Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

redline1619

Din primele impresii...vad ca e mai fluid decat castrol'ul,e mai putin vascos.

Sper sa nu pape ulei mai mult decat trebuie.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pe la sf lunii fac si eu schimbul...mie nu mi-a luat mai mult de 1L pana acum...avem aceeasi turbina din cate tin minte :)

Link către comentariu
redline1619
Publicat (modificat)

Da, vnt17 parca.

Cu castrol mi-a mancat cam 500-600ml.

Eu am asteptari mari de la uleiul asta,se tot vorbeste si se lauda mai peste tot...in schimb toata lumea fuge de castrol.

Sunt curios,masinile noi de la vw tot castrol folosesc sau ce ulei recomanda?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Bucura-te de masina...nu te mai gandi la chestii gen consuma ulei...ce sa fac...ce ulei sa aleg...care o fi mai bun...

Daca faci un calcul...cata bere bem noi intr-un an...si cat ulei bea ele intr-un an...as zice ca nu consuma asa mult :))

Link către comentariu
redline1619

:lol:

Asa e !

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
redline1619

Am schimbat placutele de frana pe spate,am remediat zgomotul facut de la protectia de la discul de frana. Luna viitoare le schimb si cele de pe fata.

Am apucat sa schimb doar suspensia de pe fata,am ales sa fac operatiunea acasa si mi-a luat toata ziua,nu am mai apucat sa o schimb si cea de pe spate. Ramane pe sambata sa schimb si suspensia spate.

 

Schimbul de ulei si filtre l-am facut eu,placutele de frana,aerisirea franei si suspensia pe fata.

Eu zic ca am economisit ceva bani,ca am cheltuit cam mult luna asta.

 

ceva poze cu fosta si actuala :D

 

20130509181103.jpg
 

20130509181710.jpg

 

20130509194105.jpg

 

 

 

 

Link către comentariu
redline1619

Am pus azi si suspensia pe spate,pot spune ca e o alta masina !

Suspensia o fi ea second dar e de o suta ori mai buna fata de ce aveam. Mi se pare ca e mult mai rigida fata de koni,dar nu stiu daca e din cauza ca era cam uzata koni.

Sunt foarte multumit si atat conteaza! :D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Parca e mai lasata acum, fata de cealalta suspensie..oricum arata bine de tot. Eram in spatele tau in sensul  giratoriu si mi-a placut ca nu s-a inclinat prea tare. :icon_thumleft:

Modificat de Alex265
Link către comentariu
redline1619

Da...asa imi pare ca ar fi mai lasata putin dar nu stiu.

Important e ca lucreaza bine si mie imi place. E un plus pentru stabilitate :D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

arata cam rau arcurile koni.nici culoarea nu se mai vede pe ele.pune poze cu masina cu noua suspensie sa vedem si noi :icon_thumleft:

Link către comentariu
redline1619

Pun de indata ce voi face poze,mai mult de asta am schimbat suspensia ca imi era frica sa nu se rupa vreun arc.

Telescoapele inca erau ok,le pastrez ca nu stii cand ai nevoie de ele,la fel si arcurile,poate le reconditionez.

Link către comentariu
redline1619

Dupa cateva zile de cand am suspensia,sunt gata sa imi spun parerea.

 

Din start e mult mai rigida fata de KONI pe care o aveam,rigida incat m-am speriat cat de tare s-au comprimat arcurile spate atunci cand am pus telescoapele.Aveam impresia ca le-am pus gresit,dar nu.

Orice denivelare o simt acum,pot spune KONI era confortabila,insa mie imi place...nu stiu daca pasagerii se simt bine :icon_confused:

Fata a mai coborat putin,jumatate de cm. sau chiar un cm. nu sunt sigur,dar a coborat ! Spatele e la fel,tind sa cred ca e putin mai sus( o sa revin cu poze la sfarsitul saptamanii ca am sesiune acum ).

 

La stabilitate? ce sa spun...mult mai stabila in curbe fata de KONI,aproape ca nici nu se lasa in curbe,credeti-ma ca am fortat mult virajele,asa mult incat nu imi permiteam cu fosta suspensie.

 

Per total sunt MEGA multumit de suspensie,chiar daca era putin ruginita,telescoapele si arcurile erau aproape noi si la pretul pe care le-am luat,pot zice ca au fost gratis :D.  Recomand suspensia celor care vor sa isi cumpere.

Link către comentariu

La urmatorul schimb iti recomand sa incerci filtrele Knecht.

Link către comentariu
TurboDIesel

ce suspensie ai pus pana la urma? nu vad sa fi pomenit pe undeva...

Link către comentariu
redline1619
Publicat (modificat)

H&R cup kit...am scris cu cateva pagini in urma.

Zbeng de ce recomanzi filtrele alea?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de redline1619
Link către comentariu

filtrele Mahle adica? sunt la feld e bune ca si Mann...eu am pus si-si.

cel de polen nu cred ca am gasit cu carbon laei si am luan Mann, la motorina parca era o idee mai ieftin

Link către comentariu

La mine toate filtrele Mahle mai putin cel de benzina vin made in Austria iar la Mann unu ba in China altu in Indonezia etc.. foarte rar sa gasesc made in De

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
TurboDIesel

la ultima revizie am pus si eu filtre knecht...se zice ca ar fi facute in Austria si ca-s considerate ca produse oem; dupa ce le-am desfacut, pe ele scria mahle si erau facute prin toate colturile lumii...data viitoare pun mann ca nu am avut probleme cu ele si oricum le schimb sub 10000 de km.

Link către comentariu

La ultima "revizie" am pus Mann - cel de motorina si cel de ulei erau made in germany, insa cel de aer made in india, si cel pe polen ceva gen slovacia.

Link către comentariu
redline1619

Eu nu am avut probleme cu filtrele...sunt multumit de mann si nu cred ca voi incerca altceva prea curand.

Doar uleiul l-am schimbat si astept sa fac km sa vad daca e vreo diferenta intre castrol si ravenol.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
redline1619
Publicat (modificat)

Am facut asigurare pe 12 luni la Uniqa -1367 lei. Cel mai ieftin RCA pentru mine dupa Carpatica,Euroins si Tiriac.

 

Am cumparat azi doua stergatoare Valeo,insa nu prea imi plac,am dat si multi bani :tuktuk: Face zgomot unul dintre stergatoare atunci cand sterge.

21" cu 18" astea sunt dimensiunile corecte pentru stergatoare? sau se pot lua mai mari.

 

 

Nu prea imi place la suspensia asta ca spatele e prea ridicat,arata ciudat.

PS: am facut rost de capacul care lipeste in poza de la janta.

 

20130519202953.jpg

 

Modificat de redline1619
Link către comentariu

21 cu 19 parca ...

ai aero sau normale?

 

in mod normal cel de la sofer ar putea fi mai lung doar in jos, dar nu am gasit asa ceva

Modificat de Muale
Link către comentariu
redline1619

Aero.

Cred ca 19 e la pasager ca cel care l-am dat jos era putin mai mare.

21 la sofer era ok.

Daca se rezolva in timp problema cu scartaitul le voi lasa,ca ele sterg bine.

Link către comentariu
quattro3001

Sfat! Pentru a lucra cum trebuie suspensia bratele trebuie sa fie paralele cu solu, in cazu tau NU este asa asta face ca amortijorul sa nu mai aibe cursa si sa loveasca in bumpar , asta este unul dintre motivele pentru care ti se pare mai rigida!

Link către comentariu

Credeam ca numai eu dau asa mult la RCA, eu am gasit la 1100 lei pe 12 luni, de cati ani  ai permisul ? ca aici e cel mai important criteriu la RCA

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!