Jump to content

DIY Schimbare Ulei Cutie DSG


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Eduard Catalin Novgorodschi

La DSG cu 7 trepte , nu se schimba uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Passat CC 2009 se aude un clik mai ciudat cand intra in P doar, in rest nimic la cutie.

In Franta s-a facut testare si s-a emis deviz pentru mecatronic.

Ce parere aveti? Cat pot fi costurile de sevisare cutie sau poate fi si volant si atat?

Am sunat la Arad, 2800 euro servisare. Sincer mi se pare aberant cand o cutie completa cu garantie servisata e 1000 euro.

Ce parere aveti? Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici tot dsg cu 7 trepte.

Ma intreb care poate fii problema daca inlocuim totusi uleiul?

Eu am cumparat masina din germania si vreau sa am certitudinea ca sunt toate la locul lor( pe cat posibil).

Colac peste pupaza imi clipeste in bord si indicativul vitezei.....tot tre sa ajung cu ea la analize :scratch:

Dar intre timp trebuie sa aflu ce tip de ulei necesita sa fiu pregatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR ce ulei are masina din semnatura de nu se schimba??

ce are diferit de modelele anterioare??

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e ca a ta are ambreiaj uscat pe cand cealalta are ambreiaj umed. Modelul tau e pus pe motoare mici pentru ca, din ce stiu, suporta un cumplu maxim de 250 Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin.

In sfarsit am schimbat uleiul la cutie si megatronic.

Nici unul din ele nu mai avea culoare celor din bidon.

In conceptia mea

1  nu este rau ca le am schimbat

2 daca si au schimbat culoarea sigur si proprietatile s au schimbat 

Asa ca punctez...probabil cei de la vw prefera sa schimbe o cutie sau un megatronic la cate sute de mii d km decat sa schimbe uleiurile si sa le pastreze in cotele de lucru necesare.

Acum fiecare cu parerea lui.

Va salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

un prieten si-a adus din Franta un Seat Alhambra 2012 7 locuri motorul de 140 cp si cutie DSG cu 388.000 Km.

In cartea service se observa schimbul de ulei la fiecare 30.000 km dar nici un schimb de ulei la cuia DSG si la cuplu Haldex, precum si faptul ca nu a fost schimbata distributia .

Acum el vrea sa ii faca o revizie completa distributie, toate filtrele, freon si intreaba daca la acest model se schimba uleiul la cutia DSG si la cuplul Haldex.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 2.0 TDI modelul respectiv s-a pus doar cutie DSG 6+1 cu ambreiaje umede din ce stiu, DQ250 cel mai probabil, la care se face revizia (conform producatorului) la 60 000 km, impreuna cu revizia diferential haldex.

O decodare a VIN-ului ar ajuta, sau o scanare a pieselor de pe masina, pentru a afla ce cod de cutie este exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru haldex revizia este la 3 ani fara limita de km ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am schimbat si eu uleiul la cutie. Cu 4000Km mai devreme dar am zis sa nu ajung sa il schimb in perioada sarbatorilor.

Schimbul l-am facut tot la Avia cu "materialele" lor. Ce am observat dupa ce am plecat este ca toate informatiile din MFD(consum, trip, etc) inclusiv ceasul au fost resetate.

Se face vreo adaptare/resetare odata cu schimbul uleiului la DSG care ar putea explica aceste aspecte?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, recunosc ca nu m-am gandit la aceasta posibilitate chiar daca pare logica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel nu puteau sa ajungă la filtrul de pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/26/2017 at 10:06, Eduard Catalin Novgorodschi a scris:

La DSG cu 7 trepte , nu se schimba uleiul.

Salutare.

Asa am primit si eu de la reprezentanta.

In fine....l am schimbat.

Ce crezi culoare lui nu mai era nici pe aproape cu cea a uleiului pe care l am introdus(verde) era spre negru.

Si asta cu long life e vrajeala.

Petru ca mereu apar uleiuri mai performante si cu siguranta sunt mult mai abile sa faca treaba mai bine decat precedentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care ati schimbat volant, se umbla sau se pierde ceva ulei la DSG? Ca am primit o oferta de la un service si mi-au zis ca daca nu schimb uleiul probabil va trebui completat si nu prea imi dau seama de ce ar umbla ei la cutie, doar o demonteaza.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba volant care e prins pe vilbrochen cu uleiul din cutia dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut.

Care din uleiurile astea credeti ca e cel mai bun pentru cutie?

OEM G0522182A2

Motul DCTF

Liqui Moly 8100

Pretul pentru ultimele 2 fata de OEM e cam la jumate si sunt curios daca merita un pret de 2x mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ulei OEM VW la 10€/litrul pe ebay.de

M-am gandit sa-i anunt pe cei interesati, in Romania sunt preturi mari,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie contrafacute in Rusia...

Mai bine cumpara de la un magazin care lucreaza cu un distribuitor serios in RO decat sa iei de pe eBay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Boditza a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!