Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

si cele Mann ce au?si de ani de zile si chiar si acum tot pe ale merg si sunt foarte ok

 

treaba ii in felul urmator,chiar acum cateva zile am luat bucse,piese de la lemforder ca is de top,cele mai bune si bla bla...surpriza cand ma uit pe cutii(din cele 8)2 nu erau fabricate in acelas loc...Brazilia,Taiwan,Cehia,Turcia,Slovenia si nu mai stiu ce...

 

mergeti dupa brand,dati banul in plus:))....asta e,ce sa facem

in acest fel am platit 350 lei pe tot(bucse bara stabilizatoare,brat cele mici si mari,flanse amortizoare si etc..)iar daca luam Mayle,Swag sau de genul aveam 100 lei acum in buzunar si eu cred ca o fi acelas lucru

Link către comentariu

Vreau sa vad cum sunt. Multumit de mann am fost...

 

Iar ca discuri, brembo max nu mai iau in veci.

Link către comentariu

Ca am ramas fara frane !! Inca de 2 ori, atunci cand le incalzesc foarte tare, raman fara frane. Probabil o fi si placutele de frana de vina, insa eu voi da vina si pe discuri.

 

Soosy a mai spus ca a avut si el probleme cu brembo max. Asa in oras sunt OK, insa eu am nevoie mai mult decat OK sa fie...

 

Si din ce am citit, ate power disc ar fi mai mult decat ok, acuma nu stiu cu problemele astea.

Ar mai fi o varianta cu discuri EBC, dar alea sunt prea scumpe...

Link către comentariu

Daca ramai fara frane cand se incalzesc foarte tare atunci iti fierbe lichidul de frana. L-ai schimbat in ultimul timp?

Link către comentariu

Eu nu l-am schimbat, insa o sa il schimb acuma cand iau discurile.

 

Am vazut pe net EBC Turbo Groove 280mm, scrie set discuri fata =789lei iar spate 233mm=591 lei. Placute frana Green Stuff fata=304lei iar spate=212.

 

Oare cum sunt? am auzit pareri bune, dar eu stiu...

 

Daca nu reusesc sa iau EBC, raman la ATE power disc.

 

Cele de la ATE in total costa aproximativ 1450lei iar cele de la EBC 1900 lei.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

schimba intai lichidu de frana ca ala e problema mai mult ca sigur...placutele de frana mai au ceva carne pe ele sau sunt pe duca?

Link către comentariu

Mai au ca le-am schimbat vara trecuta, insa nu am pus cine stie ce firma, deci le voi schimba si pe alea.

 

Ma intereseaza sa stiu ATE power disc+ate ceramics sau EBC turbo groove+ green stuff placute.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Da, culmea :lol: !

 

Cica simte ca are frane acuma :D , o sa ii mai dau un pm poate ma lamureste mai bine.

Link către comentariu

Eu am avut EBC red-stuff. Erau praf, in primii 1000-1500 km scoteau niste sunete de parca venea trenul in gara :)) si dupa ce se incalzea ar fi trebuit sa franeze mai bine.... dar frana mai prost ca placutele stoc. in maxim 15000 km le-am schimbat cu ate power disk si ate ceramic

Link către comentariu

Eu nu l-am schimbat, insa o sa il schimb acuma cand iau discurile.

 

 

Schimba-l ACUM si decide-te pe urma la ce schimbi.

 

Despre ATE Powerdisc am auzit multe cazuri de discuri ovalizate.

Discul nu mi se pare foarte important, ci mai mult placuta de frana. Eu am acum Ferodo DS Performance si sunt multumit de ele. Frana ok la rece si buna la cald. Am observat ca la mersul prin oras nu reuseste sa ridice temperatura suficient pentru niste placute mai agresive. La mers prin oras, placutele mele abia ajung la 60 grade C. Placutele "foarte sport" au nevoie de 150-200 grade C ca sa-ti atinga performantele.

Link către comentariu

@toni cat costa un set de placute Ferodo DS Performance?eu folosesc placute Ferodo Premier si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu

Eu unul recoman EBC , am avut EBC pe masina 100.000 km si sau comportat exemplar este un pret mai piperat dar merita ! 

Link către comentariu

@toni cat costa un set de placute Ferodo DS Performance?eu folosesc placute Ferodo Premier si sunt foarte multumit de ele.

~600lei

Daca ai discuri mai mici, gen 280mm, probabil sunt mai ieftine.

Link către comentariu

O noua surpriza in minunata Suceava, n-am nimic cu unii soferi, dar pe altii mi-e greu  sa ma abtin fara sa ii jignesc :dry: .

 

Mi-am gasit in parcare aripa stanga putin infundata, nu imi ajunge ca am ramas fara oglinda, acuma ma rezolva si de aripa.

 

Bravo baieti !!! :ceuameni:

 

M-am decis, daca o sa am destui bani, o sa merg pe EBC turbo groove si placute green stuff.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Of.. chiar imi pare rau. Nu-mi doresc sa mai treaca si altii prin asta. E cel mai urat sentiment sa lasi masina intr-un fel si sa o gasesti altfel. Daca o loveai tu, macar stiai un lucru.. dar asa.. e oribil.

Link către comentariu

Eu am Ate Powerdisc si placute Ate Ceramic de vreo 15.000 km. Ma declar multumit ! Si nu menajez deloc franele :) , nici uzura vizibila dupa atata timp, nici jante murdare. .. cred ca varianta este f ok

Link către comentariu

Nu mai tine de doua ori contactul - bujiile nu se incalzesc mai bine. Doar obosesti bateria.

Link către comentariu

Patesc o chestie interesanta, care nu s-a mai intamplat si in trecut.

 

Am pus la scrumiera adaptor radio FM; azi am observat ca atunci cand deschid portierele se brueaza semnalul, de asemenea si cand pun stergatoarele in functiune, inainte nu pateam asa ceva :))

 

Am fost ieri sa vad o navigatie, care are codul ala de imi vede tot maxidotul, sau asa zice pe net ca ar avea tmc inclus, dar bineinteles nu mi-a mers si imi pare rau ca avea un pret bun navigatia.

 

Mi-a zis azi F l o r i n  ca as avea nevoie de 3 fire trase, de la bord la mfd, eu nu stiam asta....

 

In plus, am fost la reprezentanta sa comand o camera marsarier, bineinteles ca cica nu se ocupa cu asa ceva si m-au trimis la un nene care are chinezarii la 200lei si alpine la 550 lei care nici nu vin in suportul de numar, trebuie sa caut in alta parte.

 

Iar inca o faza naspa, cand accelerez si trece de 3000ture se aude un sunet ciudat, dar nu doar atunci se aude. Uneori cand accelerez mai brusc, mai tare...dar pare un sunet mai mult de plastic inghetat care zangane la turatii; o sa investighez pentru ca am terminat sesiunea si am timp liber.

 

Deci nu mi-a mers deloc bine saptamana asta :(

 

Era sa uit, cred ca o sa caut in dezmembrari o lancia lybra care are sistem Bose si cred ca o sa iau 4 boxe ca sa le inlocuiesc pe ale mele, nu ma astept la mare diferenta, dar daca se aude cat se aud astea ale mele, e OK.

 

Am sunat la beloud si mi-au spus baietii ca nu merita sa iau ce vreau eu...voi avea nevoie si de un casetofon pe masura.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Si eu mi-am luat 2 boxe Bose de pe o lancia, dar inca nu le-am pus sus. Cu mfd-ul pe maxidot nu stiu ce sa zic. Eu am gamma si imi afiseaza pe maxidot CD sau frecventa de radio pe care sunt.

Link către comentariu

Ieri am umblat la mfd, cand am facut proba cu celalalt; cred ca din cauza asta se brueaza semnalul, nu am pus bine firele din spate.

 

Daca o sa iau un set de boxe, o sa incerc sa fac rost de 4, nu vreau sa fie diferite...

 

Astept sa le montezi sa imi spui cum se aud :D

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!