Jump to content

Bora Bora Reloaded


redline1619

Postare recomandată

Multumesc! Merge mai tare ca audi ce-l am, a4 b7 170cp quattro, insa nu mi place cum face boost cand e subturata, acolo mai trebuie modificat ceva putin...ar fi mai multe de zis dar ma limitez aici. Cand rezolv problema, va tin la curent :)

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri ^_^

@kicker Eu inainte tot Ate Ceramic am avut. Am discuri frana fata-spate Ate Ceramic, placute frana fata-spate Ate Ceramic. Am schimbat doar placutele pe spate tot cu Ate ceramic pentru ca am fost foarte multumit fata de ce aveam inainte la franari.

Ca sa-ti spun o diferenta fata de discurile brembo ce le aveam inainte si placute trw parca(nu stiu sigur), pe Transalpina, am condus pe cat de sportiv am putut eu si inainte sa termin traseul, nu mai aveam pedala de frana. Cu Ate Ceramic, inainte sa termin traseul, nu mai avem aceeasi franare ca la inceput, am simtit cum pedala da sa se intareasca, dar franare tot aveam, as mai fi putut continua cu stilul ala de condus inca ceva timp bun pana probabil sa raman iar fara frana.

Deci pentru mine, a fost o diferenta notabila. E stric parerea mea personala.

 

Am uitat sa mai preciez ca am schimbat garnitura de la antena ca a mea era mancata, desi am cumparat tot kitul de reparatie, am folosit doar garnitura.

Asamblul de la stergatoare( nu stiu acum cum sa-i zic altcumva) mi s-agripat si nu mai mergeau de niciun fel stergatoarele, evitam mult sa ies pe timp ploios :)) Am demontat, curatat, uns cu vaselina si totul e ok acum.

Stopurile nu mai dau eroare de bec ars, am pus o rezistenta si acum e totul bine.

 

Link către comentariu

Le-am luat de pe amazon din Germania. Am dat 54euro pe ele daca nu ma insel. Sunt mult mai groase ca material fata de cele originale si pe spate au "o chestie" aderenta si atunci cand le pui in masina stau fixe fara sa le mai prinzi in suporti.

@Laurentiu_LWR Ai mare dreptate, greseala mea :))

 

Link către comentariu

Buna seara!

Am terminat astazi cu farurile, sunt multumit de rezultat, :D

Nu e ceva wow, fata de ce aveam eu, insa sunt mai bine construite farurile, in sensul ca nu mai cade lupa :))

Ca diferenta de lumina, nu e foarte mare,e mai uniforma, mai intensa, e ce trebuie. Inca mai trebuie reglate.

Lupele sunt  de 2,5' H1 luate de la colegul Jaf( nu stiu sigur daca e si pe forum) si odata cu lupele, am montat si kit nou de xenon.

Atasez o poza si cu intercoolerul :)) Iar cu farurile o sa pun mai multe poze maine.

 

0.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu

arata senzatie cu noile lupe,pune o poza si cand lumineaza noaptea...intercooleru ala face treaba buna?:scratch:

Link către comentariu

Am sa pun poza de indata ce am sa le reglez.

Vedem vara viitoare daca-si face treaba :))

 

Modificat de redline1619
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

O poza cu faza scurta iar cealalta cu faza lunga. Sunt multumit :) ramane sa vedem daca ma bliteaza cineva, dar dupa parerea mea sunt reglate bine.

E4AC7DB2-BD89-4D21-81A7-C317FAFB3872.jpeg

582D46EE-68A2-451E-89F1-39265F3109E2.jpeg

Link către comentariu

Hai ca nu mai e mult si rezolvam si maxidotul :D

In poze  lumineaza  bine..

Link către comentariu

Nu am nimic impotriva acestor faruri (lupa + xenon) daca sunt reglate corect. Toata stima pentru munca depusa si pentru finalul frumos. Trist ca ...in caz de un control al RAR ramai fara talon. :-( 

Numai asta ma opreste sa imi fac si eu... 

Astept poze/video de la camera  si cat ai dat pe ea. :D aaa, si cum se aseaza in jurul oglinzii :-)

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Da, nu afecteaza partificipantii la trafic, am avut grija de aspectul asta cand am reglat farurile. De RAR sunt constient ca voi ramane fara talon, am luat si asta in calcul cand am facut farurile, optam pentru faruri oem facute joey mod cu ceva becuri bune si sincer, am mers cu o cunostinta care are faruri originale si n-am fost absolut deloc incantat de ele. Am ales sa ma risc sa merg cu lupe. Eventual pot proba sa vad cum lumineaza cu H1 fara xenon.

Avand in vedere ca nu circul asa mult cu masina, momentan are 245,000km si am luat-o in 2012 la aproape 180,000km, poate totusi nu dau de RAR :))

Camera in sine a costat 300 lei, am mai platit 68 lei pe un card de 32gb de mare viteza. Imi place camera pentru ca se pune la oglinda, mai ales daca nu ai senzor de ploaie cum sunt modele mai noi ca sa se integreze mai bine. Filmele sau pozele le descarci prin wi-fi in telefon, vine cu o aplicatie atat pentru android cat si pentru ios. Partea naspa e ca se monteaza destul de greu, se leaga pe direct la tabloul cu sigurante, se trag firele plin plafon, poate reusesc s-o montez cu Laur cand ma voi intalni cu el. Nu mi-am luat pana acum o camera de filmat pentru ca nu-mi place cum atarna firele prin masina, nu vreau sa vad bradulet la oglinda si alte minuni, clean look :D

Pentru poze/filmari, se gasesc pe youtube daca scrii numele camerei de filmat. Dar am sa pun si eu cateva filmari daca reusesc s-o montez :D

 

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Eu te cred ca le-ai reglat corect sa nu deranjeze...dar astia's cam obtuzi... N-ai cu cine. Sper si iti doresc sa nu ai parte de vreo intalnire cu ei. 

Te intrebam de camera deoarece sunt multe variante ale acestei camere pe Aliexpress, si parerile sunt impartite. La modelul asta ma uitam si eu ca nu aveam de gand sa port dupa mine cabluri si alte chestii si as fi vrut-o pe asta, pentru filmat din aceleasi motive: cabluri ascunse si e legata direct in tablou. 

Sa postezi niste poze/filmulete pe zi/noapte sa vedem de ce in stare! :D Si s-o folosesti sanatos fara sa ai nevoie de filmuletele din ea.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare! Nu am mai scris de mult pe aici, nici n-am facut mare lucru la masina. Am avut multe tentative esuate de a mai rezolva anumite probleme, insa fara succes.

Am reusit doar sa ma ocup de interiorul masinii si anume, scaunul soferului si cotiera erau putin uzate, nu exagerat, insa un pretentios ca mine n-am putut sa le las in starea in care erau.

Am apelat la un atelier profesionist de detailing auto si pe langa decontaminarea vopselei cu argila si aplicat ceara ceramica cat sa imi fie protejata vopseaua pe timp de iarna, am reusit sa vopsesc scaunul soferului si cotiera(doar acolo erau probleme). Dupa vopsire, s-au hidratat, curatat si aplicat protectie cu solitiile celor de la leatherique, care sincer...fac minuni.

Desi credeam ca am mai multe poze cu starea initiala a interiorului, din pacate n-am facut poze cum erau inainte si dupa vopsire.

15227949_1492815360734673_1877747878_n.jpg

15227874_1492815350734674_1286877296_n.jpg

25394199_1923486357667569_1900957290_n.jpg

25437136_1923486337667571_1546003024_n.jpg

25360773_1923486307667574_825238043_n.jpg

Intre timp, cu ceva timp in urma, m-am intalnit cu @Laurentiu_LWR si am tras cateva poze impreuna cu masinile :D

 

IMG_1482.JPG

IMG_1486.JPG

IMG_1489.JPG

Link către comentariu
  • 9 months later...

Va Salut!

Mai era putin si trecea un an de cand nu am mai scris pe aici :)) Asta nu inseamna ca nu am fost frecvent pe forum...

Mare lucru nu am mai facut pe la masina, am incercat sa ma bucur de ea, dar nici asta nu am reusit. De la ultima postare si pana in prezent, am facut in jur de 8k km, masina avand undeva la 251mii km. Mai mult sta stationata, aduna zgarieturi de la persoanele neatente.?

 

Anul trecut prin Ianuarie, i-am pus o baterie noua, Fulmen Formula Xtreme de 77ah si placute ATE ceramic pe spate.

Daca-mi amintesc bine, undeva anul asta am schimbat placutele de frana pe fata, dupa atatia ani era si timpul sa le schimb, tot cu ATE ceramic; lichidul de frana a fost schimbat si el.

La 250k km am schimbat si uleiul impreuna cu filtele, iar ca tot am umblat pe acolo...am zis sa-i trag si un scut de metal. De ce nu?

Altceva nu-mi amintesc sa mai fi facut, stiu ca trebuie sa-i schimb burdufele de la planetara, nu stiu cum...la mine se rup in prostie.

In rest, merge....la fel ca anul trecut :))

Ah, am uitat sa va spun, am montat camera de filmat traficul. Filmeaza ok, clar si ce imi place cel mai mul e ca pot downloada instant video-ul pe telefon. Ce nu imi place, nu filmeaza si cand stationeaza.

 

Nici poze nu prea i-am facut, atasez ce am mai gasit prin telefon.

Drumuri bune sa aveti!

 

IMG_3012.JPG

33899657_205611206718629_2427906503752024064_n.jpg

IMG_3014.JPG

 

IMG_E2794.JPG

20150713_130628.jpg

15.JPG

IMG_2317 - Copy.JPG

IMG_3036.JPG

Modificat de redline1619
Link către comentariu

lasa ca si eu sunt spectatorul din umbra,activ la privit...inactiv la contribuit la topicul personal :P

Eu as fi mers pe o camera marsarier incorporata in oglinda,cel putin asa ceva ma bate gandul

Link către comentariu

Adica ceva de genul asta? Si cum o sa arate peste oglinda OEM? :|

@redline1619 - nu ne dai si noua un link cu o filmare de pe camera ta? 

Si...de ce Motul 8100 XClean si nu Specific 505.01? 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Cel care l-am luat e tot 505.01 si asta am gasit in stock ? Dar daca spui ca ala ar fi ma ok, data viitoare voi lua Specific :)

Nu as lua ceva in oglinda, chiar arata bine camera unde este ea pozitionata, am sa fac o poza mai clara, poate nu se vede bine ?

Am sa urc si o filmare si am sa o postez aici.

O sa mai vin cu update, mai urmeaza sa fac cateva pe la masina. Pana atunci, drumuri bune!

Modificat de redline1619
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!