Jump to content

DIY Schimbare Ulei Cutie DSG


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Acum am revizuit din nou toate paginile topicului, iar dupa simptome sigur nu s-a respectat ultimul pas, cel de scoatere a surplusului. Daca merg cu masina cativa km, 2-3, apoi opresc si o trec prin toate pozitiile manetei, si scot primul surub, ar arunge uleiul in cutie la nivel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu! 

Trebuie ca masina sa fie pe loc drept si temperatura uleiului in cutie sa fie intre 35-45 grade.

Apoi cu motorul la relanti scoti primul surub sa sa curga surplusul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci se poate s-o fac eu cu ajutorul unui prieten care are vcds. Pe la mine in oras nu am gasit nici un mecanic care sa-mi zica ca se pricepe. Si am sa-i fac si schimbul de filtru inainte de golire a preaplinului. Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi filtru din cutie, filtru meu original 02E 305 051B din mai multe cautari pe la magazinele de piese nu se mai fabrica, si l-am montat pe 02E 305 051C care este inlocuitorul. Am parcurs cativa km, parca se simte mai lejer schimbul intre trepte, iar "tronc'ul" de la 3-2 parca s-a diminuat.

IMG_2081.JPG

049116.jpg

Modificat de hydr0xygen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura 3rd to 2nd cu filtrul de ulei.

Poate fi tot volant daca are jocul mare, pachetele de ambreiaje, solenoid mechatronic.

In S nu trebuie sa mai faca asa.

Nu este motiv de panica daca totul merge ok in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volant nu are 5.000 km de cand am schimbat-o, deci nu cred. Cineva imi zicea de un sincron, nu stiu ce. Am sa vad si cu surplusul cand am timp sa-l verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat pe D cat si pe S, daca reduc viteza usor, se aude un mic "tronc", pe D mai tare, pe S mai scurt. Pe ambele daca reduc viteza mai brusc, nu se mai aude. Si zgomotul nu e intotdeauna. Am sustras putin ulei cand am schimbat filtrul, si are aproape aceeasi culoare ca cel cu care l-am schimbat, la miros am simtit ceva diferit, asta din cutie parca miroase putin a ars. N-am precizat ca schimbul l-am facut la 120.000 iar acum am aproape 200.000. Mie nu l-au facut pe vremea cand faceam schimburile la VW, deoarece in carteam mea de service nu apare mentionat si schimbul de ulei si filtre in cutie, masina am luat-o de noua in 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai parcurs aprope 80 000km cu uleiul asta, nu-i chiar bine. Manualul spune sa schimbi uleiul la 60 000.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, hydr0xygen said:

Atat pe D cat si pe S, daca reduc viteza usor, se aude un mic "tronc", pe D mai tare, pe S mai scurt. Pe ambele daca reduc viteza mai brusc, nu se mai aude. Si zgomotul nu e intotdeauna. Am sustras putin ulei cand am schimbat filtrul, si are aproape aceeasi culoare ca cel cu care l-am schimbat, la miros am simtit ceva diferit, asta din cutie parca miroase putin a ars. N-am precizat ca schimbul l-am facut la 120.000 iar acum am aproape 200.000. Mie nu l-au facut pe vremea cand faceam schimburile la VW, deoarece in carteam mea de service nu apare mentionat si schimbul de ulei si filtre in cutie, masina am luat-o de noua in 2007.

Aceeasi problema o am si eu de ~1an desi schimburile s-au efectuat din 60 in 60kkm,masina avand in prezent 240kkm. Volantul are mai putin de 20kkm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine aceeasi  simtoma din 3-2 daca franez mai lin se simte un impuls la trecerea in a 2-a  si schimbul de ulei e facut de 2000 de km dar cred ca volant e originala pe masina si adevarul e ca in relantiu daca nu cuplez in D sau in alta vitezase aude din cand in cand o troncaneala eu cred ca e volant pentru ca imediat ce comut in D nu se mai aude dar in rest schimba foarte lin si bine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acelasi cod il are si uleiul pe care mi l-au pus la reprezentanta doar ca la pretul de 145ron/litru cu TVA. Acu cat e de incredere magazinul nu stiu daca poate cineva garanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa se considere reclama poti lua si de pe stoauto, 590 lei 6 litri de ulei + filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand http://www.autokarma.ro/piese-auto-originale 

Eu inca nu am gasit preturi mai mici decat la ei + avantajul de a cauta produse dupa cod OEM. ( 6l ulei CV 496 ron + filtru 61 ron = 557 ron)>

Pana am descoperit preturile lor cumparam ulei OEM de la pieseautopro.ro, insa este diferenta de 16 ron.

Succes !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am comandat de pe autokarma.... Cele mai bune preturi de departe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un cod pt garnitura filtru dsg si cod pt saiba buson (nu stiu ce e aia)? Am comandat tot pt schimb inafara de astea... Mecanicul nu schimba fara ele si nu le gasesc nici cum :banghead:

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la o-ring cred ca e asta N91084501, desi normal trebuia sa iti vina cu filtrul.

O-ringul(inelul de etansare) de la buson N0438092 

Cam 15 lei amandoua

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc claudiu. O-ringul de la buson si busonul il cautam. Am observat ca filtrul vine cu garnitura :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu busonul ce ai de il schimbi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-a zis mecanicul. E un tip ce a lucrat la porsche timisoara multi ani si a zis ca, busonul i-si pierde din calitati dupa 3-4 schimbari de ulei si e risc sa curga dupa... tipul e tare fixist.

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca odata claudiu! Daca ajungi prin timisoara trebuie neaparat sa dau o bere :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17/4/2016 at 10:00, Jorjel a scris:

Am reusit si am facut si eu schimbul de ulei DSG la reprezentanta din Iasi. Omul chiar a lucrat foarte profi. Am masurat ce am dat jos din cutie si a rezultat 4.5 litri. A incarcat cu scula aia 5 litri fara v-o 200ml care au ramas pe furtun ca nu mai intra. A trecut schimbatorul prin toate treptele, a lasat motorul la relanti pana la 37 grade, a dat drumu la buson si au mai curs cam 200ml. Per total in cutie au ramas tot cam 4.5 litri.

Ca si prim efect pozitiv e ca nu mai aud acel clanc la retrogradare din 3 in 2. E drept ca se auzea foarte foarte discret dar se auzea. Acu nu mai face! Sper sa ramana asa! :)

Salut, dupa aproximativ 6 luni de cand ai schimbat uleiul, ai mai sezizat vreun zgomot ciudat la schimbul dintre trepte? am si eu aceleasi simptome, si daca e bine la tine, as schimba si eu uleiul, fara sa ma gandesc la sincoane sau alteva de prin cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acel clanc a reaparut. Se aude foarte discret la retrogradarea din 3 in 2 cand viteza e mica si se franeaza lin. Daca frana e brusca nu se mai aude ... sau nu mai e sesizabil! Masina are acum 62500km si nu ma apuc sa desfac cutii si volante si alte alea. De mers merge foarte bine asa ca am decis sa ignor clanc'ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: 

Filtrul de ulei pentru cutia de viteze cu cod 02E 305 051C mi s-a spus ca nu se mai fabrica si a fost in locuit de 02E 305 051D (desi pe eticheta apare acelasi cod cu C, pe el este stantat codul cu D ) , care arata astfel :
 

dsg.jpg

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Boditza a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!