Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

Multumesc, ma voi uita peste el si sper sa imi fie de folos :beer:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Astazi am schimbat placutele frana pe fata.

 

Astept sa vina baiatul cu dezmembrarile de la mare ca sa iau si restul pieselor ca sa pun spalatoarele.

 

Luni plec intr-o mica excursie de 4-5zile cu bora si sper sa se comporte exemplar ca pana acum :D

 

Cu doua zile in urma am avut un incident neplacut. Conduceam passat'ul intermediar al unui prieten si a inceput sa iasa puternic fum prin bord. Avand in vedere ca fetele usilor si manerele erau scoase pentru reconditionat,nu puteam deschide usa decat cu o ustensila si nu dura putin. Eram pe banda a doua si m-am speriat tare cand am vazut asa mult fum si am tras de volan sa intru pe prima banda, bineinteles asta s-a petrecut foarte repede si fara sa ma mai asigur. Am intrat intr-o masina care circula pe prima banda. Avarii minore...am pierdut oglinda la passat,aripa avariata, celalalt la fel. Noroc ca era si proprietarul in masina ca altfel nu cred ca ma credea daca ii ziceam ca era sa ia foc masina. Nu cred ca am sa mai conduc masina cuiva vreodata, decat a mea.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Am revenit din excursie, masina s-a comportat excelent mai putin cand am incalzit prea tare franele si incepeau sa ma lase :dry:

4 persoane cu tot cu bagaje; cu 45l de motorina am mers 747km. Consum mediu intre 7,3% si 6,2%.

Ulei nu a consumat deloc, cu cat am plecat de acasa cu atat am si venit.

Sunt multumit :icon_thumleft:

 

7fcd.jpg

coxs.jpg

 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Parca tu nu ai umblat la frane nu?ce ai acum pe ea?

Consumul este mai mic decat zice BC-ul...747 km cu 45l inseamna 6% :)

Tot ce conteaza e ca esti multumit :)

Link către comentariu

Nu am umblat decat la placutele de frana iar discurile sunt Brembo Max Sport.

Sunt multumit in regim normal de condus cum functioneaza,dar in serpetine cu 120km/h si cu franari bruste simteam ca ma lasa iar placutele de frana miroseau a ars.

Iar in legatura cu consumul nu prea am dat importanta. In unele zile imi arata 7% consum iar in altele 6% si nu am mers deloc la consum. Depinde de traseul pe care l-am facut, de oras...de munte.

Raport putere-consum eu sunt foarte multumit, nu am luat masina asta ca sa merg la consum :D

 

ieri m-a sunat matusa si mi-a zis ca isi vinde passatul din 2006, mi-a facut chiar si o oferta foarte buna pentru mine greu de refuzat si nu stiu ce sa fac :lol:

Imi e greu sa ma despart de bora avand in vedere ca e cea mai buna masina pe care am avut-o pana acum.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

E hai...ai inceput cu dastea? :))

Cum e cu taxa la tine?ca daca nu e platita...nu cred ca iti convine sa o dai pe 3-4000...

Link către comentariu

Nu e platita si aici apare problema la care nu ma pot desparte de ea, iau prea putin daca as vinde-o...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Exact...nu merita...in aceeasi situatie sunt si eu...deci hai sa lasam gandurile astea sinucigase :)) masinile inca functioneaza ...de ce sa le dam :)

Link către comentariu

Pentru un passat din 2006 si o oferta de nerefuzat ? :lol:  Trebuie sa vorbesc cu familia sa vad ce se decide.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai depinde cat de buna e oferta...daca ti-o da moca...de ce nu :))

Link către comentariu

Ia-o si tine-o si pe asta. O pui si la vanzare si daca iti ofera cineva banii ce ii merita , o dai...

Ps: zi pretul Passat-ului

Link către comentariu

Mie mi-a zis ca vrea 6000E si pe net parca era cu 7500E pusa.

Da, e din generatia aia cu probleme la injectoare, motor 2.0 140cai dar are toate injectoarele schimbate si nu mai are probleme. Masina are revizii doar la reprezentanta, o cunosc destul de bine si nu e cu probleme. Are 160.000km.

 

Am vorbit cu tata acum 10 min si a zis ca ar vrea sa o cumpere dar fara sa o vand pe bora, sa avem doua masini in familie. Acum om vedea, inca discutam.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pai luati-o...banuiesc ca va fi a tatalui...dar vei putea merge oricand cu ea...:)

Link către comentariu

Nu...tot eu o conduc :D

Vedem zilele astea daca o luam sau nu pentru ca mai avem niste cheltuieli cu un apartament si nu stim cum o sa fie.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Nu am umblat decat la placutele de frana iar discurile sunt Brembo Max Sport.

Sunt multumit in regim normal de condus cum functioneaza,dar in serpetine cu 120km/h si cu franari bruste simteam ca ma lasa iar placutele de frana miroseau a ars.

Iar in legatura cu consumul nu prea am dat importanta. In unele zile imi arata 7% consum iar in altele 6% si nu am mers deloc la consum. Depinde de traseul pe care l-am facut, de oras...de munte.

Raport putere-consum eu sunt foarte multumit, nu am luat masina asta ca sa merg la consum :D

 

ieri m-a sunat matusa si mi-a zis ca isi vinde passatul din 2006, mi-a facut chiar si o oferta foarte buna pentru mine greu de refuzat si nu stiu ce sa fac :lol:

Imi e greu sa ma despart de bora avand in vedere ca e cea mai buna masina pe care am avut-o pana acum.

si eu tot brembo max sport am si la fel da semne de incalzire...la franare mai "abudenta"

probabil o fi de la placute...eu am normale(alea vag...)se simte a ars si sunt chiar hot:)

 

nu stiu ce sa zic,sper sa fie de la placute,daca nu atunci dezamagire mare discuriile astea

Link către comentariu

Nu sunt de la placute, am mai patit odata asa mai demult si atunci aveam alte placute. Oricum discurile mele trebuie schimbate la anul si atunci am sa merg pe altceva.

Link către comentariu

se poate....inainte aveam alea masinii,si chiar nu aveam probleme,pana s-au uzat calumea si chiar ovalizat

acum parca nici frana nu prinde cum trebuie si la drum lung(mai ales pe serpentine cand o tin mai mult)atunci poti frige oua pe ele,si miroase

 

asta e,din pacate fapta ii consumata,data viitoare nu mai merg pe renume,brembo......abureala

Link către comentariu

Nu e vorba de renume, doar ca isi au si ele limitele lor! E normal daca mergi cu 100 in panta o anumita distanta si ai numai franari puternice, franele isi vor arata limitele!  

Link către comentariu

si cele originale de ce nu fac asa?nu le-am simtit mirosul niciodata,si nu ii prima oara cand fac drumul ala si nu am mers sau franat in excest acum,nici mai putin si nici mai mult ca inainte,mers normal si atat

 

si totusi sunt brembo si cica sport,adica nici nu ar avea voie sa se incalzeasca asa(fiind si cu striatii)in fine

discutii inutile

Link către comentariu

Striatiile ajuta la eliminarea gazelor si a prafului de placute. De incalzit,o fac toate. Chiar daca sunt ventilate pe fata.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Exact, data viitoare mergem pe Ate Power Disc si gata :))

 

Am facut rost de 6000E si cand am sunat la matusa sa iau passatu...ghici ce? S-a vandut :)) Daca o sunam dimineata si ii spuneam ca il cumparam, era al meu acum...doar 2 zile a stat anuntul. Asta e, raman mai multi bani pentru bora.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Am primit releul Siemens 389 pentru spalatorul de faruri, cica as avea nevoie de el ca sa recunoasca atat stergatoarele cat si spalatorul de faruri.

Mai trebuie sa fac rost de senzorul de nivel, sper sa il gasesc la un pret bun.

 

Pe langa releu, am mai luat si duzele incalzite. Sa vedem cum le voi monta :lol:

 

Totusi ma indoiesc de releul pe care l-am luat, am vazut ca exista mai multe Relee Vw/ audi pentru spalator faruri.

Eu am luat 389 pentru ca am gasit la cineva care a montat pe un Seat spalator de faruri.

 

Poate ma ajuta cineva? sa imi spuna daca e ok releul sau trebuie sa iau altul?

 

citez: "din interiorul masinii, de pe panoul cu relee - releul combinat pentru stergatoarele de parbriz, luneta si spalatoare faruri ( e releul dublu ca marime dinspre coloana volanului, din randul de jos. Pe al meu scrie 389 mare), nu am luat si codul lui."

post-104263-0-24031100-1375776106_thumb.

post-104263-0-87301700-1375776124_thumb.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!