Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

Am avut bara d-asta pe Alfa - masina pe care am si suspensie sport decenta (ceva KW) - si am dat-o jos, pentru ca efectul principal era rigidizarea excesiva a suspensiei fata - in sensul ca troncanea la fiecare groape sau linie de tramvai. Dupa ce am dat-o jos, tinuta de drum nu s-a schimbat in utilizare normala (probabil pe circuit sa se simta, insa nu am mai ajuns) insa masina a devenit mult mai confortabila.

 

Ce pot spune insa - arata mult mai bine cu bara :D si poti face ca in poza apoi:

post-50507-0-42937300-1407847260_thumb.j

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Ma indoiesc ca o sa arate ca Mustangul ala :))

 

Am uitat sa va zic, am intrebat de parbriz si au zis ca imi pot aduce pe original Saint Gobain-800lei montaj inclus.

Mie mi se pare cam scump, mai aveau ceva la 300 lei, 390lei si asta.

 

Ce ma sfatuiti? sa iau cel de 800 lei?

Link către comentariu

mai bine pui un parbriz bun din prima decat sa dai de 2 ori cate 3mil...

Link către comentariu

cu parbrizul...am pe masina unul AM montat de cand am luat masina (firma necunoscuta). a luat multe pietre dar cred ca e foarte flexibil pt ca nu are fisuri dar urmele de la pietre se vad ca niste mici adancituri. am avut noroc sau e sticla buna, nu stiu.

conteaza si montajul, daca in urma intaririi adezivului se fac tensiuni, plesneste cand il atinge o pietricica.

 

cu bara de rigidizare am vazu poza si ma gandeam ca e pt aspect. cand ai scris si tu ca se vede bine am ras ca mi-ai confirmat suspiciunea.

la partea tehnica in primul rand conteaza sa faca ce trebuie. apoi sa arate bine.

 

de ex. degeaba ai amortizoare cromate ta-technics daca sunt proaste.

sau in cazul meu, cauciucuri cu profil V daca fac zgomot la viteza mare.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Dan...nu te lasa atins de "sagetile'' oamenilor "rai'' :))

Important e sa iti placa tie...nu conteaza ce...cum arata sau ce face...cum spuneam...important e sa iti aduca fericirea modificarea :)

In sfarsit ai reusit si cu reglabila...sper sa te multumeasca :)

Cand o montezi?

Link către comentariu

Nu stiu cand o montez, am multe pe cap acum.

Da am reusit sa iau una buna, chiar n-am de ce sa ma plang, a fost scumpa si noroc de tine, ca daca nu vedeai aia KW luam teapa :beer:

Lui Muale ii dau voie sa rada :)) si oricum nu cred ca voi reusi sa o montez.

 

Maine merg si dau comanda de parbrizul ala la 800 lei.

Am dat comanda de ulei si filtre, trebuie sa ajunga.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Cred ca te cam arunci cu parbrizul...ca sunt scumpe sau ieftine...tot din sticla sunt...

Si daca iei o piatra pe autostrada se sparg ambele...

Psihologic...eu as merge pe ala de 390...sa nu fie cel mai ieftin dar nici cel mai scump:))

Succes:)

Link către comentariu

Mi se pare scump. Din ce stiu, pe la 400 e sticla de golf.

Recent am schimbat la ibiza si a fost 430 cu senzor.

Link către comentariu

O sa vad maine ce parbrize mai iau, daca nu...asts e!

teapa n am mai luat eu :))

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Am dat comanda de parbriz, pana la urma a fost 550lei. De ce mi a zis prima data 800lei ramane un mister....

Inca astept uleiul...trebuia sa ajunga azi.

Link către comentariu

Am gasit si informatia de care aveam nevoie ca sa imi montez DVD+Camera.

 

"Dietz 1412 Multimedia Interface for connection of an external video source (such as a DVD player) with the VW Navigation MFD (4:3) unit when no original TV tuner is installed. This interface converts the analog picture signal (PAL or NTSC) into a digital one."

 

Deci pot cumpara la interfata pe care o am camera cu semnal PAl si NTSC si cum NTSC se gasesc cu sutele, voi comanda una luna asta!

Link către comentariu

 

 

Spune-mi te rog ce led-uri ti-ai pus la numar. Sunt no-name chinezarii sau ceva mai rafinat?

Eu mi-am pus un set de la un baiat de pe forum, fara canbus, si deja s-au cam dus dracu, la nici macar o luna de folosinta (nu lumineaza la aceiasi intensitate, e lumina fada :<)

Link către comentariu

Ledurile de la numar sunt pe masina inca de cand am cumparat-o. Chiar nu stiu ce fel de leduri a pus fostul proprietar, dar vad ca se mentin foarte OK, lumineaza foarte tare si am masina de 2 ani de zile :D

Cele de la plafoniera s-au ars, trebuie sa le schimb.

Link către comentariu

Mi-au montat azi cei de la Master Glass Suceava parbrizul; este saint gobain sekurit cu parasolar gri si tenta verde. Daca stiam cat de bine vezi cu un parbriz nou, fara punctulete mici de la pietre si alte crapaturi il schimbam mai demult, vad ultra HD acum :D

 

Am tot cautat zilele astea o oglinda retrovizoare cu senzor, nu am gasit ce cautam din lipsa de timp liber si am pus oglinda originala care cred ca nu e originala.

Link către comentariu

Da' oglinda ta veche ce avea? Vezi ca poti sa pui oglinda cu senzor si pe pastila de oglinda fara. Pe principiul pastila peste pastila.

Link către comentariu

cum nu ai gasit oglinda?! eu cand cautam gaseam...doar ca am vrut pret mai bun. pe la 100-150 ar trebui sa gasesti.

pastila peste pastila nu m-am gandit. nu sta distantata de parbriz?

am mai citit de pus oglinda cu senzor pe piciorul cele normale dar trebuie bricolat sa ascunzi cumva firul de curent.

Link către comentariu

Am gasit pe uk-mkiv's treaba asta. Pastila "cu senzor" are diametrul interior exact cat diametrul exterior al celei fara. Iar pastila veche se "ingroapa " partial in cea noua, deci distantarea suplimentara va fi de 2-3mm doar. Suportabil.

 

Bricolaj pentru fir nu trebuie - daca iei, cum e normal - oglinda cu "teava" pentru fire si cu capacele prinderii.

Link către comentariu

Nu am avut timp sa ma complic cu oglinda, ele pe net erau dar am fost ocupat iar eu nu am avut timp sa caut pe net informatii cu ceea ce am nevoie pentru ca nu ma pricep.

post-104263-14083697445079_thumb.jpg

Asa arata oglinda mea si e diferita fata de ce au altii pe golfuri.

Link către comentariu

oglinda standard originala o iei aproape moka de la dezmembrari. sau max 50 lei.

Link către comentariu

E buna asta care e, mie imi place ca e neagra+ ca nu am simtit nevoia vreodata de oglinda antiorbire, o vroiam ca de obicei pentru moft.

Link către comentariu

nasol ce ai patit dar nu te necaji asta e...si eu am ajuns azi acas dupa un concediu de aprox 10 zile romania-serbia-muntenegru(aproape toata tara in lung si lat)si inapoi prin Croatia si am dat cu ea in 2-3 denivelari de am crapat o janta pe interior si scutul imi este panza dar asta e..

 

legat de bara,da de veste cand o pui(daca se potriveste ca si tu ai pd ca si mine si este mai greu de gasit bara de genul ca de mult caut si eu)dar ma intereseaza daca ajuta la ceva sau ba incurca(dupa cum se zice ca devine si mai rigida si etc..)de aspect cu siguranta ii ok dar na...eu nu mai vreau sa aud de rigiditate mai mare si chestii de genul

spor

Link către comentariu

O sa fie mai rigida din ce m am documentat si am decis sa nu o mai montez+ ca trebuie sa gauresc oalele si in timp sigur apare rugina acolo daca intra apa.De incurcat nu prea vad cu ce ar putea incurca in compartimentul motor. Sunt cateva furtune care n-ai treaba cu ele in partea stanga.

Probabil o voi scoate la vanzare.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Am comandat azi camera marsarier cu urmatoarele caracteristici:

 

Producator JVJ

Model---Volkswagen VW-017C

Technologie C-MOS color

Sistem video NTSC

Rezoluție 510 X 462

Ieșire video 1,0 Vpp, 75 ohm

Tensiune de alimentare 12V

Vedere nocturnă Sensibilitatea la lumină: minim 0,1 Lux,
Este de ajuns lumina de marșarier

Unghi de vizibilitate 170°

Rastel pentru distanță Este

Mod de montare Montarea se face in locul unei lămpi de număr înmatriculare

Temperatura de operare -30° +70°

Dispozitive auxiliare Ajustare automată a White Balance,
Iluminarea numărului de înmatriculare cu LED,
Compatibilitate Can-Bus.

Altele Imagine superbă, unghi de vizualizare mare

Cuprinde Cablu RCA 5 m,
Garanție.

Garanție 1 an

 

Conform informatiilor gasite pe alte site-uri straine, s-ar potrivi la unitatea pe care o am MFD1+ interfata DIETZ 1412 atat camerele cu semnal video PAL cat si NTSC. Sper sa fie ok ce am luat. Nu imi place cand merg la ghici, dar nu am de ales. Daca nu o sa fie buna, o sa mai comand una cu semnal video PAL si aia e!

 

Cost total camera 250 lei fara transport.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

A ajuns camera! Nici nu mi-am dat seama ca o comand tocmai din Ungaria :))

Pe site la ei arata in poze ca are gauri pentru prinderi insa camera nu are ci doar niste cleme.

In fine, nu-i problema ca pana la urma o montez eu daca intra la lampa, important e sa am semnal video bun.

post-104263-14091353770006_thumb.jpgpost-104263-14091353988938_thumb.jpgpost-104263-14091354326898_thumb.jpgpost-104263-14091354494585_thumb.jpg

Link către comentariu

Am schimbat ledurile de la plafoniera w8 cu unele Samsung w5w.

4leduri=80lei :))

Lumina este mult mai puternica fata de ce am avut.

 

Ledurile vechi sunt cele din palma.
post-104263-14096582805354_thumb.jpg
post-104263-14096583254028_thumb.jpgpost-104263-14096583351696_thumb.jpg
post-104263-1409658435123_thumb.jpg

Modificat de redline1619
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!