Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

Pot sa pun un Tv tuner audi sh, mai este o interfata dietz care e foarte scumpa, daca iau ceva, vreau sa iau ceva bun la care pot adauga o camera marsarier si un dvd care reda video si citeste card/usb.

 

tv tuner audi se gaseste la 350-400 lei

interfata dietz-650 lei noua

dvd- aproximativ 200 lei.

 

Daca iau tv tuneru (4D0 919 146 B) nu mai am nevoie de interfata dietz. Deci pe asta mizez.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Am montat-o si se aude foarte fain ! Peste orice aparat aftermarket pe care l-am avut.

Trebuie sa vad cum pot face sa ii pun dvd cu usb, card etc.

Pe langa ca se aude clar, arata si bine in bord :D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

daca tu esti multumit asta ii important,insa eu nu as da sunetul de la un Alpine,Pioneer ceva clumea pe asa ceva,dar fiecare cu fixul lui

de aratat arata bine dar sunt si playere 2din,daca nu neaparat dvd...in fine,nu asta conteaza

 

in legatura cu burduful de planetara cu care ai problema,interior sau exterior,am si eu o buba la a mea(ii crapata si da vaselina afara)insa ii cea din interior si pe planetara groasa....un lucru bun(ca cea groasa ii cea scurta si ajungi ceva mai usor la ea)iar cea rea ca ii interior,va fi ceva de lucru ca se rezolv problema fata de cea exterioara care merge repede

si un pret(asa de curiozitate sa vad ce preturi is pe la voi...)?

Link către comentariu

Nu stiu ce sa iti zic, nu prea cunosc cu mecanica, insa stiu ca e pe partea stanga-burduful de langa motor, cutia de viteze, nu ala de langa roata.

Aveau pe stock un burduf la 94 lei, insa mi s-a parut exagerat pentru o bucata de cauciuc. Eu am comandat si ajunge maine un burduf( nu mai stiu firma) si ma costa 45 lei. Erau si la 25 si 30 lei.

 

In legatura cu Alpine si Pioneer- aici ma refer la aparatele astea in jur de 500 lei. Are un prieten un Alpine care nou e 350E si se aude foarte fain, insa nu imi dau seama daca e mai fain decat MFD sau mai prost. Chiar azi am facut o comparatie intre ele.

Pot spune la sigur ca e mult mai bun fata de ce am eu si fata de ce au prietenii mei (Sony,Pioneer,Alpine pana in 500-600 lei).

Ceva ce sare de 1000 lei ma gandesc ca o fi mult mai bun. Nu am avut in mana asa ceva pana acum.

Link către comentariu

Imi poate spune cineva ce fel de leduri se folosesc pentru un cluster?

Vreau sa schimb clusterul iar cel care vine are culoarea standard Vw, rosu-albastru.

Eu vreau sa il fac cum il am pe asta, in loc de albastru sa pun alb.

Vreau sa lumineze bine, nu vreau ceva sa ma deranjeze.

 

Atasez o poza cum e bordul meu...

 

 

post-104263-0-55809500-1376815125_thumb.

Link către comentariu

Foarte bine arata navigatia in bord , eu zic ca este o unitate buna , pt cei care nu au urechea "sensibila"...face cat un player decent , nu chiar unul high-end !!!

Acum parca ai interiorul complet :)...arata foarte bine.

Apropo de ce vrei sa vinzi clusterul vechi ? Ai gasit unul cu maxidot?

Link către comentariu

Da, saptamana viitoare astept un cluster maxidot immo3...il aveam pana acum daca nu ma complicam sa trimit banii prin banca, long story.

Are folie de passat de Europa, dar am sa o schimb cu folia mea.

Link către comentariu

Da, merg la cineva sa le faca...eu nu ma pricep.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Daca tot iei folia de pe cel vechi...asta daca merge...de ce nu iei si ledurile?

Faci un swich de folie si leduri...dar esti sigur ca se potriveste folia de pe unul pe altul?ma gandesc acolo la afisaj...ce faci unde este displayul sa intre displayul mare...decupezi?

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Eu iau de la Florin clusterul si el a zis ca merge sa mut folia. Daca a zis el ca merge, atunci merge :D

Ledurile nu stiu cum vin prinse pe placa, asa ma gandeam si eu sa le trec de pe o placa pe alta, dar nu stiu daca se poate.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Daca a zis el...asa o fi :)

Ledurile gandeste-te ca au fost puse ulterior...deci cum au fost puse pe asta pot fi puse si pe celalalt...ele sunt lipite cu fludor...deci merg luate de pe unul si puse pe altul...acum depinde si cum sta cu rabdarea electronistul :)

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Daca tot iei folia de pe cel vechi...asta daca merge...de ce nu iei si ledurile? Faci un swich de folie si leduri...dar esti sigur ca se potriveste folia de pe unul pe altul?ma gandesc acolo la afisaj...ce faci unde este displayul sa intre displayul mare...decupezi? Sent from my GT-P3100 using Tapatalk 2

 

da, decupeaza folia... ca asta e singura diferenta la folia de maxidot - nu are niciun martor pe mijloc.

 

o sa aibe folia de pe clusterul care il trimit de model, e joaca de copil.

 

Ledurile - daca vb de iluminarea clusterului - sunt SMD PLCC si sunt lipite pe placa.

 

Redline - daca le vrei albe, trebuia sa imi zici..... il pot face, eventual nu-i mai dau drumul si il fac.

Link către comentariu

Nu mi se mai deschide portbagajul...grozav :(

Pana acum nu a dat semne de oboseala, mergea ok. Azi am bagat o punga si cand sa o scot nu s-a mai deschis.

Se aude motorasul cum actioneaza, dar nu se deschide.

Cheia nici nu o pot baga pentru ca nu intra, nu stiu daca e normal sau nu, asa e de cand am luat masina.

Cred ca trebuie sa rabatez bancheta si sa intru prin masina ca sa scot plasticile alea sa curat acolo.

Asta imi mai trebuia :|

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu te mai necaji...vezi ca tocmai ti-am dat pm...intra prin masina si fa ce ti-am zis...dupa ce il deschizi desfaci toata mocheta aia si vezi ce s-a intamplat...dureaza 5 minute sa il deschizi prin interior...

Link către comentariu

Merci mult Laur. O sa fac asa cand ajung acasa.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Deci...dupa ce te-ai bagat in portbagaj...desfaci cele 4 suruburi de la baza...ele ar fi fost aici dar eu daca mi se tot bolcheaza nu le-am mai pus...

post-14266-0-87455000-1377095748_thumb.j

Dupa asta cracanezi putin mocheta aia si pipai pe acolo pana dai de tija asta...care o impingi in sus...

post-14266-0-33178300-1377095808_thumb.j

Dupa ce l-ai deschis iesi si continui cu desfacut suruburi ca sa dai mocheta aia jos...cam astea sunt suruburile...iti trebuie o surubelnita cruce si un torx T20 

 

post-14266-0-72376100-1377095972_thumb.j post-14266-0-29296900-1377095973_thumb.j 

 

post-14266-0-82621900-1377095971_thumb.j post-14266-0-83047700-1377095973_thumb.j

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

Ti s-o fi ruplt plasticul dintre motoras si broasca. Asa am luat si eu Bora, si se pare ca e boala lor. Sunt tot felu de metode de remediere. Vezi si in topicul masinii mele.

Link către comentariu

Am schimbat burduful de la planetara.

Febi am luat.

Am prins mai bine scutul, sa nu mai umble.

Un fir de la xenon care a ajuns pe la ventilatoare si l-a rupt, l-am schimbat si pe ala.

Nu am mai facut portbagajul ca deja e tarziu.

Burduful l-am schimbat eu, nu am fost la service.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Te-ai pus pe capul ei :) ai avut ceva de lucru...

Burduful era cel dinspre roata sau cel dinspre cutie?

Link către comentariu

Probabil a sarit tija, s-au s-a crapat plasticul ala negru de la capatul ei. Mi s-a rupt si mie si am luat alta tija cu totul. Am rezolvat-o singur urmand pasii care ti i-a dat Laurentiu.

Link către comentariu

Era burduful dinspre cutie. A durat ceva, dar a iesit foarte bine.

O sa vad maine ce s-a intamplat cu portbagajul, sigur rezolv problema.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Eu am confectionat o piesa mai teapana in locul celei rupte.

Cauza ruperii la mine a fost greutatea capacului - antifonat de Robert (fostul proprietar) cu un soi de dynamat.

Dar oricum e boala lor - chiar fara modificari. Sunt chiar niste baieti care vand niste kituri de reparatie mai trainice decat piesa originala. De acolo m-am inspirat cand am confectionat piesa mea.

Link către comentariu

Merci mult, o sa ma uit pe topicul tau daca gasesc ceva acolo.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!