Jump to content

DIY Schimbare Ulei Cutie DSG


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

folosind vin-ul, online ce am gasit ii ca sunt doua variante:

prima ii asta care vad ca majoritatea o au si care daca coborati in jos vedeti uleiul sugerat ii ala spus de toata lumea : https://nemigaparts.com/cat_spares/etka/volkswagen/pacc/645/300300/

Iar a doua varianta care imi apare mie dupa vin search ii asta care are uleiul sugerat G  055 025 A2 : https://nemigaparts.com/cat_spares/etka/volkswagen/pacc/645/300500/

Acuma eu sunt foarte confuz ce sa fac :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare o diferenta intre cele doua ?

atf (automatic transm. fluid)

6-speed dual clutch gearbox

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva pe aici ETKA sa ma ajute si pe mine putin cu o verificare? um mesaj in privat va rog.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod cutie ai si ce an este masina?

Oricum, daca este DSG cel mai probabil ai nevoie de G052182A2 - ulei transmisie ambreiaj dublu 1L

Codul G052182A6 se refera la acelasi ulei dar in recipient de 20L.

 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este 2009

codul cutiei nu il stiu, unde as pute sa il vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

A facut cineva schimbul de ulei la cutie de curand in Bucuresti? Cam la ce suma sa ma astept? Am un Passat cc din 2011, cutie dsg.

Modificat de Manuel N.
Nu facem reclama. Citim tot topicul si apoi punem intrebari.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 ron doar piesele( + sau - 10 %)

Manopera......tine de unde mergi

Modificat de Manuel N.
Detaliaza te rog!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, MaryZ a scris:

Buna,

A facut cineva schimbul de ulei la cutie de curand in Bucuresti? Cam la ce suma sa ma astept? Am un Passat cc din 2011, cutie dsg.

Salut, Pe mine m-a costat uleiul + filtru Oem 622 roni si manopera la reprezentanta 350 roni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1100 Ron in reprezentanta vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau iei un adaptor pt baie cu filet binenteles, (unde se infileteaza imbusul de 14) dupa aia cumperi un furtun cu diam corespunzator si iti mai trebuie un capac adaptor pt bidon.aaa si niste maini mai lungi pt ca, cu cat tii bidonul mai sus cu atat se va goli mai repede..dc ii faci si o mica gaurica  la baza bidonului( dar care nu va curge pt ca bidonul va fi cu capul in jos) ..30 min de liniste..si apoi trecut prin toate vitezele..etc..dc ai si un vcds- select module-autom trans- channel 19 - transm fluid temp- sa fie 35 - 40 grade..snorkel- ul de 8 sa fie insurubat si cand mai picura, adica nu curge poti pune imbusul de 14 la loc. Job done... test drive and big smile on your face....na ...cam asta e marele secret al dsg oil change...

Modificat de radu81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc si eu ca farmacist m- am descurcat..am toata increderea ca si voi..satisfactia e nepretuita..sigur trebuie un pic de atentie..sa stii ce trebuie dat jos...cheie dinamometrica cric..apropo pt cine se apuca snorkel-ul imbus de 8 se strange la mana iar imbusul de 14 la 66nm.spor la treaba. Ps dc va apucati si de ulei ..hex de 19 de la  baia de ulei la30 nm stransa.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea pana la urma din cate m-am tot uitat sa nu am defapt DSG ci doar tiptronic, de aia cred ca imi apare mie alt ulei fata de cel spus aici

Este o discutie si pe acest forum.

 http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5784825-Do-all-VW-CC-2-0-TSI-come-with-DSG-tranny

Alta chestie care am observat la cutiile DSG, pe schimbator scrie DSG, la mine nu apare DSG pe schimbator.

Modificat de chrys1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza codul cutiei de pe eticheta de la roata de rezerva

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

09G este pana la urma transmisia mea, deci sa tineti cont uni care m-ai aveti de gand sa schimbati, aparent sunt unele modele care nu au DSG ci transmisia asta mai rara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela este un cod de clasa de cutie de viteza, ne intereseaza explicit codul cutiei.

Pana acum stim ca ai o cutie construita de Aisin Co. Ltd. Japonia, automata cu 6 viteze.

De asemenea ai devenit si off-topic, nu ai DSG.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da imi cer scuze, oricum cutia nu este DSG si implicit uleiul si filtrul sugerat aici nu este bun, postul a fost preventiv si pt alti posesori sa nu se incurce ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se incurca lumea, in general cine intreaba aici stie exact ce cauta.

Oricum, ca sa stii ce ulei iti trebuie, posteaza codul cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi, sunt proaspat posesor de DSG pe un a3 2007 cod cutie JPJ , uleiul cu acest cod imi trebuie G052182A2? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Daca este JPJ, da, acela este codul.

cod ulei - G052182A2

cod filtru - 02E305051C

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am citit topicul acesta cap coada, am inteles procedura de schimbare a uleiului in DSG, dar nu am inteles exact partea cu datul uleiului jos din cutie. Cand dai uleiul jos trebuie sa fie cald sau rece?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza temperatura uleiului atunci cand il dai afara ci doar atunci cand i se face nivelul.

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pt schimbarea uleiului in cutie mi-au cerut 850 ron (incluzand tot).

E ok pret?

Multumesc.

Modificat de Manuel N.
Pentru service ai alt topic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Boditza a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!