Jump to content

Portiera fata/spate blocata


andrei_70
 Share

Postare recomandată

bun inseamna ca weekendu asta am treaba :):)  intrebarea mea e ca de ce dupa ce am schimbat bateria totu a revenit la normal nu imi pot explica lucru asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da masina este Passat B6 - aria pe care ai postat..... sau Bora din semnatura ? Daca e vb de Bora, aceasta nu are cablul mare intre maner si yala, ci unul mic, care nu prea face probleme... si atunci trebuie sa te focalizezi pe reconditionarea yalei.

Daca vb de B6... atunci ramane cum am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la situatia mea:

S-a rezolvat - temporar desigur. 

Am actionat manerul exterior si interior in acelasi timp, cu geamul putin lasat (5 cm) si lovit usor sub maner exterior, si dupa cateva secunde s-a deschis. Daca nu aveti 4 maini, va trebuie ajutor :). Acum merge, am dezactivat child lock, si ...tre' sa curat yalele.

@ Florin, mersi de info. :emthup:

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat, demontate, curatate colectoarele la motorase, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
sandokan1988
On 7/3/2015 at 6:12 PM, xDaniel said:

Pe interior se deschide doar, siguranta nu e pusa, am puso din greseala odata si nu am putut deschide nici din int nici din ext, si am scos siguranta intr-un mod mai ciudat, si acuma trebuie sa rezolv la deschiderea exterioara. Deci nu e siguranta..

 

Yala sa fie?

salut xDaniel! ma intereseaza cum ai scos siguranta pentru copii cu usa inchisa ca aceiasi problema o am si eu la passatul meu b6.mi-a ramas usa incuiata si nu se deschide nici din exterior si nici din interior(stiu sigur ca am siguranta pentru copii pusa)  si cum ai remediat problema yalei?ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandokan1988

Salut Florin!ma poti ajuta si pe mine sa deschid portiera spate dreapta la passatul meu break.Deci situatia e in felul urmator: 

actionez manerul exterior si nu se intampla nimic,ca si cum ar merge in gol,

actionz manerul interior si la fel nu se intampla nimic pentru ca am activata protectia pentru copii.Mentionez ca am incercat varianta de mai sus prezentata de SUDDY si nu sa intamplat nimic( poate nu a explicat el bine sau nu am  procedat eu bine).Imi poti explica si mie  cum sa procedez?!pe spate am geamuri electrice  daca are vreo importanta.mersi mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandokan1988

CHIAR NU MA POATE AJUTA SI PE MINE NIMENI??!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai tipa la noi!!!!

Da fata interioara de usa jos si alimenteaza direct motorasul din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/5/2016 at 9:40 PM, sandokan1988 said:

Salut Florin!ma poti ajuta si pe mine sa deschid portiera spate dreapta la passatul meu break.Deci situatia e in felul urmator: 

actionez manerul exterior si nu se intampla nimic,ca si cum ar merge in gol,

actionz manerul interior si la fel nu se intampla nimic pentru ca am activata protectia pentru copii.Mentionez ca am incercat varianta de mai sus prezentata de SUDDY si nu sa intamplat nimic( poate nu a explicat el bine sau nu am  procedat eu bine).Imi poti explica si mie  cum sa procedez?!pe spate am geamuri electrice  daca are vreo importanta.mersi mult!!

varianta usoara nu exista la tine, din cauza ca ai pus siguranta pentru copii.

ti-a explicat bundy ce ai de incercat - doar ca la tine e mai complicat, la modelul tau - trebuie scoasa bancheta, demontata fata de usa, asa... cu usa inchisa - dupa care incepe distractia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandokan1988

Multumesc mult baieti!Si imi cer scuze  ca v-am stresat dar eram un pic panicat ca nu m-a bagat si pe mine nimeni in seama (ma gandeam ca nu mai e activ forumul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Este - dar in limita timpului pe care il avem si noi......:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut Baieti.

Am o problema in legatura cu usile fata si spate dreapta, ieri am incuiat masina am rabatat oglinzile si m-am gandit sa o verific daca este inchisa tragand de maner masina fiind incuiata (am verificat doar la usa dreapta fata). Azi cand m-am dus in parcare am avut nevoie sa pun ceva pe scaunul din dreapta si am descuiat masina (de la 2m) cand am tras de maner nu mergea usa era blocata dar din interior usa se deschide insa din exterior nimic. Am vrut sa vad daca din cauza ca am tras de maner in timp ce masina este incuiata era problema si asta am si facut la usa spate dreapta si acelasi lucru sa blocat din exterior dar din interior se deschide fara probleme deci am ramas cu masina blocata pe usile din dreapta.

Acum nu stiu ce varianta sa aleg din ce a-ti recomandat mai sus. Imi puteti recomanda din cei care a-ti patit asa ceva o varianta fara sa incep sa o demontez?

Am uitat sa specific ca masina cand o inchid sau o deschid nu are nici un sunet diferit, toate cele 4 usi se inchid si se deschid lafel doar ca pe partea dreapta nu le pot dechide din maner doar din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singura rezolvare este sa demontezi si sa reconditionezi incuietorile si ma refer la partea electrica a lor. Colector motorase, lipituri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali Barbulescu

 

Cred ca este selectata o comanda din comp de bord, care îți deblochează doar usa de la șofer, iar celelalte nu...o găsești in conv mode, daca țin bine minte.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da - single door open sau descuierea selectiva, in cazul in care activezi/dezactivezi cu VCDS-ul

Cornel - in cazul tau, rezolvarea este data de Dinamita - trebuie demontate yalele, curatat colectoarele la motorase si vor lucra normal, dupa aceasta operatiune.

Ca sa demontezi yalele, trebuie sa demontezi si fata de usa de metal/macaraua.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu deschiderea usii .. Dupa ce debloghez masina prina  deshidere a portierei o pot face doar din interior  ,iar dupa ce o deschid din interior ,inchid usa si apoi merge si din exterior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie reconditionata yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.Vreau sa va intreb daca broasca de la usa stanga merge schimbata si cu o broasca de la o masina cu volan pe dreapta.

trebuue sa schimb broasca si am auzit ca se potriveste doar de la masina cu volan pe stanga,cele pe dreapta sunt "cu mai putini pini"... :-D 

On 08.02.2018 at 10:08 AM, Madalin 1 said:

Salut . Ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu deschiderea usii .. Dupa ce debloghez masina prina  deshidere a portierei o pot face doar din interior  ,iar dupa ce o deschid din interior ,inchid usa si apoi merge si din exterior .

Ai rezolvat cumva Madalin?Aceeasi situatie o am si eu!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .. Nu am rezolvat nimic inca. Tot ma tin sa ajung la un service pentru chestia asta ca e cam enervanta .. 

Modificat de Boditza
Nu mai da quote la post-ul imediat anterior!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am problema asta de cateva luni.Deschid geamul din telecomanda si bag mana in masina ca sa deschid usa :-)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e de fiecare data cand vrei sa deschizi portiera  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Am cumpărat și eu un passat 2009 combi. Toate bune și frumoase pana în seara asta.

Am deschis ușa pe dreapta fata și nu se mai inchide... Nu se mai inchide la modul ca nu mai acționează broască nici dacă o dau cu surubelnita.

Ca sa o pot închide am găsit varianta sa o țin cu mana în prima treapta, încui din telecomanda și apoi împing și se închide total.

Dacă descui, mânerul din exterior nu este funcțional, se deschide doar din interior, și revine la momentul în care nici nu se mai apropie ușa....

Care ar fi problema? A mai pățit cineva asa ceva? Menționez ca partea electrica de incuiat descuiat merge perfect. Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inghetat cablul de la manerul exterior la yala. Baga masina la caldura - daca nu isi revine, schimba cablul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru răspuns! 

O sa vad unde o pot duce sa se încălzească. Mulțumesc încă o data! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!