Jump to content

Problema Fabia martor frana in bord


mousek
 Share

Postare recomandată

Salut,

de ce vreme am observat ca in viraje stranse la viteza mai maricica se aprinde martorul de la frana de mana in bord si incepe sa clipeasca si sa beep-aie.

Martorul se aprinde fara sa calc frana. Apoi se stinge.

Azi am fost la ITP si mi-au zis ca pe spate stanga frana nu prinde bine ..au masurat ei acolo . Sa aiba o legatura cele doua? Ce poate fi?

Multumesc.

Modificat de mousek
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica nivelul lichidului de frana, s-ar putea sa ai sub minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta franei de mana se misca?

intreb ptr ca atunci cand este lasata, calca peste un butonas din plastic care semnalizeaza atentionarea din bord iar becul se stinge.

la masina mea, acum 2 zile acel buton din plastic s-a desprins si frana cand o lasam nu se mai stingea becul din bord...si urla semnalul ala...

poti scoate plasticul acela care acopera frana si in partea soferului, la baza franei, este acel senzor/buton... verifica-l si pe acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat lichidul de frana, era pe la minim..asa. Ce nu inteleg este cum au intrat 250ml de lichid. Cum puneam , cum il absorbea.Sub masina nu am avut nicioadata pete, am verificat si acum..nu curge nicaieri. Urmeaza sa vad daca mai apare martorul in bord la viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca ai tambure in spate, da oalele jos si verifica si sa nu-ti fie puscate pistonasele de frana ca pe la alea mai pierzi lichid cand is puscate...cu ocazia mai sufli putin cu un compresor sa mai scoti mizeria de pe acolo.

Atentie! Inainte dai jos oala de pe tambur sa lasi frana de mana JOS!

P.S: Asta daca ai tambure pe spate, daca ai discuri atunci poate fi din alta parte daca zici ca prea sa golit dintro data lichidul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!