Jump to content

Cloncane Ceva In Rezervor Cand E Plin


Alex_eID
 Share

Postare recomandată

Salut

Am o problema bizara! Cand fac plinul cu motorina imi capat un nou sunet in masina: acela al clipocitului motorinei in rezervor. Dupa cate am observat eu acest sunet dispare cand se consuma ca 1/2 de rezervor!

Acum, intrebarile mele sunt:

1. La voi apare acest clipocit ?

2. De ce face asa cand este plin rezervorul si cand este la 1/2 nu mai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine "baltacaie". Insa doar cand am cam 70-75% umplut rezervorul. Este normal zic eu. La un rezervor de 95 litri e normal sa faca si zgomot motorina aia..

Daca e bine umplut (90-98%) e normal sa nu faca zgomot ca e prea putin aer. Daca e prea golit (30-50%) e prea putina motorina. Joaca-te cu o sticla de 2L cu suc sa vezi ca doar cand e un anumit procent de lichid baltacaie zgomotos altfel face foarte putin zgomot.

2. Cand este plin nu ar trebui sa baltacaiasca insa cred ca nu e plin atunci. Incearca sa umpli cu metoda ventilarii si atunci il vei putea umple total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercic de raspuns! M-am mai linistit daca mi-ai spus ca si la tine se intampla asa ceva! Sincer pentru mine este pentru prima oara cand aud assa ceva!!

NU ZIC CA NU ESTE NORMAL!!! dar nu am mai auzit la altcineva fenomenul asta!!

P.S. aia cu sticla de 2l a fost tare! imi mai trebuie galetusa si lopatica :Driver:

P.S2. care este procesul corect de alimentare cu motorina! Umpli pana la maxim, opresti pompa, dai de butonas, auzi fsssss, iar umplii, iar opresti, iar buton, iar fsss si tot asa pana vezi motorina in rezervor ?!

mercic inca o data

Modificat de Alex_eID
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu lopatica nu stiu ce ai putea face :D

Insa partea cu alimentatul vine cam asa: Pentru a putea umple 100% rezervorul (lucrul neindicat daca mergi urmeaza sa circuli putin si/sau daca lasi masina in soare timp mai lung) cel mai simplu este sa tii apasat butonasul chiar cu varful pompei de alimentare si sa alimentezi in acelasi timp. In felul asta vei umple si rezerva complet. Situatie in care nu mai face baldabac-bac-bac.. :)

Dar pe mine ma amuza teribil zgomotul, prietena mea zice ca iar i-am dat sa bea prea mult si ii cresc broaste in rezervor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ma tot intreaba unu altu daca am ceva in portbagaj si le spun ca am chineji facuti felii :)

P.S. cu lopatica o sa am ce sa fac la iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un rezervor de 95 litri e normal sa faca si zgomot motorina aia..

:offtopic: Ma scuzati, da ce hal de rezervor e ala de 95 litri, ca nici la dube nu e asa mare.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervor de Passat Variant B4 (B4 = 1994-1996). Se tot mira lumea si nu ma crede. Eu propun tuturor asa: merg pana mai am doar 10L in rezervor, mergem la pompa si bagam 85L si daca intra in rezervor fara sa se verse macar un mililitru pe afara plateste el plinul daca nu platesc eu. Din pacate nimeni nu a avut "curaj".

Revenind ontopic: Concluzia mea este ca atunci cand se aude baltac-baltac in rezervor nu are cum sa fie plin ca aerul permite baltacairea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andREI (La Multi Ani! de onomastica :) ), te cred si nu ma mir. Ei bine, pot sa spun ca am alimentat cu ex-Passatul B4 - era model 95, TDI Variant 90CP - aproape 100 litri! ;)

Nu ma pot abtine: daca mai punem si consumul de aprox. 5l/100 km (de care apropo nu ma prea credea nimeni, si se mirau toti), iata ce iese: in 2003 am mers in concediu in strainatate impreuna cu un o alta familie cu Espero si dupa vreo trei opriri de-a lor pentru alimentare (nu-i venea celuilalt sa creada!) m-am hotarit sa pun si eu ceva motorina, nu de alta dar sa nu-si smulga omul tot parul din cap! :)

Am vandut B4. Mi-am luat B5.5, tot variant (in semnatura). Ehehe, faza nu mai tine...pot sa pun vreo 60-65 litri, parca. Butonasul ala mic e tot acolo...dar atit, mai intra maxim 5 litri. Stie cineva de ce?

Era masina anterioara cu rezervor "cu mot" (cu toate ca am mai auzit si de la altii ca au rezervorul XXL) sau asa erau toate si la astalalta s-a redimensionat rezervorul si l-au facut normal?

Si, da, si la mine galgaie in mers dar mai ales la oprire (si la Passat dar si la Golf) cind e mai mult de jumate plin.

:Driver: Si acum ma mai doare sufletelu' dupa masina aia...mai ales ca o vad de multe ori prin oras...au facut-o TAXI!...cred si eu!

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru se intimpla si la mine !

andREI are dreptate , am alimentat 85 l motorina si doar ce intrase pe rosu .

Avem rezervoare m-ai mari ca la TV-uri .

Apropo am facut acum doua consumuri sa zic asa ;

Buc. --- Brasov cu max. 110 km/h si 4 persoane in masina - AC = 4.8 l %

Buc. -- Constanta 160 km/h pe autostrada si 120-130 restul +AC = 6.8 l %

Concluzia ? = Batrina dar buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru urari.

Si pentru acest rezervor (ca sa fiu ontopic) nu as vinde masina asta nici batut nici omorat.

Stiati ca este cel mai spatios VW in spate dintre autoturismele VW produse pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Dupa cum spuneam se aude acest zgomot atunci cand pun frana sau virez la viteze mici sau trec usor peste borduri. Se aude sigur de la rezervor pentru ca se aude numai atunci cand fac plinul.

Inca ceva: De ce da pe afara cand bag motorina full iar cand pun busonul se duce motorina din gatul rezervorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa facea si la passatul meu .

Vezi ca in stinga gitului pe unde bagi pistolul pompei de motorina este un buton sa zic asa pe care daca il impingi cu pistolul in timp ce faci plinul se deschide si supapa pentru supraplin . Acel spatiu este special facut pentru ca vara sa nu stea rezervorul plin ochi la temperaturi inalte cind motorina isi modifica densitatea si deci in termeni populari se " umfla " . Atunci cind pui busonul acel buton sta impins , deci supapa deschisa si motorina trece in acel spatiu de rezerva .

Sper ca m-am facut inteles . :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e enervant zgomotul ala... dar asta este nu ai ce sa ii faci! nu mai mergem cu plinul!

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel zgomot este absolut normal. Pune intr-un bidon de 5 sau 10l apa, panamai ramane doar vreo 5mm gol. Incearca sa-l clatesti putin si asculta cu atentie ce zgomot face. Acelasi lucru se intampla si in rezervor pentru ca este impartit in mai multe compartimente ca sa nu faca valuri si din aceasta cauza ramane aer pe-acolo. Deci ... nu-ti face griji. In loc de 60l, pune doar 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentiune: In acel spatiu "de rezerva" in care trece carburantul cand se apasa "butonasul" cel mic din stanga, incap in jur de 10 litri sau mai mult. Asa ca, in caz ca aveti vreo data nevoie de mai mult...sa stiti ce sa faceti. La Audi, rezervorul de 60 litri este la fel cu cel de 70...diferenta este ca cel de 70 nu are acest butonas si se umple complet de la inceput, in timp ce la cel de 60 exista butonul pe care daca il mai apesi mai bagi 10 litri...si ajungi tot la 70. Verificat impreuna cu TheOne la masina lui Baracuda si a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare!

Am si eu o intrebare!

Am masina din semnatura in carte scrie ca rezervorul tine 62 de litri...iar reverva aceea cat tine am auzit ca vreo 15L.STIMA!

...... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!