Jump to content

Cat valoreaza masina mea?


09LUK
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru ca am nevoie de putin ajutor (probabil nu sunt singurul). De ceva timp ma bate gandul sa vand masina, dar nu reusesc sa gasesc un pret. E vorba de un Passat b5.5 variant negru, din decembrie 2002, 210.000 km, 131 cp, 6+1 viteze.

Dotari: Abs, esp, 4 airbag-uri, navigator,oglinzi incalzite,climatronic,car kit nokia, magazie 6 cd-uri, 4 geamuri electrice, inchidere centralizata, computer de bord, cruise control, volan+schimbator+frana de mana imbracate in piele, cotiera fata-spate, jante aliaj 15" + cauciucuri vara, jante tabla 15"+cauciucuri de iarna. 97591934.jpg93891068.jpg41092175.jpg25278454.jpg66413964.jpg35950342.jpgdsc00011uq.jpg

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere piata auto actuala si cazanele de pe piata probabil in jurul sumei de 5500 euro o sa vinzi masina. Parerea mea e ca daca masina e ok si nu te-ai plictisit de ea sa o mai tii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina se prezinta bine, nu are multe elemente revopsite- schimbate, mecanic e ok, dotari are ceva - eu as posta-o la 6000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta e pretul lor, desi are 10 ani, sunt masini solide cum nu s-au mai facut din 2005 incoa...

de vandut nu merita, dar daca ai vreo oferta tentanta, sau ai niste bani pusi deoparte pentru diferenta la una mai noua... atunci s-ar merita

dar ca sa o dai cu 5000-6000 euro si apoi sa-ti iei un cazan de logan sau renault symbol... nu merita sub nicio forma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar nu prea merita sa o vand. Vroiam sa fiu "la moda" cu preturile. Multumesc pentru raspunsuri. Nu am deschis topicul doar pentru mine, daca mai e cineva care are nelamuriri despre masina lui sa posteze.

//Raluca, la pretul ala prefer sa mai astept asa cum ai spus si tu, cumparatorul potrivit. Oricum, eram doar interesat de pret, nu cred ca o mai vand.

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vecin (si amic) are un B 5.5 berlina, 2004, cu 161.000 km reali, cam aceleasi dotari ( + scaune incalzite si jante aliaj pe 16" cu cauciucuri noi de vara si jante tabla cu cauciucuri noi de iarna) si o vinde cu 6700 euro negociabil. Masina nu a suferit niciun accident, are revizia facuta la 160.000 km, arata foarte bine si este bine intretinuta. A primit oferta de 6000 euro cash si nu a vrut sa o lase mai jos de 6300 euro. Acum ii cam pare rau ca nu a acceptat, pentru ca doritori au fost doar vreo 3-4, in peste 6 luni, ceea ce e destul de putin.

Din proprie experienta pot sa afirm ca masina isi face pretul singura, bineinteles influentat de piata, dar tine cont ca se va vinde cu pretul corect, nu cu cat ai vrea tu sa iei pe ea. Eu am postat Golf-ul pe interenet de cum l-am luat, la un pret destul de maricel, dar asta pentru ca nu caut sa vand masina urgent si sunt dispusa sa astept cumparatorul potrivit cu pretul potrivit, chiar daca nu este cel corect. Sper sa ma fi facut inteleasa in acest paragraf...

Probabil ca un pret de 5500 euro negociabil, iti va aduce 5200 euro in buzunar, iar daca asta e pretul la care te gandeai si tu, atunci da-o linistit.

Raluca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul masinilor la ora asta, eu n-as vinde asa masina. Problema in cazul asteia e ca e Variant si se adreseaza unei clientele ceva mai restransa decat daca ar fi fost berlina. Spre exemplu, un student cum e cazul meu, ar fi interesant de o asemenea masina daca ar fi berlina. Sincer, n-am intalnit multa lume fara familie care sa fie amatori de Break-uri. Asta e doar parerea mea si ceea ce am observat si in cazul altora. Motorizarea e buna, dotarile sunt peste minimul acceptabil cu mult, iar partea cu elementele revopsite sau schimbate, nu pot fi de acord cu ea.

Acum argumentam: masina mea din iarna are bot nou. Adica tot din radiatoare pana-n faruri, incluzand capota si aripa stanga. Daca vine cumparatorul la mine si-mi zice ca lui nu-i place ca nu sunt alea din 2002 cu care a venit masina, e problema lui. Atata timp cat structura de rezistenta cu a avut de suferit, din cate am inteles se poate vedea cand se face geometria la paralelismul individual sau ceva de genul asta...ei bine, mie ideea asta imi surade. Pentru ca am vazut ceva masini sifonate, incluzand-o aici si pe a mea, si stiu ca daca nu s-a pus ciocanul sau calul pe lonjeroane, atunci toata treaba a fost doar de desfacut suruburi si inlocuit piese. Fiecare cu preferintele si conceptiile personale, dar eu va recomand sa nu treceti peste o masina doar pentru ca are tragger-ul schimbat si restul. Daca puteti obtine o reducere de la vanzator, cu atat mai bine.

Si pe mine ma batea gandul s-o pun pe-a mea la vanzare, insa 186.000 de km pe un benzinar nu incanta pe nimeni. Cu toate astea masina merge absolut perfect din roata-n roata. Mai astept cam 1 an pana or sa se caliceasca astia cu benzinariile mai tare si vor scumpi motorina si va ajunge cu 50 de bani mai scumpa decat benzina. Atunci va fi momentul de vandut masini pe benzina. Si oricat incercati sa va mintiti singuri, acel moment sunt convins ca va veni! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu vreau sa fiu rau dar avand in vedere ca e variant,pretul se reduce destul de mult,din poze masina arata impecabil si are si dotari dar sincer nu cred ca vei lua mai mult de 5000 pe ea poate chiar sub.Recent am vandut si eu un passat 2001 dar abia l-am dat cu 4500 si trebuia schimbata distributia la el si ceva brate pe fata in rest era fff ok,am avut grija de el si l-am dat cu multe extra,nu mai stau sa le insir,Adevarul ca preturile de pe net nu bat cu ce e in piata.Dar succes sa ai,poate reusesti numai sa fi atent la urmatoarea achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratele au fost schimbate acum un an, consumabile schimbate acum. Oricum, nu o mai vand ca nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul corect la care masina s-ar vinde ar fi de 5500E ...nu ca nu ar volara mai mult dar pt o vanzare rapida pe acolo ar bate!

Peste 5500 deja e pret psihologic (mare) si sunt deja multe passat-uri!

Daca incerci sa o vinzi pe autovit nu prea ai sanse zic eu ca acolo sunt prea multe masini si o varietate de preturi incepand de la 4000 pana la 6000 de euro.

Daca vrei sa o vinzi pt pretul asta acum ar fi momentul ca peste max 6 luni nu cred ca o sa mai capeti atat!

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu toate Paast urile fac 5500.....conteaza starea masinii..etc. Nu inseamna sa vanda toti, la pretul de pe Autovit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5700 de euro..e un pret bun..avand in vedere ca e intretinuta si toate cele..mai vad si eu b5.5 , g4 pe la 7000.dau pe ele..si vad niste "jeguri " de masini..cica 160 kkm si de unde..ca au peste 250 kkm vizibil :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile au scazut mult la masinile astea...totusi sunt masini de 10-11 ani...la urma urmei toti pierdem la ele...eu pe al meu am dat in 2006 aprox 10000 de euro care la vremea aia era super pret...acuma daca o vand cu 5000 eu zic ca e bine...daca ar fi acuma sa dau 10000 de euro daca caut bine imi i-au un 530d model E60 din 2006 inscris :icon_cheesygrin:

Pai nu toate Passat-urile fac 5500...fac si mai putin de atat....sau mai mult :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde CE "530d model E60 din 2006 inscris" vrei la pretul de 10.000 euro.

Eu am fost pusa in fata unei alegeri de masina care sa se incadreze in 10.000 de euro si te asigur ca pentru cerintele si pretentiile mele (deloc exagerate, mai degraba decente) nu am gasit niciun BMW dintr-o clasa mai sus ca Seria 1. Repet, vorbesc de MASINA, nu carcasa pe patru roti, din care trei s-au sudat de discuri, din cauza ruginei aparute in urma erodarii de la sarea data pe carosabil asta iarna (caz real patit de un client al unui amic de-al sotului meu, amic ce poseda service de roti). Gata cu offtopic-ul.

Haideti sa luam exemplu Golf-ul meu:

Model 2008, 1.9 TDI, 105 CP, 67500 km, carte service la zi, in reprezentante.

Echipare United care presupune un Confortline, cu ceva extra: Tapiserie United, Scaune incalzite, Dublu climatronic, Oglinzi heliomate/incalzite, Spalator faruri, Geamuri spate/luneta in tenta verde, BC Plus, Comenzi volan, Volan/schimbator/frana de mana imbracate in piele, Senzori ploaie/lumini, Jante aliaj Mugello 16" originale United (5), Buza fata Votex, Bara spate in culoarea caroseriei, Senzori parcare, Proiectoare ceata.

Il am la vanzare cu putin peste 10.000 euro, pret final si am avut pe el oferta de 9.500 euro, acum doua saptamani, dar nu l-am dat.

Cat valoreaza, de fapt, masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa iei 10.000 pe el. M-am uitat pe mobile si nu prea gasesti sub 10.000 ca a ta.

//Am uitat sa zic ca in 2007 masina valora 11.800 euro, adusa de dincolo.

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aici pe forum un superb 2009, 2.0TDI 170 CP cu 45.000km la 14.000 de euro si nu se vinde, deci una e valoarea masinii si altul e pretul pe care il poti obtine

eu sunt de parere ca daca mai aveti numarul de telefon al tipului care va oferea 9500 sa il sunati si sa acceptati oferta. alta mai buna nu veti mai primi

Modificat de z e n i t h
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prefer sa compar masina mea cu altele din categoria ei si la o scurta privire aruncata pe site-urile de profil, am observat ca pretul unui astfel de model, cu dotarile si caracteristicile asemanatoare cu cele ale Golf-ului meu, se incadreaza intre 8.500 si 10.000 euro. Cu toate acestea sunt cateva aspecte care ma fac sa "tin" la pret (cred ca asa se spune), unul din ele fiind cartea masinii cu istoricul impecabil, sau numarul de km destul de scazut si perfect verificabil. Totodata aspectul general al masinii este unul extrem de bun, cu plastice de interior nezgariate, cu partile imbracate in piele intr-o conditie excelenta, fara sa fie atinsa la exterior si consider ca aceste aspecte imi pot ridica pretul, fata de oferta care exista pe piata in acest moment.

Sunt sigura ca oferte asemanatoare si oarecum multumitoare o sa mai primesc, asa ca nu imi pare rau ca am refuzat un eventual client si cred ca masina mea se va vinde cu pretul pe care si-l face singura, tinand cont ca pretul este impus intr-o mare masura si de piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@09LUK Acum 1 saptamana a cumparat un vecin una similara ca a ta acelasi an, acelasi motor, dotari chiar cateva in plus ( scaune incalzite, parbriz incalzit, navigatie MCD) la 5000 euro.

Pe autovit pretul mediu este de 4700 euro, iar cel maxim de 6900, si eu am vrut sa vand masina si am constatat ca sunt f putine persoane care apreciaza o masina ingrijita si cu multe dotari, acum piata face pretul, numai un cunoscator sau pasionat va aprecia valoarea reala a unei masini cum e si a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raluca ... cei 9500 de euro care ti s-au oferit, nu ii vei vedea prea curand pe masina ... oferta era foarte buna, asta in cazul cu adevarat vrei sa o vinzi ... un amic de-al meu si-a vandut golful in iarna, cu 8000 de euro si masina arata exceptional plus a bagat in ea vreo 3-4 mii de euro numai dotari OEM ... era un 2.0 TDI/140 cp in 2 usi, luata de noua din reprezentanta, vreo 90 de mii km, schimbat pe el faruri,buza fata,spoiler fata tot de GTI, spoiler spate young edition,eleron rieger, jante de 17 inchi superbe, cauciucurile le-am vazut cand le-a comandat noi a fost 700 ron bucata! ... inauntru piele ecologica, volan multifunctional de piele, schimbator GTI,pedale si footrest GTI, navigatie Clarion, arata prea prea ... omul a pus pasiune de aceea a investit in ea ... a fost de noua 24.000 euro ... si a dat-o cu 8000 ... intr-adevar la el 1.000 euro nu e cine stie ce ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca tot mai putina lume apreciaza calitatea unei achizitii (masina in cazul de fata).

Toata lumea vrea pe bani putini. Calitatea e pe planul 2. Vina o poarta societatea in care traim.

Mai pe nimeni nu intereseaza ca tu ai schimbat toate bratele, suspensia, ambreiajul, ai facut nenumarate upgrade-uri sau are multe optionale. Gandirea tipica este "aaa... a schimbat atatea pentru ca si-a batut joc de masina, iar... de optiuni ma pot lipsi". De asta m-am lovit si eu cand am vrut sa dau Passatul. Prima intrebare a fost "cum ai reusit sa distrugi vechiul motor?" :)

Reteta pentru o vanzare buna IN ROMANIA:

- aspectul general al masinii cat mai bun, de preferat sa-ti fure privirea (neaparat un polish si o curatare prefesionala)

- starea tehnica mediocra (chiar daca are vicii ascunse)

- pret cat mai mic, comparativ cu o masina de aceeasi varsta. Optionalele sunt bonus. :)

Pretentiosii sunt putini, din care si mai putini stiu ce sa ceara de la o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia sa vedem ce parere aveti de valoarea "bijuteriei" mele: :icon_redface:

-serie sasiu 2003

-km 101000,luata de mine de 87000,ii presupun a fi 99.9% reali

-interior de nota 9,5 din 10,intretinut doar de mine,ne-ros,nepatat!

-exterior cu cate o zgarietura su urmulita de uzura,sa zic de nota 9 din 10,nepolishata,ne aranjata,doar spalata!

-brate superioare noi,pompa tandem noua,faruri hella noi,amortizoare spate noi,egr anulat,ventilator clima nou,bujii noi,distributie noua,fulie alternator noua,parbriz nou(vba lu cosmin: "ce ai facut cu ala vechi?" :)),TOATE lichidele noi,xenon am, unitate BECKER pe 1 din cu navi,telefon,cd,card sd,slot de sim,,microfon,antena gsm,antena gps

-folii pe geamuri,omologate,folii pe faruri(de protectie)

-2 seturi jante aliaj,pneuri de vara+iarna

-turbina ok,alte vicii nu prea,ca s tare pretentios

-clima,toate geamurile electrice,AVF in 6 trepte,ca echipare cred ca Trendline cu niste optiuni in plus.

hai,sariti cu idei legate de valoarea ei!bani investiti in 2 ani:3000 euro :alien: !

-am uitat sa adaug:scut tabla la motor si cutie,care nu vibreaza si nu bate,etc!

full option:)))

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pret si pt a mea...

- passat AWX an 2002 in 5 trepte ~197.000 km

- culoare : negru

- 131cp + soft stage II 35cp

- egr anulat

- discuri fata schimbate cu EBC Turbo Groove si placute ATE schimbate la ~195.000km

- placute spate ATE

- jante de aliaj R17 - 225/45/17 (de vara) albe si jante de tabla R15 - 195/65/15 (de iarna)

- grila radiator neagra fara emblema

- folie pe geamurile din spate si luneta

- in interior am pe stalpul din stanga un ceas pt tensiunea la baterie si unul pt boost

- radio CD si mp3 LG :))

cati gologani merita ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce va mai plictisiti voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Va dau la amandoi cate un banut pt plictiseala :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar e pacat cand vezi lume care vrea articulatie originala la o masina cu peste 150.000 de km. Cum poti sa preferi asa ceva in locul uneia schimbate acum 2000 de km care intareste si leaga atat de frumos sasiul? Eu spre exemplu sunt maniac in sensul ca vreau sa masina sa mearga cat mai frumos pe drum. Sa nu se balanseze, sa nu se lase pe curbe foarte mult, sa nu bata in gropi sa-i sara rotile, sa nu dea in nas de fiecare data cand cuplezi o treapta de viteza si tot asa. Am schimbat recent destule pe fata pe partea de bucse si articulatii si multi mi-au zis ca sunt nebun ca de ce le-am schimbat ca masina mergea prea bine. Uneori am impresia ca lumea merge doar in carute sau in cazaturi de masini, altfel nu se explica astfel de reactii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!