Jump to content

Furtun cu tesatura racord la pompa de motorina de calitate proasta


Guest Dolfin
 Share

Postare recomandată

Doar ca ce vine de cumparat la reprezentanta contine si tevile de aluminiu si pretul este cam mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

538 lei ,daca-i impartim la cati km are masina respectiva ....  Piesa poate fi mult mai ieftina decat o pana pe timp de noapte,in vacanta,platforma.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam exagerat pentru utilizatorul forumului acesta, furtunele nu pica peste noapte, in prealabil se umezesc.

Dar pentru cineva care deschide capota la motor doar pentru a alimenta cu lichid de parbriz are sens ce spui.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aceasi problema o am si eu la Golf 5 BXE. Deja am schimbat la furtune de combustibil, mai ales primul care ti-ai cedat @Dolfin . Am vazut aseara ca si altele sunt umezite. Pana la urma ai gasit un furtun care rezista ? OE n-am incercat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am mai spus, Gates nu a rezista nici macar 1 an.

 

Ultimul furtun pe care l-am pus este un furtun de combustibil de la Dedeman, nu mai stiu marca, putin mai gros (interiorul tot de 8mm) si rezista inca foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Asta am cumpărat eu acum,pe gates. Cel de la piese mi-a spus că sunt foarte calitative. Ce nu-mi place e că scrie made in Turcia

IMG_20210510_094234.jpg

IMG_20210510_094216.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare, solutie simpla ca sunt conducte de retur fara presiune sunt furtune cu insertie din dedeman. merg de 3 ani fara umezeala de motorina.

 

la fel se pot folosi si la antigel . coliere noi si nu cedeaza .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am patit-o si eu la Passat.. tot cel de retur.


Ma gandeam sa le schimb si pe cele dinspre filtru, cu acelea a avut cineva probleme, sau de regula doar cel din dreapta cedeaza ?

 

As vrea sa spal motorul dupa chestia asta (si masina, pe sub, a ajuns motorina inclusiv in spate pe portbagaj), mi se pare periculos sa mai folosesc masina asa, exista riscul sa fac alte pagube ?

engine.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa nu umblii la cele de la filtru, n-am vazut/auzit probleme acolo, in general cedeaza cele legate la pompa tandem.

 

Motorul poti sa-l cureti cu spray de curatat frana, contine solventi care indeparteaza motorina, cu 3 tuburi de spray ai rezolvat tot pe acolo.

M-as feri de apa.

 

Pentru motorina de sub masina nu trebuie sa-ti faci griji, sau pentru cea din pasla de pe capota.

Motorina arde greu la fel ca si kerosenul, nu se aprinde la flacara deschisa, arde doar de la o anumita temp in sus (cred ca peste 200gr.C).

O sa persiste miros de motorina in masina o vreme, de la pasla de pe capota, dar in 2-3 satpamani, in functie de cat circuli, o sa dispara, se evapora toti solventii si se usuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Deci recomandați să cumpăr furtunul de la Dedeman cu inserție?din comentarii văd că s-a folosit și pare ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!