Jump to content

Audi A6 2.0 Tfsi


B_490_RZV

Postare recomandată

Mergi pe centura? Nu de alta,dar la asa viteza medie sunt invidios:)) la mine e in jur de 15-18 km/h, iar consumul mediu este undeva 13.5%

Link către comentariu

Nu merg in aglomeratie in general. Cu toate astea, majoritatea drumurilor sunt scurte si foarte scurte, inca un motiv in plus pentru a ma declara multumit de consumul obtinut.

Poze de acum 4ani vs starea actuala..

phpRuul9VAM.jpg

DSC01626__1446049367_11558.jpg

phpAk8AioPM.jpg

DSC01625__1446049318_86928.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Ieri am bifat a 5-a revizie, la 108.000km.
Au fost schimbate: ulei+filtre, lichid frana, antigel, amortizoare fata+flanse+protectii praf, total piese 1250lei. Am mers pe Eneos Sustina 5w40 si filtre Mahle.
Dupa verificarea de joi la AC, vineri masina a hotarat sa ma trimita la sauna, s-a rezolvat si asta in cadrul reviziei. Din fericire problema a constat intr-un fir intrerupt, nu e prima data cand trec prin asta.
Legat de amortizoare, cel de pe stanga era in stare foarte buna, cel de pe dreapta era praf..dupa schimbare s-a schimbat semnificativ in bine comportamentul masinii.

Am facut si o verificare a geometriei, doar cea spate trebuia reglata. 

Link către comentariu
  • 2 years later...

Nu am mai postat de ceva timp aici, intre timp masina a ajuns la aproape 130.000km, estetic a primit acum aproape 2 ani un detailing exterior si anual curatare interior in profunzime, jantele de vara au fost vopsite gun metal.Tehnic, a primit urmatoarele:

1) a 6-a revizie, aproape 120.000km. Ulei Shell Helix 5w40, filtre Hengst si o flansa (cred) pe unde pierdea putin antigel. 

2) un kit nou de distributie, INA, din cauza pompei de apa. Pompa de apa am ales SKF, antigelul Hepu, curea transmisie Conti. 

3) un set de anvelope goodyear eagle f1 asymmetric 3, 97y, la 124.500km.

4) revizia nr. 7, 128.500km. Ulei Ravenol vst 5w40, filtre Hengst, lichid frana, stergatoare Bosch, cap bara Meyle Hd, bujii Nkg, tachet pompa benzina, capac far dreapta, lagar suport ax fata/spate.
Atentie pentru posesorii de 2.0 tfsi, tachetul de la pompa de benzina se cam cere schimbat la 30.000km, nu il neglijati!

In rest, nimic deosebit :)

phpXeX9lQAM.jpg

0_4_1_Medium.jpg

0_3_Medium.jpg

0_1_Medium.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!