Jump to content

Portiera fata/spate blocata


andrei_70
 Share

Postare recomandată

IN cazul in care portiera are pusa siguranta de copii pusa...tr doar desfacut coltul de la canapeaua de pe spate,scos chederul...si facut o unealta cat sa intre intre usa si caroserie si introdus in blocarea pt copii si desfacuta...eu asa am rezolvat...cat despre usile blocate la mine se intampla astfel...daca usa e inschisa trag de maner evident nu se deschide..pe urma deschid din telecomanda si usa...ramane blocata...daca o deschid 1 data din interior isi revine...e valabil pt toate usile/...nu inteleg ce se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa mi se întâmplă mie cu portbagajul. Nu se mai deschide nici de la butonul din interior. După 2-3 ore își revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sfat - sa va apucati sa remediati problemele, pana nu o sa se blocheze definitiv - aici e vb mai ales de yalele de la usi. Jos cu ele si reconditionate - refacut lipiturile de pe placa electrica, curatat colectoare motoras si inlocuit si switch-ul - ca sa fie ca noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal all, va rog o parere...... ieri am facut o testare cu Vag-ul la colegul de forum @nervoss ptr usa spate dreapta care nu se deschide decat din inauntru si surpriza, mi-a dat eroare pe usa fata dreapta, care functiomeaza fara probleme. Mentionez ca am o alarma AM care functioneaza de vreo 4 ani fara probleme dar usa spate dreapta, face pe "nebuna".

 

 Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: 1K0-959-702-MIN1.lbl

   Part No: 1K0 959 702 E
   Component: Tuersteuergeraet 09 0147  
   Coding: 0000052
   Shop #: WSC 01279 785 00200
   VCID: 3169F34FA8DC81962BD-8064
 
3 Faults Found:
00944 - Heated Exterior Mirror; Passenger Side (Z5) 
            012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162) 
            012 - Electrical Fault in Circuit
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221) 
            008 - Implausible Signal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul dintre usa si caroserie - e posibil sa gasesti fire cu probleme - daca totul este ok, atunci yala e de vina.

 

usa spate - yala este de vina - trebuie data jos si reparata - se desface bucati, se curata colectoarele la motorase si o sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin: Am sa verific si cablajul dintre portiera fata si stalp. Dar de ce nu da eroare pe usa spate ?? Daca aveam drum in Buc. veneam la tine (am vb cu tine pe pm)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ai nevoie sa citesti de eroarea, ca e  clara treaba - e yala, asa cum ti-am zis....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin: Cu prima ocazie cand am drum in Buc., te caut. Ms de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, si la mine e yala oare?

 

Se deschide doar pe exterior, si merge asa ca in gol, parca nu trage de nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din interior nu se dechide ? .. siguranta nu e cumva pusa - cea pentru prevenirea deschiderii accidentale, de catre copii... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe interior se deschide doar, siguranta nu e pusa, am puso din greseala odata si nu am putut deschide nici din int nici din ext, si am scos siguranta intr-un mod mai ciudat, si acuma trebuie sa rezolv la deschiderea exterioara. Deci nu e siguranta..

 

Yala sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de la yala pare sa fie.... asa cum am scris mai sus. Dupa ce o deschizi din interior, merge deschisa din exterior, daca nu ai incuiat masina ? Daca da, din yala este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuu, deci usa se deschide doar pe interior, cand trag de manerul din exterior merge ca in gol..

 

Nu merge nici cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci la tine poate sa fie o problema de la cablul dintre maner si yala - da jos fata de usa si vezi cum sta treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Florin am si eu o problema cu portiera din fata dreapta, si anume cand se incuie si nu se descuie, sau cand se descuie si nu se mai incuie am incercat am schimbat iala si tot la fel.....codul de eroare este: 01553 - Motor for Central Locking; Passenger Door (V57); Lock

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

Florin am si eu o problema cu portiera din fata dreapta, si anume cand se incuie si nu se descuie, sau cand se descuie si nu se mai incuie am incercat am schimbat iala si tot la fel.....codul de eroare este: 01553 - Motor for Central Locking; Passenger Door (V57); Lock

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat si broasca cu una buna si ai verificat si firele, atunci ai o problema cu calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sti cumva unde se afla acel calculator in ce zona ....sa inteleg ca fiecare usa are calc ei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham.....mersii mult. Maine o sa desfac sa vad care este probl penteu ca la mufa de la iala am pus creionul de tensiune si a venit curent doar pe un singur fir o singura data si ma gandesc ca numai la calculator sa la mufa de pe stalp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy ai avut dreptate totul a fost de la calc din usa......doar ca acum probl este ca se incuie se descuie normal numai ca in momentul in care incui si descui nu se deschide de la manerul din exterior trebuie sa o deschid din interior si dupa aceea merge si din exterior. Dar aceasta problema cred ca este de data aceasta de la iala pentru ca in momentul in care incui si descui masina se aude iala cum actioneaza. Mersi mult Al Bundy....

Al Bundy ai avut dreptate totul a fost de la calc din usa......doar ca acum probl este ca se incuie se descuie normal numai ca in momentul in care incui si descui nu se deschide de la manerul din exterior trebuie sa o deschid din interior si dupa aceea merge si din exterior. Dar aceasta problema cred ca este de data aceasta de la iala pentru ca in momentul in care incui si descui masina se aude iala cum actioneaza. Mersi mult Al Bundy....

Scz pentru ca sa trimis de doua ori.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos yala, desfacuta bucati, scos motorasele, curatat colectoarele la motorase. Dupa ce faci aceasta operatiune, o sa lucreze normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Revin si eu cu 2 situatii asemanatoare. Una mai neagra decat cealalta, si ambele au inceput in acelasi timp. De 1 an de cand am masina doar usa soferului nu a vrut sa se deschida de vreo 2 ori, dar si-a revenit singura dupa vreo 2-3 zile. Acum: 

1. Usa dreapta fata uneori nu vrea sa se deschida. Nu am descoperit ca ar exista ceva anume ce cauzeaza asta. Cand se intampla asta, manerul exterior pare mai putin tensionat decat normal. Usa se deschide din interior.

2. Usa dreapta spate, nu se mai deschide din manerul exterior. Manerul e la fel de detensionat. Grav e ca acea usa era blocata cu child protection, deci nu mai merge deschisa nici din afara, nici din interior.

@Florin - imi poti recomanda un atelier care sa ma ajute si un pret?

Orice sfat e binevenit

 

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se rezolva. Pare sa fie o problema din yale. Se dau jos,  se verifica cablul si yala - se repara daca este cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , 

Vad ca toti avem aceeasi problema , astazi un prieten a tras de maner in timp ce am deschis usile din telecomanda , usa pe stanga nu se mai deschide din cauza asta cred ca a tras prea devreme sa deschida usa pentru ca am mai patit-o acum cateva saptamani , dar ieri am schimbat bateria si usa isi revenise astazi acceasi problema , nu mai stiu ce sa fac cum rezolv daca aveti vreun sfat o idee ceva , va multumesc frumos . Locuiesc in Marea Britanie iar usa pe stanga e usa pasagerului se deschide din interior fara nici o problema , multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa verifici daca problema este de la maner, cablul de actionare al acestuia... sau de la motorasul yalei.

pentru asta trebuie sa dai jos fata de usa si macaraua, dupa care ai acces la yala si la cablul de actionare de la manerul exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!