Jump to content

senzatie plafonare la 2000 de turatii


vio_declan
 Share

Postare recomandată

salutare, sunt posesorul unei skoda octavia 2, 1.9 tdi 105 cai si de ceva timp am o senzatie ca se plafoneaza cam la 2000 de ture dupa care scoate un nor de fum negru si isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-i EGR si da-i 4000-4500, sa vezi ca nu mai scoate fum si nu se mai plafoneaza dupaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum pot sa i scot egr?am fost cu ia la service si mi a schimbat senzoru de presiune dupa admisie sau cam asa ceva si mi a zis k daca mai face trebuie curatata turbina pt ca lui la turatie i a dat k nu face decat 1700de bari presiune , ideea e k tot face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-i furtunasu care intra in EGR si in furtunas baga un surub ceva. si fa o proba si vezi. ca si la mine face asa cand e EGR bagat. si la mine turbina e noua, da prostu care mi-a schimbat turbina nu stiu ce mi-a facut la EGR ca de atunci face asa., l-am curatat da tot nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i am scos mufa la debitmetru si nu mai face dar ala cand mi a pus o pe tester mi a zis k nu are nimic debitmetru, nici nu stiu ce sa mai cred , aici in buzau nu prea ai unde sa te duci sa i faci diagnoza

cu mufa scoasa la debitmetru se aude un fluierat cred k de la turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roga un coleg din buzau sa iti faca un log in mers. si incearca sa mergi putin mai turat cu ea, schimba pe la 3000-3500 sa cureti putin si egr. da totusi vezi poate te ajuta cineva cu un log;) ca si a mea face asa cand schimb la 2500, da mie mi-a stricat ala care mi-a schimbat turbina egr. ca inainte nu facea asa si imi intra si turbina pe la 3000.

Modificat de Adytzu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina o am din ianuarie , am vreo 10000 de km cu ia si schimb numa la 3000, pai cum pot sa iau legatura cu un coleg care poate sa imi faca log?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe tester ti-a dat senzorul de presiune ca fiind defect atunci incearca sai scoti bornele de la baterie 30 min sa se reseteze calculatorul si dai din nou ture sa vezi daca face la fel :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se reseteaza erorile prin scoaterea bornelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre care erori vorbim el a schimbat senzorul si face la fel adika se plafoneaza la 2000 nu are decit sa incerce sai scoata bornele ca nu il costa nimic Eu am patit acelasi lucru la o zafira dar numai intru in detalii ca nu isi au rostul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

readaptare EGR cu VCDS ai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am facut k nu am unde decat sa ma duc inapoi la service si acolo nu o sa imi spuna decat k trebuie sa curat turbina, ca asa mi a spus k daca nu isi mai ia vreo eroare dupa ce a schimbat snzoru ala de presiune, si nu prea as vrea sa se bage la turbina k mie sa nu o strice detot daca o desface sa o curete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

readaptare EGR cu VCDS ai facut

Cum se face asta la motorul diesel??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Bassic settings ,grupul 3 in Engine

Sent from my HTC HD2 Tapatalk Pro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bassic settings ,grupul 3 in Engine

Aia nu e adaptarea EGR. Acolo dai comanda la N18 sa inchida/deschida EGR-ul.

Adaptarea EGR stiam ca se face doar la benzinare pe grup 074.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!