Jump to content

temporizator lampa interioara


taz21
 Share

Postare recomandată

Salut!

As vrea sa-mi pun si eu temporizarea la lampa din habitaclu, asa cum au masinile mai noi, adica sa se stinga dupa un anumit timp dupa ce inchizi usa. A mai facut cineva asa ceva? Stiti ce trebuie cumparat?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io unu am pe al meu.. credeam ca au toate golfurile... vezi poate gasesti ceva pe la dezmembrari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

As vrea sa-mi pun si eu temporizarea la lampa din habitaclu, asa cum au masinile mai noi, adica sa se stinga dupa un anumit timp dupa ce inchizi usa. A mai facut cineva asa ceva? Stiti ce trebuie cumparat?

Mersi

<{POST_SNAPBACK}>

si la ce te ajuta? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un simplu condensator.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu nu cred. Ce condensator si mai ales ce valoare?

Am incercat de mai multe ori asta si nu a prea mers. Am tras o foaie de hartie si un pix si am facut niste calcule si a reiesit ca nu prea merge cu un singur condensator ca ar iesi cat o butelie de aragaz ca marime. Sper sa nu fi gresit eu calculele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A... si nu confundati temporizatorul cu fader-ul. Unele masini (masini sau Solenza de exemplu) le au pe amandoua.

Temporizatorul mentine o vreme aprinsa lampa la intensitate normala. Fader-ul stinge becul treptat, in loc de instantaneu in vreo 1-3 secunde.

Temporizatorul e util sa te mai uiti in masina dupa ce ai inchis usa daca ai uitat sa iei ceva. Fader-ul este doar pentru fitze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la ce te ajuta? :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

A... si nu confundati temporizatorul cu fader-ul. Unele masini (masini sau Solenza de exemplu) le au pe amandoua.

Temporizatorul mentine o vreme aprinsa lampa la intensitate normala. Fader-ul stinge becul treptat, in loc de instantaneu in vreo 1-3 secunde.

Temporizatorul e util sa te mai uiti in masina dupa ce ai inchis usa daca ai uitat sa iei ceva. Fader-ul este doar pentru fitze.

<{POST_SNAPBACK}>

Ti-a raspuns Andrei, dar eu am intrebat cum se face, nu l-a ce ma ajuta.

Daca ai de dat un sfat bun, da-l, dar nu pune intrebari ne la locul lor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asa ceva chiar aveam pe masina mea......este vorba de un temporizator....nicidecum de un condensator......acest temporizator iti stingea lumina dupa un timp care era reglabil dar nu stingea becul treptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un simplu condensator.

<{POST_SNAPBACK}>

SCUZE SCUZE SCUZEEEEEE :blink:

TEMPORIZATOR am vrut sa spun.

Si mai merge cu puls-timer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asa ceva chiar aveam pe masina mea......este vorba de un temporizator....nicidecum de un condensator......acest temporizator iti stingea lumina dupa un timp care era reglabil dar nu stingea becul treptat.

<{POST_SNAPBACK}>

bine ca mi-ai spus :icon_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc un astfel de temporizator? eventual si un fader?

oare cat costa sistemul asta la solenza?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc un astfel de temporizator? eventual si un fader?

oare cat costa sistemul asta la solenza?

Mersi

<{POST_SNAPBACK}>

Gasesti la magazinele de componente electronice.....in Buc pe Maica Domnului....dar nu esti din Buc....din pacate.

Din cate stiu eu la Solenza este intr-un montaj electronic care mai face si altceva....nu stiu exact.

Modificat de boboGti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a raspuns Andrei, dar eu am intrebat cum se face, nu l-a ce ma ajuta.

Daca ai de dat un sfat bun, da-l, dar nu pune intrebari ne la locul lor!!

<{POST_SNAPBACK}>

:Driver:

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful meu merge acest temporizator, eu sunt sigur ca este din fabrica

poate ai problema la releu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca merge la orice masina trebuie decat sa stii sa il montezi dar si asta este simplu ,ma bucur ca am fost de folos taz21 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful meu merge acest temporizator, eu sunt sigur ca este din fabrica

poate ai problema la releu ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Spune-mi te rog nr. releului, daca acesta se afla in panoul de releuri si dupa cate secunde se stinge plafoniera, eventual daca are si fader (adica scade intensitatea lumini)

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

la mine functioneaza temporizatorul ala, credeam ca toate au... deci ce sa inteleg ca pana la urma si asta e ,,optiune,,? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa folositi schema urmatoare care are urmatoarele avantaje: nu foloseste condensatoare de capacitate mare; se poate regla timpul dupa care se stinge becul; se poate regla intensitatea luminoasa.

post-30312-1233481226_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xanu : deci sa inteleg ca exista asemenea temporizator original pt mk2? vreu si eu (am un after market si nu-mi prea place cum merge)

@alexkod22: nu prea sunt convins de schema aia, are intrerupatorul de la usa pe + iar noi in avem pe -

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu un releu chiar nu mai conteaza unde e +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STIU CA EXISTA ASA CEVA SI LA GOLF 2. ERA OPTIUNE PT VREMEA ACEEA. CRED CA MAI AM EU O PLAFONIERA CU TEMPORIZARE PE UNDEVA, DAR TREBUIE SA SCOTOCESC DESTUL. DACA DAU DE EA, ITI DAU PM.

BAFTA SI TOATE CELE BUNE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!