Jump to content

Probleme bricheta


pabloescobar
 Share

Postare recomandată

Am o problema. NU merge bricheta. La prima vedere nu-i bai ca-ci nu sunt fumator dar nu merge nici incarcatorul de mobil. Nu baga curent. Ce sa fie oare? Restul chestiilor electrice de pe masina merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    8

  • and3yutzu

    7

  • pabloescobar

    5

  • force one

    3

Ai verificat siguranta ?

E una de 15 A .. se gasesc usor si se inlocuiesc si mai usor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema. NU merge bricheta. La prima vedere nu-i bai ca-ci nu sunt fumator dar nu merge nici incarcatorul de mobil. Nu baga curent. Ce sa fie oare? Restul chestiilor electrice de pe masina merg perfect.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai lumina in bricheta ? Daca DA atunci lamele din interior nu mai fac contact (s-au largit ) cuincarcatorul tau. Daca NU ai lumina verifica siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e ciudat, nu am lumina in bricheta dar imi functioneaza chiar daca iau contactul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e ciudat, nu am lumina in bricheta dar imi functioneaza chiar daca iau contactul

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e nimic ciudat! Alimentarea brichetei e permanenta, pe cand lumina se aprinde cand "pui pozitia".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu-mi merge bricheta. Am schimbat siguranta (de 3 ori) dar se arde de cum o montez. Face un scurt pe undeva dar nu am nici cea mai vaga idee. Astept un sfat. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles de ce ai deschis inca un topic pentru aceeasi problema. Te rog sa fii mai atent pe viitor. Topics merged.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi merge bricheta. Am schimbat siguranta (de 3 ori) dar se arde de cum o montez. Face un scurt pe undeva dar nu am nici cea mai vaga idee. Astept un sfat. Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

verifica in priza brichetei daca nu a cazut partea aia metalica de pe stecherul incarcatorului si daca nu a cazut schimba priza cu alta de oarece de acolo e mai des problema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Nu-mi merge bricheta. Am schimbat siguranta (de 3 ori) dar se arde de cum o montez. Face un scurt pe undeva dar nu am nici cea mai vaga idee. Astept un sfat. Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

verifica in priza brichetei daca nu a cazut partea aia metalica de pe stecherul incarcatorului si daca nu a cazut schimba priza cu alta de oarece de acolo e mai des problema :(

<{POST_SNAPBACK}>

Chiar daca nu e niciun corp strain in bricheta au fost cazuri cand bricheta a intrat in scurt circuit.Deci probabil si la bricheta ta exista un scurt-circuit(cablajul electric mai rar sa faca scurtcircuit) asa ca ar trebui schimbata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in bricheta, nu este nimic cazut, bricheta are lumina (atat cercul care o inconjoara cat si in interiorul ei - vorbesc aici de corpul brichetei si nu de chestia aia detasabila cu care iti aprinzi tigara). Problema e ca atunci cand pun o noua siguranta se arde de cum o montez. Asa ca momentan stau cu o siguranta arsa.

Se gasesc brichete de cumparat sau numai la dezmembrari? Cam cat costa si se schimba greu ? M-am uitat pe acolo si nu-mi dau seama cum as putea sa o scot pe cea veche. Are cineva macar cea mai vaga idee despre asta ? Ma oftic de mor deoarece nu pot folosi nici incarcatorul si nici detectorul de radar. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc si prin orice benzinarie cred, si nu e mare scofala sa le schimbi nu sunt nici scumpe maxim 200k lei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc si prin orice benzinarie cred, si nu e mare scofala sa le schimbi nu sunt nici scumpe maxim 200k lei :)

<{POST_SNAPBACK}>

bine, bine dar bricheta se afla in consola centrala. Cum o scot eu de acolo ? Desfac consolo, ma folosesc de o surubelnitza ....? A schimbat cineva pana acu chestia asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin cu aceeasi problema. Cum inlocuiesc priza brichetei ? Nu vreau sa ma apuc inainte de a cere un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o ai pe cea noua si vezi care e prinderea, iti dai seama cum se desface cea veche daca o ai in scrumiera e mai simplu ca se demonteaza cu tot cu scrumiera si e mai simplu.

Daca e separat trebuie sa vezi cum ajungi sub ea ca se desface o piulita mai mare acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi problema. Cum inlocuiesc priza brichetei ? Nu vreau sa ma apuc inainte de a cere un sfat.

Salut, ai incercat cumva sa inlocuiesti siguranta avand bricheta scoasa din locas? Iti dai seama asa daca trebuie sa inlocuiesti tot ansamblul sau doar bricheta propriuzisa.

Ca sa schimbi bricheta cu totul trebuie sa demontezi consola centrala care inclde schimbatorul. Ai 2 suruburi de o parte si de alta sub bord si alte 2 langa schimbator. Trebuie sa desfaci marginea schimbatorului de viteza. Cand scoti consola ansamblul bricheta scrumera o sa culiseze spre fata. Desfaci mufa si ai demontat-o.

Pentru detalii si poze vezi

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=958556

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Exista cumva si o a doua priza in portbagaj la Golf IV Variant?! Daca da imi puteti spune unde ca eu nu am gasit-o. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca exista dar nu la toate. Eu personal nu am, cel putin pana in prezent n-am gasit-o :D

Am si eu o problema cu bricheta. Se pare ca nemtii care au avut masina n-au fost mari fumatori dar in orice caz bricheta mea nu mai functioneaza. O apas, se incalzeste putin dupa care sare afara nu indeajuns de incandescenta incat sa-mi aprind tigara. Idei cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sare repede afara , adica mai repede decat de obicei !??

poate clemele in care se prinde bricheta sint putin indoite , si asta face ca bricheta s-a "sara" mai repede...neavand timp sa

se incinga prea bine...just maybe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei n-o folosesc, dar se intampla sa nu am bricheta si-atunci am nevoie. Si da, sare relativ repede, adica dupa cca 6 pana 10 secunde.

Despre care cleme vorbesti cele din soclu sau cele din bricheta propriu-zisa ? :)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pana rezolvi problema, o poti tine fortat cu degetul mai mult timp, pana se incalzeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, dupa ce o apasam, nu mai sarea inapoi. Am zis ca e defecta si am lasat-o asa. Norocul meu a fost ca am dus-o la un electrician sa-i schimbe niste becuri si i-am zis si de bricheta. A zis ca era asa de incinsa ca abia a scos-o de acolo. Atunci am studiat-o sa vad de ce nu sare inapoi. Are pe corpul brichetei niste lamele care sprijina partea mobila. La mine erau prea stranse si bricheta nu mai revenea inapoi. Le-am largit putin lamelele dar dupa aia sarea prea repede, statea doar 3-4 secunde. De slabit am slabit foarte usor lamelele, dar de strans la loc n-am mai reusit nicicum. Am zis ca o desfac in bucati sa o repar si am reparat-o de tot. Acum tre sa fac rost de alta. Oricum nu sunt fumator si nu am nevoie de ea. Mai folosesc din cand in cand in priza brichetei un modulator de frecventa cu care ascult la radio melodii mp3 care le am pe un stick. Mi se pare o alternativa ieftina la un Radio CD cu mp3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor!

La mine bricheta functioneaza dar nu imi merge becul din interiorul brichetei , adica nu imi lumineaza deloc.

Posibil sa fie ars becul? Cum se procedeza la schimbarea lui? La fel cum, este aratat mai sus (la fel cu schimbarea brichetei cu totul?)

Va multumesc.

O zi buna!

Modificat de Popa Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta e ars becul , si se schimba destul de greu ...sub scrumiera exista un surubel care trebuie desfacut

astfel se scoate cu totul din soclu ,dupa care ai acces la beculet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa ce ai acces la beculet e nasol ca nu prea poti sa il scoti de acolo - e destul de greu de scos beculetul ala, dupa ce reusesti probabil sa il scoti de acolo - atentie mare sa nu strici ceva ca sunt numai plastice ce rezista la temperatura mare care sunt casante - nu foarte maleabile. Asa, am ajuns la beculetul scos - nu prea il gasesti sa il cumperi - cel putin pe unde m-am uitat eu nu am gasit.

Mie mi l-a schimbat cineva la service cica - insa a facut o improvizatie de iti e mai mare dragul - merge permanent, bricheta tot nu a reparat-o insa mie imi e deajuns pentur ca circul mai mult noapte si fumez in masina si trebuie sa vad unde scrumez.

Multa bafta cu beculetul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan B. are perfecta dreptate....cat despre beculet , daca nu -l gasesti da-mi un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!