Jump to content

DIY Schimbare Ulei Cutie DSG


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Pe ce se bazeaza mecanicul cand afirma aceste lucruri? Daca ai citit acest topic si stii din scoarta in scoarta cum se face corect schimbul te duci si stai langa masina. Cand vezi ca derapeaza il tragi de maneca si ii explici cum sta treaba! Cel putin eu cam asa am in plan ... :))

Prea tare raspunsul de la Coso :) de cat sa te faci de cacao ca nu stii cu ce se mananca mai bine o dai la oha. Oricum Codrin sa ma tii la curent si pe mine. Eu cam in 2-3 saptamani planuiesc sa-l schimb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit ulei original vw audi.cu 90 lei litru si tot pentru dsgde la febi bilstein bidonu de 5 litri special pentru dsg cu 360-370 bidonul  cred ca este un pret bun si cred ca este si bun ..acum mai ramane sa vad unde o sa fac schimbul ...la atelierul unde lucrez sau o sa caut pe cineva care a mai facut aceasta operatiune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr.un final am terminat cu schimbatul uleiului de la dsg. Am urmat toti pasii din topic si totul a decurs f bine. Dar am constatat un sunet de la pompa de ulei. Sa ne auzim cu bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da-ne si noua niste detalii. L-ai schimbat tu? Ai mers la reprezentanta sau service de cartier? Cat te-a ajuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci de schimbat l.am schimbat cu un prieten mecanic care are service. Uleiul m.a costat 89 lei litru +50 de lei filtru. Am cumparat 6 litri din care am pus 5.6 litri apoi facut aerisire. Nu e complicat dar trebuie sa aveti o pompa de bagat uleiul in cutie. Pt alte intrebari va stau la dispozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se baga cu nicio pompa, merge si fara si vb de cum se procedeaza la reprezentanta.

Apropo, ce aerisire i s-a facut ca nu imi dau seama la ce te referi?

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clawoodyou la tine cum l-au bagat de nu au folosit pompa? Si eu stiam, din ce scrie pe topic, ca se foloseste acel VAS 6263 sau ceva de genul pentru umplere pe jos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se conecteaza acel furtun la bidonul de ulei si se tine mai sus decat cutia. restul e simplu, curge uleiul in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate baga presurizat  (cu pompa sau cu ajutorului unui compresor de aer)sau se baga pe principiul vaselor comunicante.ce diferă e timpul de introducere.recomand puțin încălzit pt o curgere mai rapida.eu am introdus cu o pompa de schimbat ulei la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit si am facut si eu schimbul de ulei DSG la reprezentanta din Iasi. Omul chiar a lucrat foarte profi. Am masurat ce am dat jos din cutie si a rezultat 4.5 litri. A incarcat cu scula aia 5 litri fara v-o 200ml care au ramas pe furtun ca nu mai intra. A trecut schimbatorul prin toate treptele, a lasat motorul la relanti pana la 37 grade, a dat drumu la buson si au mai curs cam 200ml. Per total in cutie au ramas tot cam 4.5 litri.

Ca si prim efect pozitiv e ca nu mai aud acel clanc la retrogradare din 3 in 2. E drept ca se auzea foarte foarte discret dar se auzea. Acu nu mai face! Sper sa ramana asa! :)

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 litri ulei DSG (G052182A2) = 656.32 ron

Filtru ulei DSG (02E305051C) = 94.12 ron

Manopera = 198

TOTAL = 948.44

* toate preturile sunt CU tva inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

stie cineva de unde pot achizitiona un VASS 6262 cu tot cu tot cu reductia  care trebuie la schimbul de ulei ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic

nu se mai  fabrica decat VAS6262A,eu am luat de la materom costa in jur de 900 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi puteti spune daca este bun uleiul de la febi bilstein pentru dsg 6 trepte 2010.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti, scuze anticipate de offtopic!

La modele de motor pe benzina 1.4 160cp (al meu e model 2014-masina ma refer, motorul nu stiu cand a iesit exact) la cat timp faceti schimbul de ulei la motor? Masina zice ca la 30.000 km. 

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de preferat la 15.000 (eu personal la al meu 2.0 TDI fac la 10 000 .. sa stau eu linistit ca e motorul menajat, mai ales cu calitatile si originile indoielnice ale uleiului .. ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Sunt posesor al unui Touran din 2011 1,6 tdi DSG 7 (masina din semnatura) si nu am un istoric al serviceului cutiei. Dupa ce am cumparato sh la 164000 km (acum are 207.000) am fost la reprezentanta unde mi-au spus ca face parte dintr-un lot rechemat pt o rezistenta sau siguranta din cutie si pt adaptarea cutiei. Nu mi-au spus nimic de un schimb de ulei sau de intervale regulate de service la cutie. Am citit si acest topic unde un coleg de forum intreba daca se schimba uleiul la dsg7 1,6tdi si i s-a raspuns ca la acest model nu se schimba uleiul, fara alte detalii. Desi in cartea masinii se recomanda schimb la 60.000 km

Menționez ca masina nu are niciun simptom legat de functionarea cutiei: Functioneaza normal. 

Ma poate lamuri cineva daca se schimba sau nu uleiul la acest model de cutie dsg 7???

Multumesc.

Modificat de middlefarmil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 la mana esti in topic de passat cc si nu ai postat unde trebuie

2 la mana dsg 7 nu are ambreiajele imersate in ulei,deci prin urmare nu se schimba uleiul la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de greseala.

Multam de lamurire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari, am schimbat si eu acum ceva timp uleiul din cutie, dar din greseala nu am gasit atunci filtrul potrivit si nu mi l-a schimbat mecanicul de la service. Acum ca am gasit filtrul, pot sa-l schimb fara sa mai schimb uleiul? Vreau sa-l schimb deoarece cand se face schimbul din 3 in 2, rareori se aude cate un "tronc" slab.

Modificat de hydr0xygen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate inlocui dar nu cred ca va rezolva problema.

Ce ulei ai pus ? Ai respectat procedura de nivel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ulei original, procedura de umplere s-a efectuat la o manivela, nu l-am schimbat eu, ci la service, un baiat Costel, din iasi. Nu citisem pe forum inainte de schimb care sunt pasii de urmat, deci n-am prea fost atent la tot ce s-a facut. Stiu ca s-a umplut, iar apoi s-a pus laptopul si s-a trecut prin toate treptele. Am avut probleme grave la volant, facea ca un tractor, am schimbat volant si apoi dupa cateva luni a aparut sunetul de la schimbul 3-2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Boditza a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!