai sara inainte sa devina incandescenta rezistenta ? N-o prea folosesc dar se intampla des sa n-am nici o bricheta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    8

  • and3yutzu

    7

  • pabloescobar

    5

  • force one

    3

readuc topicul in actualitate. problema este la passat-ul batranului...nu functioneaza bricheta din cotiera(din spate) si nici cea din portbagaj. cea din fata functioneaza normal. am verificat toate sigurantele de 2 ori si nu am vazut nimic impuscat. dati-mi un sfat ceva,poate s-a m ai intalnit cineva cu problema asta, pentru ca ma bate la cap de 2 luni si nu stiu ce sa-i fac. am demontat partea din spate a cotierei si firele sunt la locul lor, nu prezinta urme de impuscare. in ultima instanta daca nu are nimeni vreo idee voi demonta toata consola centrala poate poate gasesc ceva. i-am cumparat un adaptor cu 3 mufe pentru cea din fata, insa nu e multumit pentru ca are lada frigorifica cu alimentare la priza si o transporta in portbagaj.si inca ceva ciudat ce am observat. la passat-ul meu am lumina in scrumiera spate(rosie), si nu este full masina. a lui tata este aproape full, si nu are decat gemuletul pentru lumina. nici macar fire trase. sa fi uitat cei din fabrica sau pentru faptul ca a lui este mai noua cu juma`de an nu au mai pus? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o mica intrebare. se poate, dupa scoaterea cheii din contact sa nu mai am curent in priza? si daca da, va rog sa detaliati.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal este curent la bricheta in permanenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate pune in cazul asta (+) de la bricheta vine pus pe contact ,trebuie mutat de pe pozitia actuala papucul pe cel care vine de la contact !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ridicati scrumiera

2. Scoateti capacul de la mufa OBD

3. Sub scrumiera se afla un Torx. Desfaceti-l!

4. Cu o surubelnita ridicati cele doua cleme cu mare grija, se rup foarte repede!

5. Introduceti schimbatorul in treapta a 4 sau a 6, apoi ridicati consola care tine bircheta si scrumiera

6. Desfaceti cablul de scrumiera ( este prins cu un "colier" de plastic)

7. Scoateti mufa de la bricheta apasat pe clema si trangand de ea

Aveti si poze!

post-14575-1214554995_thumb.jpg

post-14575-1214555003_thumb.jpg

post-14575-1214555012_thumb.jpg

post-14575-1214555020_thumb.jpg

post-14575-1214555032_thumb.jpg

post-14575-1214555072_thumb.jpg

post-14575-1214555082_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Operatiunea de scoatere a suportului e foarte usoara :wub:

Mai nasol a fost ca eu trebuia sa schimb doar pecul fiindc asa ars .. si era montat becu intr-o inchisoare de plastic .. mi-a luat 20 de minute sa desfac chestia aia in care era bagat becul ca a pot sa`l inlocuiesc si doar 2-3 minute sa scot suportul

Al naibi de securizat .. cred ca neamtul a zis ca tine pe viata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il cumparai original de la reprezentanta, nu mai era nevoie sa desfaci becul din chestia aia de plastic, pt ca vine cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi m-am chinuit si eu sa schimb becul de la scrumiera mi-a luat vreo 3 ore doar sa desfac surubul de la ea pentru ca parca se sudase acolo si nu am avut nici o sansa cu surubelnita,singura metoda care am gasit-o a fost sa gauresc cu bormasina capul holsurubului pana cand sa dus de tot si in sfarsit dupa mult chin si jale am din nou bec la bricheta. :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,am avut si eu prbl cu bricheta,nu sunt fumator si o folosesc doar pentru incarcatorul tel, asa ca intr-o zi cu soare fara sa vreau am arucat cheile in acel suport fara sa-mi dau seama ca e deschis,si sa vezi distractie ca de craciun,a facut niste scantei frumoase de nu stiam ce sa fac sa bag mana sa iau cheile,nu prea am avut curaj,asa ca am asteptat pana s-a linstit(de tot).Am fost la Serpico si am scimbat toata cestia aia cu bricheta,asa ca atentie unde va puneti cheile .:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuia schimbata toata bricheta ci doar siguranta. Eu am scapat o moneda de 10 bani acolo si tot cam asa s-a comportat. Am scos moneda, am schimbat siguranta (de 15A parca) si acum merge perfect. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prea poate.Dar eu am fost la reprezentanta,de ce sa-i faci.Daca asa au zis asa am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
armageddon4891

Salutare tuturor si un an nou fericit sa avei. Acum cateva zile mi-am luat un modulator FM deoarece am un radiocasetofon Beta pe masina (cel original) si nu are CD rom. Insa cand am introdus acea mufa in locasul brichetei am constatat ca nu functioneaza. Intrebarile mele sunt: se poate sa se fi ars siguranta? Sau, daca s-au ars firele este o operatie grea sa le schimb?. Si inca ceva, odata cu acel modulator am primit si un cablu care are la ambele capete 2 mufe jack, insa radiocasetofonul nu are(cel putin in fata) nici o iesire de acest fel ca sa pot sa leg astfel modulatorul. Se poate cumva ca acea iesire jack sa fie in partea din spate a radiocasetofonului? Multumesc pentru ajutor si o zi placuta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ai siguranta arsa..deobicei scapa un ban acolo si face scurt.si eu am patit la fel cand am cumparat modulatorul.....iar cablul pe care il ai merge sa il legi si la telefonul mobil daca ai modelul potrivit si ai card cu multe melodii pe el....la mine merge si ascult muzica de pe mobil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva, odata cu acel modulator am primit si un cablu care are la ambele capete 2 mufe jack, insa radiocasetofonul nu are(cel putin in fata) nici o iesire de acest fel ca sa pot sa leg astfel modulatorul. Se poate cumva ca acea iesire jack sa fie in partea din spate a radiocasetofonului? Multumesc pentru ajutor si o zi placuta tuturor.

Din pacate nu are o astfel de intrare...de fapt nicio intrare, decat cele pt magazia de CD uri, in pare poti baga si "magaziile" digitale.

Exista ceva adaptoare, care sunt facute sa conectezi Iphone sau alte nebunii, tot pe mufa jack, dar sunt mai scumpe decat modulatorul FM, asa ca nu stiu daca te incanta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armageddon4891

Chiar astazi am desfacut acel capac unde se afla sigurantele si..... soc, nu era nici o siguranta pentru bricheta(cel putin asa arata placuta cu icon-urile inscriptionate pe spatele capacului). Cred ca cea mai logica solutie, din moment ce nu pot lega nici modulatorul de radiocasetofon, ar fi sa imi iau un mp3 player pt masina iar cel original sa il vand :)...sau sa dau o fuga pana la un service poate reusesc ei sa faca bricheta functionabila. Va multumesc pt sfaturi, numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta de bricheta este cea cu numarul S 233.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

buna ziua....sunt posesorul unei masin vw passat din 2001 1.9 tdi 131 cp si am obserbat ca bricheta de la sofer nu merge.... becul se aprinde la ea cand aprind pozitiile dar nu o pot folosi la nimika...(pt un incarcator auto) mai am una in spatele cotierei fata si una in porbagaj.....alea sunt functionabile... ce ar trebui sa le fac?

Modificat de yopmdnt99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua....sunt posesorul unei masin vw passat din 2001 1.9 tdi 131 cp si am obserbat ca bricheta de la sofer nu merge.... becul se aprinde la ea cand aprind pozitiile dar nu o pot folosi la nimika...(pt un incarcator auto) mai am una in spatele cotierei fata si una in porbagaj.....alea sunt functionabile... ce ar trebui sa le fac?

problema rezolvata... schimbat siguranta 33

  :D

Modificat de yopmdnt99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

am o problema pe partea electrica cu un golf plus an fab 2010 2.0 TDI si anume....nu-mi functioneaza nicio priza din cele 3 existente...am ramas fara lumina in portbagaj si nici stergatorul de pe luneta nu mai functioneaza.. ..toate sigurantele sunt in regula si pe VCDS nu apare nici un fel de eroare...!!!  :sly:  ceva sfaturi!!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica din nou toate sigurantele, vezi si daca ai tensiune pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns,am fost la un electrician si am masurat toate sigurantele si pe siguranta de la bricheta nu vine curent deloc...dupa alte masuratori s-a constatat ca problema ar fi de la releul pentru stergatorul pe spate insa nu reusesc sa-l identific.!  :dry:

 

A facut electicianul o punte de pe un alt plus din tablou pe siguranta de la priza si functioneaza atat stergatorul pe spate cat si priza ,asadar concluzia lui a fost sa schimb releul...dar nici el nu stie care e..... :sly:

Modificat de and3yutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba releul din pozitia 6.

post-1788-0-23445300-1439874651_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva daca sus sunt legate in serie? am facut schimb intre ele si tot nu functioneaza!

Modificat de and3yutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa fie in serie? Poate in paralel.

Ti-am dat solutia, fa ce am spus si daca nu merge, atunci vii cu alte intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!