Jump to content

Probleme geamuri electrice


geox1973
 Share

Postare recomandată

Buna seara.

Daca se poate as dori o parere de la cineva avizat.La masina personala am intampinat urmatorea problema: - geamul de la sofer a incetat brusc sa mai raspunda la comenzi (blocat in pozitia inchis).Am verificat sigurantele,am probat o alta consola cu butoane,am probat un alt motor electric si ..nimic.Tot nu functioneaza.La actionarea butonului pt. geam stanga nu se intampla nimic.La testarea cu KTS 650 de la Bosch au aparut erori, pe care le-am sters, dar la proba in care se actionau manual butoanele st./dr. aparatul arata OK ,ca si cum s-ar deschide/inchide geamurile (dr. functioneaza normal).Poate fi un fir intrerupt de la alimentarea motorasului?Are cineva alta idee ?

Multumesc

GeorgeP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ! ... poate fi intrerupt un cablaj //... nu e ft. greu de verificat ....saptamana trecuta am avut un audi la acre era intrerupt in racordul flexibil dintre stalpsi usa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu. E cel mai vulnerabil loc, mie la Audi s-a rupt cablul in acel racord, si nu mai functiona inchiderea centralizata pe acea usa.

Cablurile cedeaza mai ales iarna, cand materialele isi mai pierd din calitatile flexibile, din rugozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dac auzi motorul...e de la mecanism...eu am patit-o cu geamul din dreapta soferului...da a cazut...adica a ramas deschis...

O chestie foarte...neplacuta...mecaismul ala ...pare asa de fragil si asa de usor de ...rupt...stricat..ia-o cum vrei

Desfa usa si vei vedea exact cum stau lucrurile.

daca nu stii cum intra pe www.passatworld.com/forums si intreaba acolo...vei primii toate indicatiile cum sa desfaci usa si cum si ce sa verifici

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

Problema este ca nu se aude nici-un motor.Am schimbat butoanele+motor nou si tot asa face.Adica nimic.Mai mult ca sigur ca are un fir intrerupt.Cand se mai incalzeste voi incepe sa masor firele.George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si eu sunt de acord verifica intre stalp si usa 90% ca acolo e ,sau cand actionezi butonul sus jos scad luminile pe bord? poate fi blocat mecanismul. de care motoras este ? cu doua fire? sau cu modul incorporat si o gramada de fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@-vioelectric = este motoras+modul+multe fire colorate.Ar putea fi blocat, dar intrucat l-am schimbat cu unul nou+butoane noi,iar la testarea cu KTS a aratat ca geamul functioneaza (bineinteles in "capul" lui de calculator) inclin sa cred ca am un fir cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci precis e intrerupt unul din firele alea groase maro si rosu ,eu zic sa traji cauciucul de prot dintre stalp si usa si traje de fiecare fir in parte unul trebuie sa cedeze pt ca se tine doar in izolatie dar ma mir ca aia de la bosch au 'esitronicul' care spune exact cum se fac masurile pt a delara un modul complet functional, eu as zice ca sau ocupat partial. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

je ;) asa si astea si sunt ciudate pt ca comanda din buton e pe un fir comun care pus la masa urca geamul ,pus printro rezistenta de 750 ohm coboara :) a dracului fata de varianta veche unde apesi butonul intro directie si primeste -,+ iar in cealalta +,- ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vioelectric - mai nou am observat ca in momentul in care actionez butonul (in orice directie) se aude un tacanit foarte incet, ceva de genul unui releu care cupleaza.Dupa lungi incercari de depistare a locului sunetului, cred ca el se aude de undeva din usa.Oricum, de la releele aflate langa pedala de ambreiaj nu se aude.Mister.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul electric are limitator de efort, daca macaraua este "intepenita" mecanic modulul decupleaza automat motorul.

Tot sistemul electric este continut in modulul din usa, restul reprezinta o comunicatie cu controlerul Central Convenience pentru comanda celorlalte geamuri/usi si inchidere centralizata/ alarma.

Ai atasat o schema electrica a "instalatiei"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Andi Tdi = multumesc frumos pt. ajutor.Schema este OK, incerc acum cu un coleg sa o descifram.Totusi,cu modul+motoras date jos nu functioneaza.

Am verificat si continuitatea firelor de la "balama", sunt OK. Ideea este ca as incerca din nou un test, de data asta cu VAG-com.Sper sa gasesc pe cineva sa

mi-l faca cum trebuie.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat problema.Un amarat de fir intrerupt undeva pana in "calculatorul de confort".Oricum ,fara ajutorul unui electrician deosebit ca Mustafa, nu reuseam.

Multumesc colegilor de forum care au incercat sa ma ajute:ANSWERS,SHARANEL,

moosct,vioelectric,Andi TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Dintre cei care ati schimbat vreun motoras de ridicare geamuri, il mai are cineva pe cel vechi, defect? Nu ma intereseaza motorasul ci placa cu piese atasata lui. Nu conteaza daca e de Passat, Bora, Golf, Polo, Audi, Skoda, etc...

Am nevoie pentru un proiect si fara el nu reusesc.

Daca cineva binevoieste, il rog sa ma ajute. Ca sa nu umplem topicul, discutam pe PM.

Multumesc.

post-8441-1279704321_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sper sa nu fie considerat off topic...

mie la usa din dreapta fata mi-a iesit mufa de la buton si a cazut intre fara de la usa si usa.cum as putea sa o scot ?se poate fara sa dau fata la usa jos(cum se da jos?)sau cum se scoate suportul unde este butonul si manerul de deschis usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie data fata de usa jos pentru ca tot sistemul ala cu butonul de geam si maner e prins in niste cleme care eu unu nu am reusit sa le desfac. De dat jos e simplu. 2 suruburi torx in partea de jos, apoi scos capacul de la maner cu ajutorul unei surunelnite late, desfacut cele 2 suruburi stea care tin manerul si apoi cu grija tras de fata de usa. Cu grija pentru care cateva cleme cu un fel de arc de plastic si daca tragi violent le rupi si e vreo 3 lei buc pe comanda la reprezentanta. Apoi panoul usii se ridica pentru a iesi partea cu chederul de pe langa geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai speriati omul. Uite aici cum scoti manerul, apoi cu o sarma indoita, cu un cioc in capat, scormonesti dupa cablu pana il gasesti.

Si mie mi s-a intamplat sa cada mufa dupa ce am remontat tapiteria pe usa. Ca sa n-o desfac din nou, metoda indicata a functionat perfect. Mai ales ca acum e frig si se cam rup clemele.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin el a spus drepta fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am un Passat B5 (an 2000) si de vreo luna am probleme cu comanda de la geamurile electrice (doar cea din masina). In rest din cheie geamurile urca si coboara, in schimb din butoane nu mai face nimic. Am observat ca pana si lumina butoanelor nu mai functioneaza cand acestea nu merg (e oarecum o problema temporara, pana acum incetau sa functioneze rar insa in ultimul timp merg 1 data pe saptamana).... Uneori face probleme si la butonul de inchidere dar acesta merge mai frecvent. Revin mai tarziu si cu un rezultat de diagnoza.

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Verifica cu VCDS-ul, ce iti apare in blocurile de masura, pe 46 - convenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare baieti. Sunt nou pe aici si daca faca off-topic sau postez unde nu trebuie rog iertare. Am un VW Passat B5.5 2001 si am intampinat o problema, am geamul de la sofer (stanga fata) blocat in pozitia inchis, mentionez ca este electric, cand actionez butonul se aude un tacanit dar nimic mai mult, m-am documentat pe forum si am vazut cum se desface fata usei pentru a putea verifica daca este motorul electric de vina, vreo sufa rupta, macara etc; problema intervine acum, dupa ce am desfacut fata usei am ajuns la momentul cand trebuie sa cobor geamul in jos ca sa slabesc cele 2 suruburi in care este prins, aici m-am blocat deoarece nu am cum sa dau geamul in jos de niciun fel pentru a avea acces la acele suruburi, intrebarea este cum as putea face sa dau geamul in jos pentru a putea ajunge unde ma intereseaza pe mine, sa verific de unde vine problema. Mentionez ca am tot cautat pe net si pe forumurile noastre si in engleza insa nu am gasit nicaieri problema de genul, tot ce am gasit este doar procedura standard cu dat geam jos si slabit cele 2 suruburi. Va multumesc si imi cer inca o data scuze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

am vazut cum se desface fata usei... trebuie sa cobor geamul in jos

Poti sa-l cobori si-n sus?

 

Asa va sa zica...

funny_018.jpg

 

Scrie undeva prin aria asta de mai multe ori.

Ajungi la suruburile ce tin geamul, le desfaci, lipesti geamul peste rama cu banda, cobori mai mult macaraua si poti scoate panoul cu tot cu broasca.

WindowRegulator7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cum sa ajung la suruburile care tin geamul pentru ca nu il pot cobora, asta e ideea. Multumesc. Si imi cer scuze de micul pleonasm deranjant o sa fiu mai atent de acum la exprimare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!