Jump to content

DIY Schimbare Ulei Cutie DSG


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Aveti grija cum vi se face schimbul de ulei la DSG ca nu e de joaca. Eu l-am facut la Nurvil RM.Valcea si atat de mult au vorbit inainte ca dupa sa nu faca nimic,mai sigur mi-au bagat 6L de ulei fara sa faca nivelul sub nicio forma...iar eu ca naivul am mers asa cam 5 luni(~8000km) pana ce au inceput sa apara micile probleme(in tot acest timp dadeam vina ba pe volant ba pe ambreiaje). Masina incepand sa aiba mici vibratii atunci cand treceam din N in D sau din N in R si la deccelerare din treapta 4 in jos o punea in nas iar cand trecea in treapta 1 pac o zdruncinatura. Acum 2 zile merg la un baiat care lucreaza la VW si povestesc problemele si ca as vrea sa schimb ambreiajele ca la 5 minute sa zica ia sa facem nivelul la cutie sa vedem daca e in regula,zis si facut...cand vad ca vine cu jumatate de"lighean" cu ulei de sub masina. Eram chitit sa ma duc la Valcea si sa-i pun pe toti de acolo care au vorbit vrute si nevrute sa bea tot uleiul cu paiul. Imediat ce am trecut din P in D am simtit ca levierul merge mult mai usor,a disparut si trepidatia respectiva,cutia schimba lin,zdruncinatura din treapta 1 nu mai exista sau poate a ramas in capul meu si stiu acolo ceva dar este aproape insesizabil. Asadar si prin urmare AVETI MARE GRIJA!

Modificat de Alex NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ne racim gura degeaba pe aici, cititi inainte de schimb care e procedura si urmariti sa fie respectata procedura cand se face schimbul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat și eu uleiul. Am scos cam 4 litri.și am completat tot cu....4.de pierdut nu am pierdut ca am folosit metoda de umplere pe jos.și surplusul a ieșit direct în bidon.Am pompat uleiul cu o pompa de ulei.singurul lucru care nu am reușit sa văd temp uleiului.am pus motorul la 60 de grade și am schimbat vitezele.Pana acuma totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa se duc naiba cutiile si apoi va plangeti ca nu stiu ce troncane cand schimba sau cate si mai cate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am un VW Passat 2.0TDI, dsg, 143cp, masina am adus-o din Germania, are 249950km si as vrea sa-i fac schimbul la cutie, ce ulei este recomandat? Vă multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, MarianWVW said:

Salutare! Am un VW Passat 2.0TDI, dsg, 143cp, masina am adus-o din Germania, are 249950km si as vrea sa-i fac schimbul la cutie, ce ulei este recomandat? Vă multumesc anticipat !

Fa un "efort supraomenesc" si citeste macar prima pagina a acestui topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un loc in timisoara unde pot schimba si eu uleiul la cutie? Sa fie seriosi atat vreau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmmmm...... azi avand o alta masina in service (un citroeb c4 coupe) imi spune mecanicul ca intra 3 litri in cutie . eu ma cert cu el spunandu-i ca mie BRADY Trade (reprezentanta VW din sector 6 ) mi-a schimbat la CC -ul meu ulei in cutie DSG automata doar 1 litru .(stand langa ei . )

Am ramas socat cand mi-a spus ca nu mi l-au schimbat corect ca la a mea ar intra 6-8 litri .

intrebare : Voi cand ati schimbat la DSG -uri automate ( eu am 6 viteze si R , deci cred ca e 6+1 ) , cati litri ati schimbat ? cati litri se schimba in mod normal , si sa refac schimbarea de ulei pe tot litrajul ?

multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/6/2012 at 8:59 AM, F l o r i n said:

17,26 euro litrul, in Etka.... deci pe undeva peste 100 lei in Romania.... la cutia cu 6 tr, intra un pic peste 7 litri. Cea cu 7tr, are doar 1,7 l.

@klanmc , ti-am dat mai sus quote de la @F l o r i n  ... in alta ordine de idei, voi chiar nu va interesati deloc inainte de a face o operatiune la masina? mi se pare ca unii isi merita soarta cand li se strica cate ceva, pana mea, interesati-va si voi ca in loc sa dati cateva sute de lei pe consumabile, o sa dati cateva sute/mii de euro pe inlocuit ceea ce se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citea maxim doua pagini din topic gasea si raspunsul la intrebare. Intra 6L din care se mai pierde la facerea nivelului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni din timisoara care si-a facut schimb si fost multumit? Chiar nu vreau sa se strice cutia fiindca merge brici acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bocancuputrezit

buna ziua! cineva din bucuresti care ma poate ajuta cu schimbul de ulei la dsg (Am eu 6 litri ulei filtru plus garnitura) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da...reprezentanta VW care mi-a bagat 1L de ulei in plus si am mers cateva luni cu masina asa nestiind ca reprezentanta"fura curent". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la porsche bucuresti vest n-am avut nici o problema. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu generalizez dar Nurvil Valcea este tot reprezentanta si mi-au facut felul. Am avut de aface si cu o reprentanta Skoda din Pitesti ~2 ani cat a fost masina in garantie si se asemanau foarte bine cu Nurvil-ul (la capitolul cretinoizi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecutul prin treptele de viteza se face la 40 de grade sau imediat ce s-a completat si la 40 de grade se da drumu ca sa se faca nivelul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Procedura" de facere a nivelului incepe cand uleiul are max 40℃ si include si trecerea levierului prin treptele de viteza. Eu asa stiu, la reprezentanta cand am facut eu schimbul ii aparea pe laptop(vas) toti pasii ce trebuiau urmati si totul incepea cand temperatura uleiului era de max 40℃.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 stie cineva daca uleiul febi bilstein special DSG este  bun   sau care ar fi recomandat  deoarece are un pret destul de bun la bidon de 5 l ???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ! Am făcut schimbul de ulei la cutie, reprezentanta Vw Pitești, 1077ron  in total! Este recomandat uleiul original !  Am stat numai langa masina, a durat maxim 2 ore,  totul a fost Ok ! 

Modificat de MarianWVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este OK in sensul ca au respectat procedura asa cum este descrisa in topicul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am ajuns in punctul de a schimba uleiul din cutia dsg. Imi recomanda cineva din iasi un service capabil sa faca acest lucru? Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta Vw sau Skoda! La VW pretul e in jur de 1300 ron pe oferta pe care am primit-o eu zilele trecute (si eu sunt pe punctul de a face revizia la DSG) iar la Skoda, anul trecut mi-au facut pret de v-o 1050.

Vw a trecut 7 litri de ulei pe oferta in ideea in care apare ceva neprevazut cica si e nevoie. Daca nu se foloseste nu se taxeaza, deci din 1300 scade 145.8 cat costa litrul la ei. In realitate, probabil daca nu stii cu ce se mananca si pui botu platesti 7 litri. Nici o alta reprezentanta nu mi-a mai facut oferta cu 7 litri.

Te rog mult sa revii cu un feedback dupa ce il schimbi sa imi spui si mie ce/unde/cat/cum!

p.s. Preturile postate de mine sunt CU TVA!

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, Jorjel said:

Reprezentanta Vw sau Skoda! La VW pretul e in jur de 1300 ron pe oferta pe care am primit-o eu zilele trecute (si eu sunt pe punctul de a face revizia la DSG) iar la Skoda, anul trecut mi-au facut pret de v-o 1050.

Vw a trecut 7 litri de ulei pe oferta in ideea in care apare ceva neprevazut cica si e nevoie. Daca nu se foloseste nu se taxeaza, deci din 1300 scade 145.8 cat costa litrul la ei. In realitate, probabil daca nu stii cu ce se mananca si pui botu platesti 7 litri. Nici o alta reprezentanta nu mi-a mai facut oferta cu 7 litri.

Te rog mult sa revii cu un feedback dupa ce il schimbi sa imi spui si mie ce/unde/cat/cum!

p.s. Preturile postate de mine sunt CU TVA!

Succes!

Am vb cu un mecanic care a lucrat la sandra si mi.a spus sub nici o forma la ei k ma voi intoarce dupa 6 luni cu cutia terminata. Eu uleiul il am original si filtrul. Cei de la coso mi.au spus k nu sunt client fidel si k nu ma pot primi:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Boditza a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!