Jump to content

Problema geam electric, nu face cursa complet!


AWE
 Share

Postare recomandată

Am de azi dimineata o problema la Passat-ul din semnatura, pana acum daca de ex era geamul lasat jos, trageam butonul pana la a doua pozitie , il eliberam si geamul continua sa se inchida sau deschida, dupa caz.

Ei, azi constat cu stupoare ca geamul se mai ridica sau coboara doar atata timp cat tin tras/apasat butonul, la fel fac ambele geamuri din fata (la spate n-am electrice)

A mai patit cineva chestia asta? Daca da, de la ce era? Plz help! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se intampla frecvent la G5 si, vina mea, nu am aprofundat investigatiile, asa ca sunt curios sa vad ce mai apare pe topic.

Oricum la mine problema e reversibila si nu m-a nelinistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui testat ECU de confort si vazute eventualele erori.

Ca o prima incercare: tine bunonul tras inca 2 secunde dupa ce a ajuns sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit aceeasi chestie...er chedrul prins un pic pe cursa geamului,l-am reasezat si merge perfect...asa ca verifica asta prima oara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune contactul si tine butonul pe urcare si nu lasi butonul decat dupa ce sa oprit geamul sus + inca vreo 2 secunde apoi tii pe el in jos pana la capat + inca vreo 3 sec daca e nevoie repeta si la fel faci cu cel din dreapta apoi va merge sigur cum zici ,deoarece modulul trebuie sa stie cand a ajuns sus si apoi jos ca sa calculeze timp-ul(ii) :D si spune daca merge

Modificat de vioelectric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat o chestie, daca de ex apas butonul la maxim - ca pentru o cursa completa - si dupa aceea il opresc in timpul cursei se zapaceste, totusi functioneaza metoda cu cursa completa sus-jos plus 2 secunde, se pare ca nu-i plac jumatatile de masura :(

Multumesc cc_seat si vioelectric! :)

Ca sa nu mai deschid un thread, se poate face cumva ca in momentul in care inchid usile din telecomanda sa se inchida si geamurile daca au ramas cumva deschise? Am vazut faza asta la un prieten, tot cu Passat dar la el asa era de cand a cumparat masina!...

Modificat de AWE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face cumva ca in momentul in care inchid usile din telecomanda sa se inchida si geamurile daca au ramas cumva deschise? Am vazut faza asta la un prieten, tot cu Passat dar la el asa era de cand a cumparat masina!...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu mai stiu exact :confused: . Parca tre sa ti apasat putin mai mult sau sa apesi de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt asa cele care deja au din fabrica dar cele care nu au se pot coda cu biti scrie in elsa dar nu am asa noua varianta poate va zice nenea electricu cum se face ca la el sigur au venit asa probleme :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Am de azi dimineata o problema la Passat-ul din semnatura, pana acum daca de ex era geamul lasat jos, trageam butonul pana la a doua pozitie , il eliberam si geamul continua sa se inchida sau deschida, dupa caz.

Ei, azi constat cu stupoare ca geamul se mai ridica sau coboara doar atata timp cat tin tras/apasat butonul, la fel fac ambele geamuri din fata (la spate n-am electrice)

A mai patit cineva chestia asta? Daca da, de la ce era? Plz help! http://vwforum.ro/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/offtopic.gif

Am de azi dimineata o problema la Passat-ul din semnatura, pana acum daca de ex era geamul lasat jos, trageam butonul pana la a doua pozitie , il eliberam si geamul continua sa se inchida sau deschida, dupa caz.

Ei, azi constat cu stupoare ca geamul se mai ridica sau coboara doar atata timp cat tin tras/apasat butonul, la fel fac ambele geamuri din fata (la spate n-am electrice)

A mai patit cineva chestia asta? Daca da, de la ce era? Plz help! http://vwforum.ro/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/offtopic.gif

Am de azi dimineata o problema la Passat-ul din semnatura, pana acum daca de ex era geamul lasat jos, trageam butonul pana la a doua pozitie , il eliberam si geamul continua sa se inchida sau deschida, dupa caz.

Ei, azi constat cu stupoare ca geamul se mai ridica sau coboara doar atata timp cat tin tras/apasat butonul, la fel fac ambele geamuri din fata (la spate n-am electrice)

A mai patit cineva chestia asta? Daca da, de la ce era? Plz help! http://vwforum.ro/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/offtopic.gif

Am pățit și eu e din cauza butonului îi rupt ...Am încercat sa îl repar a funcționat puțin și iar sa rupt...trebuie sa îmi cumpăr alte butoane...Sigur ăsta e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asa ti-ai gasit sa postezi? E greu sa citesti ce-ai scris si sa corectezi? 3 quote-uri inutile. Si tot SA rupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nici nu a bagat de seama ca a dat quote la niste posturi de acum 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua! Din pacate nu am gasit un topic care sa-mi descrie problema si nici nu pot deschide unul nou astfel ca ma simt nevoit sa postez aici.

Am vrut sa aerisesc putin masina in timpul mersului si in momentul cand am dat in jos geamul din spate stanga am auzit un zgomot ciudat(parca s-ar fi spart ceva dar nu sunt sigur) si geamul a picat. Banuiti care ar putea fi problema ? 

VW Passat 1.9 TDI an 2000 break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. S-a rupt sufa ori clemele ce tin geamul. Desfaci usa si vezi ce piese ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare ca s-a dus clema, daca a cazut geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electricianul fara sa deschida usa a zis sa cumpar macara noua. Acuma ori omu e cam ocupat si nu are timp sa caute problema ori nu gasesti o clema sau sufa separat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!