Jump to content

cit consuma masinile voastre?


andreim
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un Golf II din '85 de 1300cmc cu carburator de 1050 cmc dupa schimarea garniturilor si reglare facuta de un mecanic consuma 9,5% in oras.

E mult e putin? Voi ce parere aveti ar trebui caut un CARBOTEST sa-l mai reglez sau e OK?

Andrei

Golf II, 1300 cmc, 4 vit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un golf II din '86 TD si pe la 100km/h consuma cam 4.8,la 80 km/h 4.5 iar pe la 140-16- cam 6-7l/100.eu zic ca e bine avand in ved ca am cutie in 4 trepte.inainte a fost 1.8 GTI si cu cutie in 5 trepte ,in oras se ducea si la 18% daca il conduceai SPORT.daca mergeai batraneste,nu sarea de 8-8.5.deci cred ca e cam mult.gaseste un mecanic bun sa-ti regleze bine carburatorul,aprinderea,amestecul s.a....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,

Si al meu e tot in 4 trepte.

E condus de sotie si cu siguranta ca nu este extrem de sportiv avind in vedere traficul bucurestean la ore de virf si gropile aferente :x .

Problema mare e cu mecanicul, masina este acum dupa o refacere a carburatorului, garnituri reglaj si toate cele pe care le stia mecanicul.

Speram sa-mi dati niste sfaturi de ajustari pe care sa le pot face eu ca nu mai am nici o incredere in mecanicul roman.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea consuma 12.5 in oras si daca o calci ... cat cuprinde :scratch:

afara la un mers constant 90-100 km/h mi-a luat 6,7/100km pana la Brasov. :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cand aveam motorul GTI pe ea,la 100 la ora lua 9l.

la 150 lua 14l.

la peste 160 cobora acul la benzina vazand cu ochii.de-aia am pus actualul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea in oras intre 11 si 14. Daca n-ai pic de blandete ia si mai mult... Afara in schimb ii rezonabil. De o tii la 100-110, nu trece de 7 (ei, poate mai trece, da' rar si putin :salut:)

Asta, daca mie imi indica bine MFA-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
A mea in oras intre 11 si 14. Daca n-ai pic de blandete ia si mai mult... Afara in schimb ii rezonabil. De o tii la 100-110, nu trece de 7 (ei, poate mai trece, da' rar si putin :P)

Asta, daca mie imi indica bine MFA-ul

CE AM EU ACUM CONSUMA IN AFARA LA 90 CAM 4.3/4.5 DECI SUNT MULTUMIT.CHIT CA-I PUTUROASA,CAND VINE VREUN VIJELIOS IN SPATE SI MA IA PE LUMINI II DAU BLANA SI IL UMPLU DE ...RESPECT(respect=fum negru,greu si gros care infunda tot si toate).AVIZ AMATORILOR...ULEI AM SA DAU CU FUM VREO 200 KM deci... :salut: :21:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un Golf I Diesel 1.6 din 1977 (motorul e mai nou) cutie in 4 trepte care i-mi ia in oras cam 6.5% in medie iar afara cam 4%. Viteza maxima 145kmh in germania pe autostrada. In romania merg lejer cu 130kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 2 (1992) cu motor de 1.6 (PN - carburator electronic) intre 10-11 % in oras. Afara nu am facut teste, dar cred ca in jur de 7-8 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

VW Golf 1 '79 , motor 1.6 carb dublu asistat electronic de golf 2 '89 rotzi R15 195/50 din centru pana la capatu somesheniului si inapoi pe timp de vara ( sa-i zicem orash ) 6 litri la 93 km ( masurat cu sticla , in vremea aia avand rezervorul lovit ) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,6 D din '85 4 trepte cam 6-7% in oras 90-100km/h la drum intins cam 6 dar pierd bine pe la oringu de la pompa iar la 130-140 bea cam 9-10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pus de la pompa (Petrom), 20l, in masina familia din 4 membrii, facut 500k cu viteza medie de 90 la ora, pe ruta Gura Humorului-Piatra Neamt-Bicaz-Lacul Rosul+manastirile din traseu si retur, si am mai gasit in rezervor....2l :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat cu lumanarea sau cu metoda plinului... ideea e ca tu ai pus 20... da cat ai avut inainte sa pui...

vreau sa spun ca ma indoiesc ca ai consumat 18l la 500km... adica sub 3l/100km

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca s-a mai discutat un topic asemanator sau am eu o senzatie "deja-vu" ??? si erau pagini destule...pacolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!